Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Топографічна анатомія грудей

Поняття "груди" включає верхню частину тулуба, яка об'єднує в собі грудну стінку, грудну порожнину і органи, що залягають у ній.

Верхньою межею є лінія, яка проходить уздовж яремної вирізки груднини, верхнього краю ключиць, ключично-акроміального зчленування до остистого відростка VII шийного хребця. Нижня починається від мечоподібного відростка груднини, а далі прямує вздовж нижнього краю ребрових дуг, через вільні кінці XI і XII ребер і закінчується на остистому відростку XII грудного хребця. Груди від верхньої кінцівки спереду та ззаду обмежені дельтоподібним м'язом. Розташування органів грудної порожнини не відповідає межам грудей. Так, наприклад, куполи плеври знаходяться в нижніх відділах шиї, а органи черевної порожнини разом з діафрагмою підіймаються вище від ребрових дуг.

М'язи живота(лат. т.abdominis)

М'язи живота утворюють передньобічну стінку черевної порожнини, заповнюючи проміжок між грудною кліткою і тазом. Вони розміщені симетрично від серединної лінії, а їхні волокна йдуть у косому, поперечному та поздовжньому напрямках.

М'язи живота поділяють на 3 групи.

Передня група:

• прямий м'яз живота — (лат. т.rectus abdominis) починається від передньої поверхні хрящів V—VII ребер і мечоподібного відростка і прикріплюється до лобкової кістки.

• пірамідальний м'яз — (лат. т.pyramidalis).

Латеральна група:

• зовнішній косий м'яз живота — (лат. т.obliquus externus abdominis) починається від восьми нижніх ребер і прикріплюється до клубової кістки. Нижній край апоневрозу м'яза перекидається між верхньою передньою остю клубової кістки і горбком лобкової кістки, утворюючи пахвинну (пупартову) зв'язку;

• внутрішній косий м'яз живота — (лат. т.obliguus internus abdominis) лежить під зовнішнім, починається від клубової кістки і прикріплюється до нижнього краю XII, XI, X ребер;

• поперечний м'яз живота — (лат. т.transversus abdominis) лежить під внутрішнім косим м'язом, починається від внутрішньої поверхні шести нижніх ребер, від клубової кістки, апоневроз м'яза зростається з апоневрозом такого самого м'яза з протилежного боку.

Задня група:

квадратний м'яз(лат. т.quadratus lumborum) попереку починається від клубової кістки і прикріплюється до XII ребра і поперечних відростків поперекових хребців.

Функції м'язів живота:

• беруть участь у рухах тулуба, виконуючи згинання, відведення, приведення, обертання;

• утворюючи черевний прес, відповідають за внутрішньочеревний тиск, підтримують органи черевної порожнини;

• беруть участь у диханні (черевний і змішаний типи дихання).

• у жінок беруть участь у пологах.

Фасції живота:

• поверхнева фасція;

• власна фасція;

• внутрішньочеревна фасція — вистилає стінки порожнини живота, нижня її частина має назву поперечної фасції.

Топографічна анатомія живота Зовнішніми орієнтирами живота є:

зверху — лінія, яка йде від мечоподібного відростка груднини по ребровій дузі, вільних кінцях XI, XII ребер до остистого відростка XII грудного хребця;

знизу — від верхнього краю лобкового зчленування по пахвинних зв'язках і гребенях клубових кісток.

Ділянка живота представлена його стінками і порожниною живота, яка складається з очеревинної порожнини і заочеревинного простору. На передньобічній стінці живота виділяють дев'ять ділянок, у межах яких і проектуються органи черевної порожнини. Двома умовними горизонтальними лініями порожнину живота поділяють на три поверхи:

• верхній поверх — епігастріум — розміщений між ребровими дугами, мечоподібним відростком і міжребровою лінією (проходить між хрящами X ребер);

• середній поверх — мезогастріум —- розміщений між міжребровою лінією і міжостьовою лінією (проходить між верхніми передніми остями клубових кісток);

• нижній поверх — гіпогастріум — розміщений між міжостьовою лінією і лінією, проведеною умовно на рівні пахвинних складок від верхньої передньої клубової ості до лобкового горбка.

Двома вертикальними лініями, умовно проведеними вздовж латеральних країв прямих м'язів живота від ребрової дуги до лобкового горбка, кожний з поверхів поділяється на три окремі ділянки. Верхній поверх поділяється на праву підреброву, ліву підреброву ділянку та епігастральну ділянку. Середній поверх — на праву латеральну ділянку, ліву латеральну ділянку і пупкову ділянку. Нижній поверх — на праву пахвинну ділянку, ліву пахвинну ділянку і лобкову ділянку.

На передній стінці живота виділяють білу лінію живота — місце зрощення шести апоневрозів (апоневрози правих і лівих зовнішніх і внутрішніх косих і поперечних м'язів живота), яка розміщується по серединній лінії між присередніми краями прямих м'язів від мечоподібного відростка до лобкового зрощення. Приблизно на середині білої лінії знаходиться пупкове кільце, через яке у внутрішньоутробний період проходили судини. Особливістю білої лінії є те, що в деяких місцях між сухожилковими пучками є невеликі отвори, заповнені жировою тканиною. Ці отвори, а також пупкове кільце можуть бути місцем утворення пупкової грижі та гриж білої лінії. У нормі крізь ці отвори проходять судини.

Правий та лівий прямі м'язи живота містяться в однойменній піхві, яка утворена апоневрозами м'язів латеральної групи. Передня стінка піхви вище від пупка утворена апоневрозом зовнішнього косого м'яза живота і переднім листком апоневрозу внутрішнього косого м'яза живота; нижче від пупка передня стінка піхви містить три апоневрози (апоневрози зовнішнього і внутрішнього косих і поперечного м'язів живота). Задня стінка піхви вище від пупка утворена заднім листком апоневрозу внутрішнього косого м'яза живота і апоневрозом поперечного м'яза живота; нижче від пупка задня стінка піхви утворена лише поперечною фасцією.

У пахвинній ділянці знаходиться пахвинний канал, який проходить зверху вниз, містить сім'яний канатик (у чоловіків) або круглу зв'язку матки (у жінок). Довжина пахвинного каналу становить приблизно 5 см.

Пахвинний канал має чотири стінки:

• передню, яка утворена апоневрозом зовнішнього косого м'яза живота;

• задню — поперечною фасцією;

• верхню — нижніми краями внутрішнього косого і поперечного м'язів;

• нижню — пахвинною зв'язкою.

Поверхневе пахвинне кільце утворене розходженням волокон апоневрозу зовнішнього косого м'яза на дві ніжки — при-середню і бічну,— міжніжковими волокнами та поверненою зв'язкою. Присередня ніжка прикріплюється до лобкового симфізу» бічна — до лобкового горбка.

Глибоке пахвинне кільце — заглибина в задній стінці пахвинного каналу, яка розташована латеральніше від бічної пупкової складки, називається бічною пахвинною ямкою.

Пахвинний канал може бути місцем утворення пахвинних гриж.

 


Читайте також:

  1. АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТА ПЕРИФЕРИЧНОЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ, ЇЇ ВІКОВІ ОСОБЛИВОСТІ
  2. Анатомія кісток верхньої і нижньої кінцівок та їх з’єднання
  3. Анатомія параректальних просторів
  4. Анатомія» іміджу.
  5. М'язи грудей
  6. Тема 10. Анатомія, фізіологія і гігієна сенсорних систем
  7. Тема: Анатомія спинного і головного мозку
  8. Топографічна анатомія живота
  9. Топографічна перкусія легень.
Переглядів: 760

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
М'язи грудей | ІНФОРМАЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.