Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Інформаційно-психологічні операції

Інформаційно-психологічні операції (ІПО) — це комплекс взаємопов'язаних, безперервних і послідовних, узгоджених за місцем, часом та способом дії, заходів інформаційно-психологічного впливу на війська та населення евентуального противника з метою послаблення його морально-бойового потенціалу, зменшення волі до опору, бойової здатності, припинення ним бойових дій та відмовлення від агресивних намірів, участі у воєнному конфлікті.

Історія інформаційних операцій налічує тисячі років. Однією з перших робіт є класичний твір китайського вченого і полководця Сунь Цзи "Мистецтво війни", де він визначив проблему інформаційно-психологічних аспектів впливу на масову та індивідуальну свідомість.

Сунь Цзи писав, що найкраща політика — захопити державу цілком, бо зруйнувати її значно легше. Узяти у полон армію противника краще, ніж знищити її. Здобути сотню перемог у сотні боїв — це ще не межа мистецтва. Скорити противника без бою — ось вінець мистецтва. Найвигідніша з усіх воєнних стратегій — маніпулювання ворогом таким чином, щоб домогтися легкої перемоги над ним без бою. Краще атакувати свідомість противника, ніж його укріплені міста. Війна — гра обману.

Увагу до особистості та її поведінки в екстремальних ситуаціях приділяли й античні автори. У творах "Записки про Галльську війну" Юлія Цезаря та працях відомого візантійського історика Прокопія Кесарійського є конкретні приклади та поради щодо здійснення психологічного впливу на окремих осіб та військо противника за воєнних та мирних умов.

Питання морально-політичної проблематики, інформаційних основ державної і військової діяльності були предметом вивчення представників практично усіх головних філософських шкіл, які чимало зробили для створення методів впливу на свідомість людини.

Особливої політичної актуальності проблеми спеціальних інформаційних операцій набули у ХХ столітті, ґрунтовну базу для їх дослідження створив досвід Першої світової війни.

За оцінками фахівців багатьох країн світу, інформаційно-психологічні операції поступово займають одне з провідних місць у загальній системі бойового застосування військ, якісно змінюють характер бойових дій, про що наочно свідчать останні локальні конфлікти та війни. Інформаційно-психологічні операції не обмежуються тільки військовою сферою, поєднання державних і військових зусиль, координація такої діяльності на найвищому державному рівні вже практично здійснюється у провідних країнах світу, в першу чергу в Росії та США.

На державному рівні метою інформаційного протиборства у широкому сенсі є послаблення позицій країн-противників, підрив їхніх національно-державних устроїв, порушення системи державного управління внаслідок інформаційного впливу на політичну, дипломатичну, економічну та соціальну сфери життя суспільства, проведення психологічних операцій, підривних та інших деморалізуючих пропагандистських акцій.

На воєнному рівні інформаційні операцій — це комплекс заходів, які проводяться у масштабах збройних сил країни, їх видів, командувань і є складовою частиною військових операцій. Вони спрямовані на досягнення інформаційного протиборства над противником (в першу чергу в управлінні військами) і захист своїх систем управління. Для цього використовуються сили і засоби, які формально відповідають правовим, моральним, дипломатичним, політичним і воєнним нормам.

Інформаційно-психологічні операції є невід'ємним складовим елементом національної безпеки держави і проводяться як у мирний, так і у воєнний час на тактичному, оперативному та стратегічному рівнях. Вони дещо відрізняються від звичайних пропагандистських кампаній. Так, офіційний військовий документ міністерства оборони США — Польовий статут FM 33-1 дає визначення таких понять, як пропаганда і спеціальні інформаційні операції:

"Пропаганда — це будь-яка інформація, ідеї, доктрини або спеціальні методи впливу на думки, емоції, установки чи поведінку будь-якої спеціальної групи з метою отримання переваг, прямих чи непрямих".

"Інформаційні операції — це сплановані психологічні дії у мирний і воєнний час на ворожу, дружню або нейтральну аудиторію шляхом впливу на установки та поведінку з метою досягнення політичних або воєнних переваг. Вони поєднують психологічні дії зі стратегічними цілями, психологічні консолідуючі дії та психологічні дії з безпосередньої підтримки бойових дій".

Спеціальні інформаційні операції у вузькому розумінні застосовуються збройними силами для деморалізації та дезорієнтації противника. Пропагандистські методи лише частково використовуються у технологіях спеціальних інформаційних операцій.

Розглянемо загальні засади, науково-теоретичні основи організації та ведення інформаційно-психологічної діяльності в інтересах національної безпеки держави. Сучасні роботи з проблематики інформаційно-психологічних операцій можна умовно поділити на три групи.

Першустановлять теоретичні наукові дослідження. Більшість із них присвячена питанням психологічної війни й підтримки воєнних дій. Близькі до них дослідження досвіду застосування цих методів у конкретних воєнних кампаніях. Інший різновид досліджень — розроблення спеціалістів збройних сил і спецслужб, де викладено проблеми спеціальних інформаційних операцій у широкому контексті воєнної науки або розвідки, ґрунтовно висвітлюються проблеми дезінформування.

Відповідно до нової організаційно-штатної структури Головного управління розвідки України, до складу якого введене управління інформаційно-психологічних операцій, на цю нову структуру буде покладено комплекс питань організації та проведення заходів інформаційно-психологічного впливу. Зараз виникла необхідність на основі провідних науково-теоретичних розроблень та практичного досвіду вишукувати нові підходи до впровадження цих питань у повсякденну діяльність новоствореної структури.

Спостереження — отримання інформації про будь-яку подію або дії, які потребують застосування сил та засобів ІПО щодо здійснення морально-психологічного впливу.

Оцінка — комплексний підхід різних органів та формувань ІПО щодо визначення конкретних заходів протидії (або дій упереджувального характеру).

Рішення — узгодження і затвердження комплексу заходів на основі об'єктивної оцінки та виходячи з конкретної ситуації, що склалася на момент прийняття рішення.

Дія — здійснення заходів морально-психологічного впливу відповідно до прийнятих рішень з урахуванням особливостей обстановки та об'єкту впливу.

Очікуваний результат — прогнозування ймовірного розвитку ситуації внаслідок проведеного комплексу заходів.

Аналіз ефективності— порівняння реальних результатів проведення ІПО з очікуваними, корегування діяльності (у разі необхідності).

До другої групи — відносяться мемуари, історичні документи та події, роздуми колишніх співробітників спеціальних структур.

Третя група досліджень — це прикладні розроблення фахівців та ухвалені на базі таких праць керівні документи державних установ. Наприклад, нова доктрина Пентагона "Інформаційні війни" відображає проблематику впливу на масову та індивідуальну свідомість. Суттю інформаційної війни є вплив на інформаційний масив. Ці впливи можуть мати три основні напрями: вплив на форму повідомлень, механізми їхнього передавання, зберігання, опрацювання даних, блокування передавання повідомлень, вплив на їхній зміст. Основна мета спеціальних психологічних операцій полягає в забезпеченні змін поведінки союзників і противників у сприятливому для країни напрямі.

 


Читайте також:

  1. Активні операції банків
  2. Активні операції комерційних банків
  3. Алгебраїчні операції
  4. Арифметичні операції
  5. Арифметичні операції в різних системах числення
  6. Арифметичні операції над цілими числами
  7. Банк і його операції. Правова природа банківської діяльності
  8. Бартерні операції
  9. Біржові операції.
  10. Біржові операції. Котирування цін на біржі
  11. Валютні операції комерційних банків України
  12. Валютні операції.




Переглядів: 5042

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Що таке інформаційна війна | Класифікація інформаційно-психологічних операцій.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.