Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Компетенція парламентів.

Відповідно до принципу розподілу влад парламенти є, перш за все, органами законодавчої влади.

У двопалатних парламентах відповідну компетенцію має кожна з палат. У більшості країн повноваження нижньої палати набагато ширші, ніж верхньої. У США і Італії компетенція палат приблизно однакова.

Компетенції парламенту можна виділити 3 її види:

1) необмежена компетенція - мають більшість країн англосаксонського права, у зв'язку з концепцією верховенства парламенту, тобто вони можуть приймати рішення з будь-якого питання. Проте і в таких країнах існує монарша прерогатива. Наприклад, у Великобританії це питання щодо війни і миру. У цих країнах прийнято жорсткий розподіл влад, діють органи конституційного контролю. Також необмежену компетенцію мали парламенти в країнах тоталітарного соціалізму.

2) абсолютно обмежена компетенція парламентів характерна для Франції і франкомовних країн Африки. Конституції цих країн встановлюють точний перелік питань, з яких парламент може приймати закони.

3) відносно обмежена компетенція парламентів характерна для федеративних і децентралізованих унітарних держав. Обмеження тут пов'язане з наявністю прав у суб'єктів федерацій або інших територіальних утворень.

У ряді мусульманських країн існують консультативні парламенти. Вони не приймають закони, або приймають їх лише за умови схвалення їх монархом.

Класифікація компетенцій парламентів виділяють наступні види:

1. Законодавча — це сукупність повноважень по прийняттю законів, тобто головна компетенція парламентів.

Парламенти можуть розглядати тільки законопроекти, внесені визначеними в конституції суб'єктами законодавчої ініціативи. Такими суб'єктами найчастіше є: глава держави; уряд; палати парламенту, їх постійні комісії, групи депутатів або окремі депутати; деякі інші органи державної влади, але тільки з питань, що є предметами їх відання.

Процес законотворчості складається з декількох стадій:

внесення на розгляд законопроекту,

його обговорення,

прийняття закону,

промульгація.

Обговорення законопроекту складається, як правило, з 3 стадій (читань) і відбувається тільки на пленарних засіданнях. Робота над законопроектом в постійній комісії називається комітетською стадією.

У першому читанні обговорюються принципові положення проекту. Іноді зачитується тільки заголовок або автор робить повідомлення, за яким слідує обговорення. Після цього відбувається голосування. При негативному результаті голосування проект знімається з порядку денного. При позитивному — проект передається в парламентську комісію відповідного профілю.

Друге читання відбувається з доповіддю автора проекту і співдоповіддю постійної комісії. На цій стадії обговорюється і голосується кожна стаття проекту, а також поправки до статей.

У третьому читанні обговорюється і голосується проект в цілому. На цій стадії в нього можуть вноситися тільки редакційні поправки.

Прийняття закону здійснюється більшістю голосів депутатів (кваліфікованою, конституційною або присутніх на цьому засіданні).

Промульгація закону главою держави включає наступні елементи: засвідчення закону і того факту, що він прийнятий відповідно до встановленої процедури; підписання закону; розпорядження про його публікацію і виконання.

2. Фінансова — це перш за все повноваження парламентів затверджувати розпис доходів і витрат держави, а також встановлювати податки.


Читайте також:

 1. Види місцевих фінансових органів. Компетенція місцевих органів влади в галузі фінансів.
 2. Додаткова компетенція зарубіжних парламентів.
 3. Іншомовна комунікативна компетенція
 4. Історія створення Міжнародного Суду ООН. Компетенція та організація діяльності. Склад та порядок формування Міжнародного Суду ООН.
 5. Компетенція вертикальної ієрархії в галузі управління
 6. Компетенція Верховної Ради України
 7. Компетенція ЄС
 8. Компетенція Збройних Сил України в забезпеченні національної безпеки
 9. Компетенція і фінансова база місцевого самоврядування
 10. Компетенція Кабінету Міністрів України
 11. Компетенція канонічного права.
 12. Компетенція канонічного права.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структура, склад і внутрішня організація парламенту і його палат. | Призначення референдумів.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.