Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Горизонтальна структура суспільства.

Моделі вертикальних соціальних структур

Соціальна мобільність

Вертикальна структура суспільства

а) Соціальна нерівність

б) Теорія соціальної стратифікації

Суспільство як певний об'єкт теж має свою структуру. Структура суспільства - це його анатомія. Соціальну структуру суспільства визначають як сукупність взаємопов'язаних і взаємодіючих соціальних груп або спільнот, як систему ієрархічних соціальних спільностей, як будову суспільства в цілому і як систему зв'язків елементів суспільства або стійкий зв'язок елементів системи. Можна навести ще не одне визначення, але всі вони будуть у чомусь схожі, і тому, враховуючи їх, дамо своє визначення:

соціальна структура суспільства - су­купність взаємопов'язаних соціальних груп людей, для яких характерні горизонтальна і вертикальна упорядкованість.

З цього визначення бачимо, що в цілому можна виділити два типи соціальних структур: горизонтальну і вертикальну. Перша відбиває однорівневість частин суспільства, а друга їх ієрархічність, зверхність однієї відносно другої.

Подібні структури виділяють, абстрагуючись від існуючої нерівності між членами суспільства. Усі члени структури є рівними суб'єктами. Отже, ця структура будується на рівності індивідів.

Можна виділити безліч горизонтальних структур суспільства залежно від ознаки, яка буде покладена в її основу.

Соціально-територіальна структура.У її основу покладено ознаку території. Усе суспільство земної кулі можна поділити на окремі великі соціальні організми - країни. Це буде одна структура. Кожну з країн окремо можна поділити за територіальною ознакою ще на дрібніші частини: регіони, адміністративні області, на мешканців міста і села тощо. Зрозуміло, що такий поділ виділяє певну частину населення тієї чи іншої країни, в якої можуть бути свої специфічні проблеми разом з загальними, спільними для всього населення країни. Загальний поділ населення на мешканців міста і села у гніті вказує на процеси урбанізації.

Міста — при всіх негативних проблемах їх розвитку — візитна картка сучасної цивілізації. У 1700р. на планеті існувало всього 31 місто з населенням більш 100 тис., у 1800-65, у 1850- 114, у 1900-326, у 1950-670. Нині таких міст нараховується більше 2 тисяч. Стрімке зростання міст спостерігається із середини XIX ст., а в нашій країні — з початком індустріалізації. Це знаходить своє відображення в динаміці місько­го і сільського населення. У 1926 р. у містах УРСР проживало всього 18 відсотків населення, до 1970 р. — 62 відсотка, до 1990 р. - 66 відсотків.

В Україні зараз міське населення складає майже 70 відсотків. У країнах Західної Європи число міського населення — 85-90 відсотків.

Доведено, що велика концентрація міського населення — це прорахунок у місто­будівній політиці. Мільйонне місто ніяких особливих перевагу порівнянні з містом у 250-500 тисяч жителів не дає, а ось проблем екологічних, демографічних, транспорт­них, соціально-психологічних породжує досить. Чим більше місто, тим старіше на­селення, нижча народжуваність, вища захворюваність, більше розлучень і неповних сімей. Метро, музеї і театри не можуть компенсувати ці негативні наслідки зайвої концентрації населення.

Наразі росте стурбованість фахівців із приводу некерованого росту надвеликих міст, агломерацій. У соціологічній літературі їх іноді називають раковими пухлинами планети. У США створено спеціальне міністерство житлового будівництва і міського розвитку, комітет із проблем міст при президенті США. Але в країнах з розвинутими ринковими відносинами є такий могутній регулятор міського розвитку, як висока ціна на землю у великих містах.

У сучасну епоху основним фактором виникнення і розвитку міст є промисловість. Але можуть бути й інші потреби суспільства. З'являються міста науки, науково-виробничі, науково-експериментальні центри, оздоровчо-курортні центри, міста-порти.

Сьогодні головним обмежувальним фактором розвитку міст є екологія. Вона ж лежить в основі переходу від великих і надвеликих міст до агломерацій, урбанізованих районів. Якість природного середовища всі частіше стає пріоритетом при виборі місця проживання, визначає міграційні процеси.

Соціально-демографічна структура. Усе населення певної країни можна поділити за ознакою статі на жінок і чоловіків, за ознакою віку - на дітей, підлітків, молодь, дорослих та пристарілих. Співвідношення цих показників весь час змінюється. Однією з причин цього може бути нестабільність народжуваності, на що хибно впливають розірвання шлюбів. Статистика розлучень в Україні вказує, що жінки віком від 25 до 29 років розлучаються частіше, ніж чоловіки того ж віку (відповідно 43,9 % і 25,1 %). А це ж саме той вік, коли найкраще народжувати дитину.

професійною ознакою: шахтарі, медики, освітяни, науковці, металурги тощо. Зрозуміло, що в усіх цих групах населення можуть бути свої специфічні про­блеми, для вирішення яких вони можуть вдатися до різних соціальних дій: демонстрацій, страйків тощо.

Соціально-етнічна структура. Усе населення країни можна поділити за етнічною ознакою. Кожен етнос окремо може мати свої особисті соціальні проблеми, і такий поділ дає можливість соціологу вивчати ці проблеми і намічати шляхи їх вирішення.

Соціально-політична структура. Вона складається із представників окремих політичних партій і означає поділ суспільства за політичною ознакою. Так, можна поділити населення України на членів і прихильників кожної з існуючих політичних партій, а також в окрему групу ввійдуть люди, які індиферентні до будь-якої з партій і є безпартійними.

Виділяють ще соціально-корпоративну структуру, до якої входять різні трудові колективи, громадські орга­нізації тощо.

Як бачимо, подібних структур можна виділяти стільки, скільки ми зможемо покласти в їх основу різних ознак.


Читайте також:

  1. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  2. VІ. План та організаційна структура заняття
  3. Адміністративно – територіальний устрій і соціальна структура Слобожанщини у половині XVII – кінці XVIII століття
  4. Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура.
  5. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  6. Атомно-кристалічна структура металів
  7. Базова алгоритмічна структура
  8. Банківська система та її структура. Функції Центрального банку.
  9. Батьки мають право обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства.
  10. Безцехова виробнича структура.
  11. Будова систем: підсистема, елемент, структура, зв'язок.
  12. Бухгалтерська оцінка капіталу банку. Структура капіталу




Переглядів: 2405

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вимір у соціологічному дослідженні. | Поняття соціального статусу, рангу і ролі індивіда

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.