Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Еластичність попиту на ресурс. Зміни попиту підприємства на ресурс

 

Основним чинником, який впливає на обсяг попиту фірми на ресурс є ціна даного ресурсу. Внаслідок зміни ціни на ресурс відбуваються зміни в кількості необхідного ресурсу, що призводить до переміщення по кривій попиту.

Чутливість виробників до зміни ціни ресурсу, тобто цінову еластичність попиту на ресурс визначають наступні детермінанти:

1. Коефіцієнт зниження граничної продуктивності змінного ресурсу (MP):

якщо гранична продуктивність зменшується повільно, то гранична доходність ресурсу (MRP), отже, і попит на ресурс буде знижуватися повільно і матиме тенденцію до високої еластичності і навпаки.

2. Здатність ресурсів до взаємозаміни:

чим більше замінників має ресурс, тим більш еластичним є попит на нього (наприклад: різні види деревини, які застосовуються у виробництві меблів).

3. Еластичність попиту на готову продукцію: чим вища еластичність попиту на готову продукцію, тим більш еластичним є попит на ресурс, і навпаки).

4. Питома вага витрат на ресурс в сукупних витратах фірми: чим більш частка витрат виробництва припадає на ресурс у сукупних витратах фірми, тим вища еластичність попиту на даний ресурс (наприклад: у транспортних організаціях попиту на мастильні матеріали, які займають незначне місце у сукупних витратах фірми).

За умови незмінності ціни ресурсу на положення кривої попиту фірми на ресурс впливають наступні детермінанти:

1.Зміна попиту на готову продукцію (між зміною попиту на ресурс і попиту на продукт, виготовлений з нього, існує пряма залежність) – впливає на MRP через залежну від споживчого попиту ціну готової продукції фірми

.

Якщо попит на готову продукцію зменшиться, її ціна також зменшиться, відповідно знизиться гранична доходність ресурсу, фірма скоротить виробництво і попит на ресурс. Крива попиту на ресурс зміниться ліворуч-вниз.

2. Зміна продуктивності ресурсу впливає на MRPвнаслідок зміни MP: підвищення продуктивності ресурсу пересуває криву попиту на нього вправо-вверх, а зменшення – навпаки.

Наприклад: підвищення кваліфікації робітників робить працю більш продуктивною. За незмінного рівня заробітної плати вигідність додаткового робітника для фірми значно зросте.

3. Зміна цін на інші ресурси має різні наслідки для взаємозамінних і взаємодоповнюваних ресурсів.

Якщо ресурси взаємозамінні,то зміна ціни одного з ресурсів викликає два ефекти: ефект заміни зменшує попит на відносно дорожчий ресурс, ефект обсягу випуску збільшує попит на обидва ресурси при зниженні ціни одного з них. Сукупна дія цих ефектів визначає кінцевий вплив на зміну попиту, напрямок зміщення кривої попиту на ресурс.

Наприклад: знизитьсь зарплата, то праця стала дешевшою відносно капіталу, і виробнику доцільніше збільшити обсяг залучення праці та зменшувати капітал (ефекти заміщення). Тоді попит на капітал зменшиться. Але здешевлення праці призводить до зростання обсягів виробництва (середні сукупні витрати зменшилися), що має супроводжуватись зростанням попиту на всі ресурси (ефекти обсягу). Попит на капітал зростає.

Якщо переважають ефект заміну, то зниження ціни на працю призведе до зменшення попиту на капітал. Якщо переважає ефект обсягу випуску, то попит на капітал збільшиться.

Якщо ресурси є взаємодоповнювачами,то зміна ціни одного з ресурсів не викликає ефекту заміни, діє лише ефект обсягу випуску, який спричиняє різноспрямовані зміни у попиті на один ресурс відносно зміни ціни іншого ресурсу.

Збільшена ціна комплементарний ресурс – зменшується попит на нього і на головний ресурс. Підвищення ціни одного ресурсу має наслідком зміщення кривої попиту на інший ресурс ліворуч-вверх.

Наприклад: на кожен неавтоматизований верстат потрібен один робітник. Зі зниженням ціни верстата сукупності витрати зменшуються, обсяг виробництва буде вигідно збільшити, тому фірма збільшиться попит як на один так і на другій фактор.

Ринковий попит на ресурс в умовах досконалого конкурентного ринку – це сума обсягів попиту всіх галузей, де використовуються даний ресурс, за кожної можливості ціни ресурсу (робоча сила, енергія, метал, земля як просторовий об’єкт застосовується в різних галузях).

Крива галузевого попиту на ресурс повинна враховувати можливі зміни у попиті всіх фірм, пов’язані зі зміною ціни готової продукції.

В умовах монополії попит фірми на ресурс є галузевим попитом.


Читайте також:

  1. I. Теорія граничної продуктивності і попит на ресурси
  2. If ресурс_зайнято then
  3. IV група- показники надійності підприємства
  4. IV. Критерій питомої потенціальної енергії деформації формозміни
  5. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  6. V. ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. ОХОРОНА НАДР ТА ПРОБЛЕМИ ЕНЕРГЕТИКИ
  7. WEB - сайт підприємства в Інтернет
  8. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
  9. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
  10. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  11. Автопідприємства вантажних автомобілів
  12. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.




Переглядів: 798

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Похідний попит в умовах досконалої та недосконалої конкуренції | Оптимальне співвідношення ресурсів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.