Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ВСТУП. 6

Тема № 8. Кримінологічна характеристика та попередження злочинності неповнолітніх і рецидивної злочинності

Лекція

В.М. Тертишник

“_____”___________________ 2011 р.

 

 

з дисципліни „Кримінологія”

 

(2 години)

 

для студентів 3-го курсу денної форми навчання Навчально-наукового інституту права та безпеки

 

Дніпропетровськ ‑ 2011

Лекцію підготували:

доцент кафедри кримінального права та кримінології Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, к.ю.н. Титаренко О.О.;

викладач кафедри кримінально-правових дисциплін ННІ права та безпеки Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, магістр права Хорошун О.В.;

 

Рецензенти:

Однолько І.В. – кандидат юридичних наук, викладач кафедри кримінального права та кримінології ДДУВС

 

Юзікова Н.С. - кандидат юридичних наук, завідувач кафедри кримінального права та процесу Дніпропетровського національного університету

 

Обговорена та схвалена на засіданні кафедри кримінально-правових дисциплін

17 вересня 2008 р., протокол №2

ПЛАН ЛЕКЦІЇ:

 

1. Злочинність неповнолітніх та її кримінологічні особливості. 8

2. Особа неповнолітнього злочинця. Причини та умови злочинності неповнолітніх. 16

3. Попередження злочинності неповнолітніх. 25

4. Поняття рецидивної злочинності та її показники. Особа рецидивіста. 30

5. Детермінація рецидивної злочинності. Попередження рецидивної злочинності. 39

ВисновкИ. 46

Додатки. 47

 

 


РЕКОМЕНДОВАНА Література:

Кримінально-виконавчий кодекс України від 11 липня 2003 року.

Закон України "Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх" від 24 січня 1995 р.

Закон України “Про соціальну адаптацію осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк” від 10 липня 2003 р. №1104-IV.

Закон України “Про захист суспільної моралі” від 20 листопада 2003 року №1296-IV.

Указ Президента України “Про заходи щодо розвитку духовності, захисту моралі та формування здорового способу життя громадян” від 27 квітня 1999 р. №456/1999.

Постанова “Про Комісію у справах неповнолітніх при Кабінеті Міністрів України” від 26 грудня 1993 р. №374.

Постанова КМУ “Про створення кримінальної міліції у справах неповнолітніх” від 8 липня 1995 р. №502.

Постанова КМУ “Про Типове положення про притулок для неповнолітніх служби у справах неповнолітніх” від 9 червня 1997 р. №565.

Державна програма запобігання дитячої бездоглядності на 2003-2005 роки (Затверджена Указом Президента України від 21 лютого 2003 року № 154/2003).

Комплексна програма профілактики злочинності на 2001-2005 роки від 25 грудня 2000 року.

Баклан І.В. “Вчинення злочинів неповнолітніми, які перебувають у стані наркотичного сп’яніння” // Науковий вісник Юридичної академії МВС. Спецвипуск № 2 (25). – 2005. – С. 216-221.

Баклан І.В. “Кримінологічні особливості неповнолітніх осіб, які вчиняють наркозлочини” // Збірник наукових праць “Держава і право” Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. – № 30. – 2005. – С. 514-519.

Волкова С. Працевлаштування неповнолітніх як запобігання правопорушенням // Вісник прокуратури. – 2002. - №3. – С. 78.

Гель А., Клименко Н. Деякі аспекти дослідження особи засудженого до позбавлення волі // Право України, 2001. - № 7. – С. 76.

Дрьомін В.М. Кримінологічні аспекти призначення та виконання покарань // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2000. № 1. - С. 160-163.

Доповідь Уряду України Комітету проти тортур 2002. – “Донецький Меморіал”, Донецьк, 2002. – 60 с.

Литвак О.М., Баклан І.В. Індивідуальна злочинна поведінка неповнолітнього, який вчинює наркозлочини (Особливості механізму та мотивація) // Вісник прокуратури. – № 11 (65). – 2006. – С. 82-90.

Ліпкан В. Окремі аспекти кримінологічної характеристики ювенотероризму // Право України. - 2002. - № 4. – С. 77-83.

Мороз В. Школа соціальної реабілітації: сучасне становище і перспективи // Право України. - 1999. - № 3. – С. 59-61.

Поволоцька С. До питання про дослідження злочинності неповнолітніх // Право України. – 2002. - №11. – С. 120-124.

Романик Н.М. Вплив кримінальної субкультури як основний чинник деформації правосвідомості молоді // Молода Українська держава на межі тисячоліть: погляд в історичне майбутнє демократичної, правової держави Україна. Збірник наукових праць. Львів, 2001. – С. 199.

Скоков С. Рецидивна злочинність та ефективність покарання у вигляді позбавлення волі // Право України. - 1999. - № 2. – С. 84-86.

Шуба В. “Дитяча” злочинність: тенденція до “омолодження” // Вісник прокуратури. – 2002. - №1. – С. 101.

Юзікова Н.С. Проблема кримінально-правового захисту інтересів неповнолітніх: Монографія. – Дніпропетровськ: Вид-во ДДУ, 1999. – 160 с.

Юзікова Н.С. Причини протиправної поведінки неповнолітніх // Юридичний вісник України. – 8–14 травня 2004 року, №19. – С.10.

 

Ягодинський В. Чому підлітки вчиняють тяжкі злочини // Право України. - 1998. - № 2. – С. 46-47.

Яницька Н.В. Групова корисливо-насильницька злочинність молоді та її попередження: Автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.08 / НАВСУ. – К., 2000. – 19 с.

Астафьев Д.В. Особенности уголовной ответственности несовершеннолетних, совершивших преступление в соучастии / Д. В. Астафьев // Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ : Удосконалення оперативної розробки об'єктів ОРД оперативними підрозділами органів внутрішніх справ у сучасних умовах: Науково-теоретичний журнал / МВС України : РВВ ЛДУВС. -2007. - Спеціальний випуск №1. У 2-х ч. Ч.1. - C. 162-166

Голіна В.В. Кримінологічна характеристика та детермінація насильницьких злочинів проти життя та здоров’я особи, що вчиняються неповнолітніми / В. В. Голіна, В. П. Ємельянов [та ін.] // Питання боротьби зі злочинністю : Збірник наукових праць / АПрН України. Інститут вивчення проблем злочинності. - Харків : ТОВ "Кроссроуд".- 2007. - Вип. 13. - C. 3-38

 


Мета лекції:

 

З’ясувати особливості, притаманні злочинності неповнолітніх, та визначити, що слід розуміти під рецидивною злочинністю в кримінології. Розглянути основні заходи попередження рецидивної та злочинності неповнолітніх.

 

 

Вступ

 

Боротьба зі злочинністю неповнолітніх – одна з центральних проблем боротьби зі злочинністю загалом. Показники злочинності неповнолітніх відбивають певною мірою ситуацію в суспільстві загалом, причому не тільки сьогодні але і в майбутньому .

Злочинність неповнолітніх є самостійною кримінологічною проблемою, оскільки відрізняється від злочинності дорослих, що зумовлюється віком злочинців, який знаменує соціально-психологічні особливості цієї категорії і їх статус у суспільстві.

Проблема вивчення злочинності неповнолітніх полягає також в тому, що в майбутньому вона може слугувати основою для організованої та рецидивної злочинності. Тому в залежності від того як буде побудована система профілактики з даним видом злочинності, буде залежить в цілому і рівень злочинності в майбутньому.

Поряд зі злочинністю неповнолітніх останнім часом приділяється увага також і вивченню рецидивної злочинності, а саме удосконаленню заходів її профілактики. Завжди рецидивна злочинність становила підвищену суспільну небезпеку в державі і відрізнялась сукупністю особливостей, які належать до її детермінантів, особи злочинців-рецидивістів, а також і до специфіки попередження злочинного рецидиву. У зв’язку з тим, що останнім часом динаміка рецидивної злочинності постійно змінюються і рівень рецидивної злочинності в державі свідчить про ефективність боротьби зі злочинністю в цілому, саме тому вивченню цієї проблеми приділяють підвищену увагу.

Тому перейдемо безпосередньо до розгляду основних питання, які стосуються кримінологічної характеристики та попередження злочинності неповнолітніх та рецидивної злочинності.

 


1. Злочинність неповнолітніх та її кримінологічні особливості

 

Злочинна поведінка неповнолітніх та молоді має свої особливості, які виявляються у рівні, структурі, динаміці цієї злочинності, у причинах, умовах, мотивації злочинів.

Ці особливості обумовлені певними рисами особи неповнолітніх і їх правовим статусом у суспільстві. Саме цим визначається і специфіка організації системи профілактики злочинної поведінки як неповнолітніх* так і молоді**.

Це обумовлено наступними обставинами:

1) йдеться про злочинну поведінку членів суспільства, які перебувають на стадії формування особистості, життєвої позиції;

2) несформованість емоційної сфери і морально-психологічних настанов на різноманітні життєві ситуації;

3) злочинність серед неповнолітніх є резервом дорослої злочинності;

4) є певна специфіка у проявах злочинності неповнолітніх, особливостях їх до злочинної поведінки, структурі, динаміці, мотивах, цілях, причинах, умовах злочинів і заходах щодо їх попередження;

5) злочинні прояви неповнолітніх більш чутливіші до заходів протидії їм, тому неповнолітні злочинці більше піддаються профілактичному впливу, ніж дорослі злочинці;

6) стан організації і реалізації ефективної системи профілактики злочинів серед неповнолітніх забезпечують зниження злочинності серед дорослих осіб у майбутньому і сприяє зміцненню правопорядку в суспільстві (тому у схожих за багатьма показниками регіонах можуть бути значні розбіжності у рівні такої злочинності).

Перелічені обставини в цілому і обумовлюють підвищену увагу суспільства до злочинності неповнолітніх.

Перейдемо до розгляду основних показників злочинності неповнолітніх в Україні та її кримінологічної характеристики.

 
 


Читайте також:

  1. Вступ. Завдання та основні поняття оцінки вартості майна
  2. Вступ. Загальна рецептура.
  3. Вступ. Загальні відомості про ідентифікацію.
  4. Вступ. Загальні питання охорони праці
  5. Вступ. Здоров’я як проблема. Здоров’я - основне поняття
  6. ВСТУП. ЗНАЧЕННЯ, ЗМІСТ ТА ЗАВДАННЯ ПРЕДМЕТУ.
  7. Вступ. Історія розвитку ГДС. Вклад вітчизняної науки при створенні теоретичних та технічних основ каротажу
  8. Вступ. Морфеміка як розділ мовознавчої науки
  9. Вступ. ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ І МЕТА КУРСУ. НАУКОВА ПЕРІОДИЗАЦІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ. ІСТОРІОГРАФІЯ
  10. Вступ. Основні завдання курсу.
  11. Вступ. Основні поняття та відомості про сертифікацію продукції




Переглядів: 922

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зобов’язальне право. | У період з 1992-2002 рр.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.