Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






СНІД. Шляхи зараження, перебіг хвороби. Профілактичні заходи

СНІД, або синдром набутого імунодефіциту, — інфекційне захворювання, спричинене вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), що характеризується ураженням імунної системи, розвитком різних вторинних інфекцій і злоякісних пухлин. Цей вірус уражає один із видів лімфоцитів, без яких імунітет стає неповноцінним. Вірус СНІДу може міститися у крові й лімфоцитах, а також у вільній формі.

Одним із джерел поширення вірусу вважається заражена сперма, в яку він потрапляє разом із лімфоцитами. Тому один із основних шляхів зараження СНІДом — статевий контакт із хворим або вірусоносієм; інші шляхи — через переливання крові, при медичних і побутових маніпуляціях з ушкодженням шкіри і слизових оболонок, а також передача від матері плоду і новонародженій дитині.

Використання презервативів не знижує ймовірність зараження на СНІД.

Наукою не підтверджена можливість зараження ВІЛ-інфекцією через побутові речі, руки, повітря. Тому догляд за ВІЛ-інфікованими не являє небезпеки.

Проникаючи в організм людини, вірус потрапляє в макрофаги (фагоцити) і заноситься в різні органи і системи. Він уражає клітини, проникає в хромосомну ДНК людини і стає «неактивним». У такому стані він може перебувати протягом тривалого часу, викликаючи при цьому утворення антитіл, що надалі веде до появи імунних порушень. Під впливом різних факторів (герпетична інфекція, вплив наркотиків, токсичних ліків тощо) відбуваються інтенсивне розмноження вірусів і загибель клітини. У людини розвивається імунодефіцит, пов'язаний з виснаженням популяції лімфоцитів. Це призводить до виникнення вторинних інфекцій і злоякісних новоутворень. Починає порушуватися регуляція імунних процесів. Створюються умови для неконтрольованого розмноження вірусів у різних середовищах організму і розвитку хвороб (герпесу, цитомегало-вірусної інфекції, туберкульозу, пневмонії та ін.), утворення злоякісних пухлин (саркоми Калоші, лімфоми тощо). Крім того, вірус проникає в генетичний апарат клітини, що негативно впливає на спадковість.

Інкубаційний період СНІДу триває 1-3 місяці, іноді до 6 місяців. Стадія первинних ознак у гострій фазі хвороби характеризується появою нетривалої лихоманки, катарів верхніх дихальних шляхів, тонзиліту, висипу, збільшенням периферійних лімфатичних вузлів, печінки і селезінки. Протягом 1-2 місяців ці симптоми зникають, розвивається безсимптомна фаза, що може тривати кілька років.

Потім настає фаза генералізованої лімфаденопатії, що триває протягом декількох місяців або років. У хворих фіксується значне збільшення периферичних лімфатичних вузлів (здебільшого задньошийних і потиличних). Далі, зі зменшенням кількості лімфоцитів, хвороба переходить у стадію вторинних захворювань. Загальні прояви в цій стадії характеризуються підвищенням температури, появою нездужання, слабкості, швидкої стомлюваності, похудіння, катаральних явищ, проносів, пітливості, збільшенням печінки та селезінки. Можливі ураження шкіри у вигляді стафіломі стрептодермії та ін. При ураженні легень розвивається пневмонія, з'являється дихальна недостатність. У шлунково-кишковому тракті розвиваються стоматити, езофагіти, гастрити, ентерити і коліти. При проникненні в нервову систему спостерігаються абсцеси головного мозку, атрофія зорового нерва. Настає термінальна стадія хвороби. Розвивається недостатність усіх органів і систем. Збільшення лімфатичних вузлів, пригнічення і виснаження функції кісткового мозку, нервової системи, печінки і нирок, а також інші ушкодження, викликані вірусом спільно з інфекціями і пухлинами, спричиняють смерть.

Ефективних засобів профілактики ВІЛ-інфекції досі не розроблено. Важливе значення має раннє виявлення інфікованих осіб, суворий контроль за кров'ю та її препаратами, отриманими від донорів, а також трансплантованими органами. Має бути належне сексуальне і моральне виховання населення. При статевих контактах необхідно користуватися контрацептивами. Усі медичні маніпуляції повинні здійснюватися одноразовими або правильно обробленими інструментами. При роботі з кров'ю слід обов'язково застосовувати захисні пристосування (рукавички, окуляри). Найефективнішою профілактикою СНІДу є міцний шлюб. Вірусоносії (хворі), що заразили інших осіб, притягуються до кримінальної відповідальності.

У зв'язку з великою небезпекою СНІДу для всіх людей в Україні прийнято Закон «Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення».


Читайте також:

  1. II. Загально-шкільні заходи
  2. VI За клінічним перебігом
  3. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  4. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
  5. Адміністративно-запобіжні заходи
  6. Альтернативні шляхи охорони атмосфери
  7. Альтернативні шляхи охорони атмосфери
  8. Альтернативні шляхи охорони атмосфери
  9. Аналіз причин аварійності та шляхи її зниження
  10. Архітектурно- планувальні заходи по поліпшенню стану міського середовища .Аналіз циклу життя споруди
  11. Багатокритерійні завдання і можливі шляхи їхнього рішення.
  12. Бар’єри стратегічного планування та заходи щодо їх подолання




Переглядів: 1998

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Застосування дезінфікуючих засобів | Поняття та джерела міжнародного морського права

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.