Теплова енергія випромінення передається електромагнітними хвилями. У відповідності із законом Стефана-Больцмана випромінюєма поверхнею тіла енергія Ф в простір визначається виразом:
Ф = ε·Со· ρ(θ / 100)n, (1.17)
де ε – коефіцієнт чорноти тіла: відношення випромінюваної енергії даного тіла до випромінюваної енергії абсолютно чорного тіла. Відомо, що коефіцієнт чорноти тіла ε рівний коефіцієнту поглинання енергії тілом а;
Со = 5.67 [Вт/(м2·К4)] – постійна Стефана-Больцмана – коефіцієнт випромінення абсолютно чорного тіла;
ρ – площа випромінюваної поверхні, [м2];
θ – температура поверхні тіла.
В більш точному обчисленні для випромінення енергії реальне середовище, вираз (1.17), необхідно умножати на квадрат коефіцієнта “преломлення” середовища, тобто на n2.
Давайте приблизно оцінимо енергію, яка випромінюється, наприклад, поверхнею землі в нічне небо, та поверхнею сонця з 1 м2.
На основі закону Стефана-Больцмана, теплова енергія, що передається випроміненням від поверхні тіла їз температурою θi, площею Si, до поверхні тіла j з температурою θj, площею Sj визначається виразом:
φij – коефіцієнт опромінення (відношення частини енергії тіла i, до всієї енергії, яку випромінює тіло i).
Вираз (1.18) у відповідності із виразом (1.1) приводиться до виду:
Фijв = αijв (θi – θj)Si,
де αijв – коефіцієнт теплообміну випроміненням між поверхнями тіл iта j.
, (1.19)
Приведена степінь чорноти тіл εпрij являється функцією чорноти тіл εi , εj та коефіцієнта φij. Для теплообміну між необмеженими поверхнями (в цьому випадку φij = 1) коефіцієнт εпрij приймає наступний вираз і позначимо його через εij:
εпрij = εij = 1 / (1/εi + 1/εj -1)
Коли εi та εj = 1, то εij = 1. В інших випадках εij < 1.
Користуючись коефіцієнтом αijв, тепловий опір випромінення можна визначити: