Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Особливості тактики допиту осіб підозрюваних у вчиненні злочинів в сфері незаконного обігу наркотиків

Особливості тактики освідування осіб підозрюваних у вчиненні злочинів в сфері незаконного обігу наркотиків

При проведенні освідування встановлюється:

1) чи є на затриманому, його одязі сліди злочину: частки наркотичних засобів, лікарських препаратів, що містять наркотики, речі і предмети, що зберегли їх залишки, шприци, викривальні записи тощо;

2) чи є в даної особи ознаки вживання наркотиків, психотропних речовин: сліди ін'єкцій у вигляді дрібних крапок, а також виразки або нариви на кінцівках, передпліччях, плечах, між пальцями рук (наркомани рідко дотримують правил асептики, як правило, не кип'ятять шприци), а також ознаки наркотичного сп'яніння. Крім того, при необхідності в протоколі відбивається наявність на оглядуваному ушкоджень і його особливі прикмети.

У межах освідування, при наявності відповідних вказівок у постанові про провадження даної слідчої дії, за допомогою спеціаліста, можуть бути отримані зразки для порівняльного дослідження.

Найбільш характерними видами зразків (порівняльних матеріалів) виступають:

1) змиви з рук, шиї, губів, зубів, тіла людини (одержують за допомогою ватних тампонів, змочених медичним спиртом);

2) нігтьові зрізи (зіскоби з-під нігтів);

3) зразки крові з пальця, вени;

4) відбитки пальців і долонь рук;

5) відбитки взуття;

6) відбитки ступень ніг;

7) зразки поту, слини, сечі, потожирових речовин;

8) зразки волосся з голови;

9) сліди зубів (надкуси, відкуси), зліпки зубів, моделі зубних рядів. До одержання деяких із зазначених зразків залучаються спеціалісти-медики.

Факт немедичного вживання наркотичних засобiв встановлюється шляхом наркологічної експертизи, яка повинна призначатися негайно, оскiльки наркотичне сп’янiння триває декiлька годин. Це з’ясовується за допомогою дослiдження кровi, сечi, слини та iнших бiологiчних мiкрооб’єктiв для виявлення в них вмiсту наркотичних речовин.

 

Підозрюваний при допиті повинен знати обставини, що стали підставою для його затримання або застосування запобіжного заходу. У разі коли допит проводиться протягом доби з моменту фізичного затримання особи, слідчому необхідно перевірити, чи не перебуває допитуваний в стані наркотичного сп’яніння, оскільки свідчення, дані під впливом наркотиків, можуть сильно відрізнятися від істини. Для цього проводиться судово-медичне освідування затриманої особи.

Допит підозрюваного. Предмет і тактика допиту підозрюваного залежать від його ролі в незаконному обігу наркотичних засобів і характеру інших пов'язаних з ним злочинів.

При допиті осіб, підозрюваних у збуті наркотиків необхідно з'ясувати: як давно він займається збутом наркотиків; хто втягнув його в цю злочинну діяльність; який механізм збуту наркотиків; у кого він одержує наркотики, чи провадилося і ким їх розфасування, місце або місця, де відбувається передача наркотиків; чи знає він осіб, від яких одержує наркотики, якщо не знає, з'ясувати прикмети зовнішності, одягу, номер, марку автомашини тощо; кому він збуває наркотики: постійним клієнтам або випадковим особам; якщо ці особи є постійними клієнтами, з'ясувати їх адреси, телефони, прикмети зовнішності й одягу, хто рекомендував йому цих людей або від кого вони вперше з'явилися; як він одержує наркотики — з попередньою оплатою або віддає гроші після реалізації наркотиків; за якою ціною він придбаває наркотики і за якою ціною їх реалізує; чи затримувався правоохоронними органами, за яких обставин тощо.

При допиті виготовлювачів наркосировини рослинного походження з'ясовується: які та у яких розмірах вирощувались рослини, чи було замовлення на вирощування, від кого саме, якщо ні, то кому передбачалося збути готову сировину, яким чином, за яку ціну, чи збувалася цій особі наркосировина раніше, коли, у якій кількості і за яку ціну; чи здійснювалися у відношенні виготовлювача які-небудь дії правоохоронними органами (попередження, знищення посіву, готової сировини тощо).

При допиті підозрюваних осіб, що займаються виготовленням наркотиків синтетичного походження, необхідно встановити: їх особу, функції в лабораторії, освіту, спеціальність, «стаж» підпільної діяльності; усі деталі технологічного процесу, джерела одержання сировини і необхідних компонентів, канали збуту, обсяг одержуваного продукту, деталі фінансової сторони діяльності; яка технологія виготовлення того чи іншого наркотику з докладним описом його виготовлення (кількість компонентів, дозування, проведення хімічних реакцій, нагрів, фільтрування тощо).

Під час допиту затриманих при транспортуванні наркотиків варто встановити: як давно перевізник займається перевезенням наркотиків, хто втягнув його в цю діяльність; джерело вантажу і його місцезнаходження, характер перевезеного вантажу, одержувач; як передбачалося подолати прикордонний і митний контроль; яка винагорода належала за перевезення, від кого і яким чином вона повинна бути отримана; чи здійснювалися раніше аналогічні перевезення, коли, від кого і кому, у якому обсязі; як і де відбувається передача партій наркотиків; чи вживає наркотики перевізник; кому належить транспортний засіб, хто і як обладнав його схованками; паролі і засоби зв'язку з відправником і одержувачем.

По справах про розкрадання або вимагання наркотичних засобів повинні бути допитані співробітники підприємства, установи — місця перебування цих об'єктів і винні в злочині. У перших з'ясовуються всі обставини крадіжки (вимагання), у тому числі ким і коли виявлені ознаки злочину, хто підозрюється в його вчиненні, дані про особу вимагача, зміст його вимог і погроз. При цьому перевіряється версія про інсценування злочину з метою привласнити або розтратити наркотики.

При допиті організаторів і утримувачів кубел для наркоманів або токсикоманів повинні бути з'ясовані всі обставини створення кубла, коло клієнтів, джерела придбання наркотиків або психотропних речовин, режим, встановлений для відвідувачів, розмір плати за його відвідування, за наркотики.

По справах про незаконну видачу або підробку документів, що дають право на одержання названих об'єктів, допитуються винні й особи, що одержали наркотики або відповідні документи. У перших з'ясовується, які наркотики або психотропні речовини міг придбати одержувач рецепта, у яких дозах і на якій підставі був виданий рецепт, чи були в одержувача показання до прийому виписаних ліків, чи одержала особа, що незаконно видала рецепт, матеріальну вигоду, яку, у яких розмірах; чи мали місце аналогічні випадки в минулому. При підробці зазначених документів винний допитується про мету і засоби підробки, джерела придбання необхідних для цього технічних засобів, співучасників, аналогічні злочини у минулому.

Слідчому необхідно брати до уваги і той факт, що наркомани схильні до надання неправдивих показань або їх зміни під час слідства. В окремих випадках доцільно залучати до участі в допиті і лікаря-нарколога. З урахуванням стану підозрюваного, вирішити питання про його додатковий допит.

При допиті підозрюваного важливо складати схеми, де вказувати тайники і сховища та інші важливі для розслідування предмети. Перелік питань при допиті підозрюваного не є вичерпним.

11. Види та тактика підготовки судових експертиз при розслідуванні злочинів, пов’язаних з наркобізнесом

При розслідуванні злочинів, пов’язаних із незаконним обігом наркотиків, за постановою слідчого можуть бути призначені наступні види судових експертиз: криміналістична експертиза наркотичних засобів, хіміко-фармацевтична, судово-агротехнічна, судово-ботанічна, хіміко-технологічна, судово-наркологічна, судово-психіатрична, судово-медична, почеркознавча та ін.

Кримiналiстична експертиза наркотичних засобiв призначається для вирішення таких питань: чи є на предметах, поданих на дослiдження, слiди (мiкрочастини) наркотичних засобiв; якщо так – яких саме; чи є вилучена речовина (рослина) наркотичною, якщо так – до якого виду засобiв вона належить; чи є поданi речовини сировиною (промiжним продуктом) для виготовлення наркотичних засобiв; чи одержанi данi речовини за єдиною технологiєю; чи є ця рослинна маса вiдходами вiд кустарного виробництва наркотичних засобiв; чи мiстять поданi на дослiдження тютюновi вироби (цигарки, тютюновi крихти) наркотичнi засоби, якщо так – якi саме; чи є в залишках викурених цигарок наркотичнi засоби, якщо так – якi саме; чи мають поданi наркотичнi засоби спiльну родову або групову належнiсть i яку саме; чи становили ранiше єдину масу наркотичнi засоби, вилученi у громадянина А i громадянина Б; чи вирощенi поданi рослиннi об`єкти на дiлянцi, що належить громадянину В; чи виготовленi поданi лiкарськi препарати на підприємствах.

Судово-наркологічна експертиза призначається для вирішення наступних питань: чи перебуває особа в стані наркотичного сп’яніння; чи є ознаки недавнього вживання наркотичних чи психотропних засобів і яка давність їх вживання; який наркотичний засіб був вжитий; яким способом вводився в організм наркотичний засіб і в якій кількості; чи на тілі особи сліди вживання наркотичних засобів, якщо так, то який їх характер, локалізація; чи страдає дана особа алкоголізмом або наркоманією, тощо.

Судова хіміко-технологічна експертиза призначається у разі необхідності вирішення наступних питань: чи мають представлені на дослідження об'єкти спеціальне хіміко-технологічне призначення, якщо так. то яке саме; чи можуть представлені на дослідження об'єкти, використовуватися для рафінування, екстракції або інших дій, в результаті яких відбувається перетворення наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів на ютові до використання форми наркотичних засобів чи психотропних речовин; чи є на представлених об'єктах сліди (залишки, нашарування) наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів або інших речовин, якщо так. то яких саме і яка їх вага; чи є в рукописах описи методик виготовлення наркотичних засобів або психотропних речовин, якщо так, то яких саме; чи можливе виготовлення наркотичних засобів або психотропних речовин згідно з описом; чи можливе виготовлення наркотичних засобів або психотропних речовин, згідно зі схемами та описами їхнього отримання, які викладені в протоколі допиту обвинуваченого (підозрюваною).

Судово-фармакологічна експертиза призначається у разі необхідності вирішення наступних питань: чи є дана речовина лікарською, якщо так, то якою саме; чи є на аналізованому об'єкті залишки фармацевтичних засобів, якщо так, то яких саме; чи є в поданих ліках які-небудь домішки, якщо так, то які саме й у яких кількостях; чи можуть дані ліки застосовуватися без призначення лікаря; якщо аналізована речовина є лікарським засобом, який порядок його відпуску в лікарських цілях, чи може він видаватися аптеками без рецепта лікаря, у яких формах і яка кількість відпуску за одним рецептом.

Судово-ботанічна експертиза призначається у разі необхідності вирішення наступних питань: чи є дана рослина наркомісткою, якщо так, то до якого виду вона відноситься; чи аналогічні дані рослини зразкам рослин, вилучених з місця посіву; де знаходиться зона зростання даної рослини.

Комплексна медико-психiатрична експертиза призначається для вирішення наступних питань: чи має ця особа ознаки недавнього вживання наркотику, якщо так – якого саме; як давно виникла наркотична залежнiсть у цієї особи; чи перебувала ця особа у момент скоєння злочину у неосудному станi (гострий наркопсихоз, патологiчний афект).

Судово-агротехнiчна експертиза призначається для одержання вiдповiдi на такі питання: чи мають посiви наркотико- або психотроповмiсних культур дикий чи культурний характер (з урахуванням розташування рослин, вiдстанi мiж кущами, урожайностi та iн.); яка приблизно величина очiкуваного урожаю цих посiвiв?

Найбільш характерні недоліки в підготовці судових експертиз:

- порушення послідовності призначення судових експертиз – спочатку призначають експертизу слідів, що знаходяться на поверхні вилученого об’єкта, а потім експертизу наркотичного засобу, що знаходиться у об’єкті, але слід враховувати також, що в деяких випадках мікрочастинки наркотичного засобу можуть зникнути чи втратити свої властивості, в такому випадку все навпаки;

- порушення правил добору проб – у разі добору середньої проби рідини, її треба ретельно перемішати, або збовтати, а потім відлити необхідну кількість (приблизно 0,5 літра). Проби сипучих речовин відбирають за допомогою щупа у різних за глибиною місцях ємкості (3-5 виїмок), після чого отримані проби змішують. Загальна вага середньої проби повинна складати 1 кг. Для встановлення факту паління наркотичного засобу чи наявності на тілі цієї речовини необхідно зробити змиви тампонами, змоченими в етиловому спирті. Тампони зі змивами просушують на відкритому повітрі й упаковують в окремі паперові пакети;

- неналежне упакування матеріалів, що надаються в розпорядженні експерта;

- помилкове формулювання питань для вирішення експертизою.

 


Читайте також:

 1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
 2. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
 3. IV. Відмінність злочинів від інших правопорушень
 4. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
 5. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
 6. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
 7. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
 8. Аграрне виробництво і його особливості
 9. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
 10. Акції вільного чи обмеженого обігу
 11. Амністія являє собою повне або часткове звільнення від кримінальної відповідальності і покарання певної категорії осіб, винних у вчиненні злочину.
 12. Аналіз юридичних складів злочинів, що пов’язані з порушенням чинних на транспорті правил та в пошкоджені магістральних трубопроводів
Переглядів: 1642

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Особливості тактики обшуку підозрюваного та його домоволодінь при розслідуванні злочинів у сфері незаконного обігу наркотиків | Міжнародне співробітництво у боротьбі із транснаціональними злочинами у сфері наркобізнесу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.