Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Визначення прибутковості інвестиційних проектів

 

Загальновизнано, що прибутковість інвестицій – головний мотив для їх здійснення. Тому така увага приділяється методам визначення прибутковості інвестиційних проектів. Найбільш поширеними із них вважаються: бухгалтерський (традиційний) метод та методи, пов’язані із дисконтуванням грошових потоків. Розглянемо їх послідовно.

Бухгалтерський або традиційний метод визначення прибутковості інвестиційних проектів полягає у визначенні норми прибутку як відношення прибутку до інвестованого капіталу:

 

Норма прибутку = Чистий прибуток / Інвестований капітал (8.25)

 

Враховуючи, що капітал використовується протягом кількох поточних періодів, для визначення норми прибутку застосовують показники середньорічного чистого прибутку та середньорічної вартості капіталу. Порівнюючи норму прибутку з процентною ставкою, підприємці приймають рішення щодо доцільності інвестування. Головною вадою бухгалтерського методу є те, що він не враховує фактор часу. Вона усувається на основі дисконтування потоків доходів та інвестиційних витрат. У результаті чого визначається дисконтована (теперішня) вартість майбутніх проектів.

Серед методів такого дисконтування найліпшим вважається метод чистої дисконтованої вартості, за яким прибутковість інвестиційного проекту розраховується як різниця між дисконтованою вартістю очікуваних доходів і дисконтованою вартістю очікуваних витрат.

Чисту дисконтовану вартість проекту(NPV) за таких умов обчислюють за формулою:

 

, (8.26)

 

де NPV – чиста дисконтована вартість; – дохід за рік t; – витрати за рік t; – ставка дисконту.

Якщо чиста дисконтована вартість додатна (NPV>0), то інвестиційний проект є потенційно прибутковим; якщо вона від’ємна (NPV<0), то інвестиційний проект є збитковим і від нього слід відмовитися. При цьому, чим нижчою є процентна ставка, тим більшими є чиста дисконтована вартість інвестиційного проекту та схильність підприємців до інвестування.

Спільним для усіх методів оцінювання прибутковості інвестиційних проектів є те, що між процентною ставкою і попитом на інвестиції існує обернена залежність. За бухгалтерським методом процентна ставка слугує нижньою межею норми прибутковості проектів, в які підприємцям вигідно вкладати інвестиції. Чим нижчою є процентна ставка, тим більша кількість інвестиційних проектів стає об’єктом попиту.

Згідно із методом чистої дисконтованої вартості процентна ставка безпосередньо впливає на прибутковість інвестиційного проекту. Чим нижчою є ставка дисконту, тим більшими є чиста дисконтована вартість і попит на інвестиції.

Підкреслюючи особливе місце процентної ставки серед чинників, що визначають прибутковість інвестиційних проектів, звичайно наводять такі аргументи. По-перше, процентна ставка є спільним чинником для усіх компонентів інвестиційних витрат – інвестицій в основний капітал, у житлове будівництво, у запаси. Попит на кожний із них знаходиться в оберненій залежності від реальної процентної ставки, оскільки у разі її зростання збільшуються витрати, пов’язані з інвестуванням, і зменшується прибутковість інвестованого капіталу. По-друге, процентна ставка є тим чинником інвестиційного попиту, на який держава може впливати, використовуючи заходи монетарної політики.

Враховуючи це, в макроекономічному моделюванні застосовується проста інвестиційна функція, в якій базовою змінною інвестиційного попиту є лише процентна ставка. Вплив інших чинників на інвестиційний попит при цьому враховується в автономній складовій інвестиційної функції. Виходячи з цього проста інвестиційна функція може бути представлена в алгебраїчній формі наступним чином:

 

, (8.27)

 

де – попит на інвестиції; – автономні інвестиції, до яких відносяться інвестиції, що не залежать від процентної ставки і перебувають під впливом інших чинників; – чутливість інвестицій до зміни рівня реальної процентної ставки, яка показує на скільки грошових одиниць обернено змінюються інвестиції у разі зміни процентної ставки на один пункт. Тобто .

Зі зростанням процентної ставки збільшуються витрати, пов’язані з інвестуванням, і знижується рівень прибутковості, що зменшує кількість прибуткових інвестиційних проектів. А це, в свою чергу, зменшує сукупний попит на інвестиції. Тоді приходимо до висновку: чим вищою є процентна ставка (вартість інвестицій), тим менша кількість інвестиційних проектів може бути привабливою для підприємців і тим меншим є сукупний попит на інвестиції, і навпаки.

 

 


Читайте також:

 1. I визначення впливу окремих факторів
 2. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
 3. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
 4. Ocнoвнi визначення здоров'я
 5. Алгебраїчний спосіб визначення точки беззбитковості
 6. Аналіз відносних показників прибутковості (рентабельності) роботи банку
 7. Аналіз ефективності інвестиційних проектів
 8. Аналіз показників прибутковості та рентабельності підприємства
 9. Аналіз прибутковості
 10. Аналіз службового призначення деталей та конструктивних елементів обладнання харчових виробництві, визначення технічних вимог і норм точності при їх виготовленні
 11. Аналіз стратегічних альтернатив та визначення оптимальної стратегії формування фінансових ресурсів
 12. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
Переглядів: 3182

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Інвестиції в основний капітал | Тема 9. Спеціальні цільові фонди держави

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.023 сек.