Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ФІЗИЧНІ ЗАБРУДНЕННЯ БІОСФЕРИ

Біосфера зазнає різноманітних фізичних забруднень: теплових, шумо­вих, світлових, вібраційних, інфразвукових, електромагнітних та йоні-зуючих.

Енергетичне забруднення довкілля

До енергетичного забруднення відносять шум та вібрації, електромагнітне та радіоактивне випромінювання, інфразвук та локальне підвищення середньої температури. Воно особли­во характерне для атмосфери, хоча і для інших складових навко­лишнього середовища також є актуальним.

Шумове та вібраційне забруднення

Шум - одна з форм фізичного (хвилевого) забруднення на­вколишнього середовища. Під шумом розуміють усі неприємні та небажані звуки чи їх сукупність, які заважають нормально працю­вати, сприймати інформаційні звукові сигнали, відпочивати. Він виникає внаслідок стиснення і розрідження повітряних мас, тобто коливальних змін тиску повітря. Розрізняють шум постійний, непо­стійний, коливний, переривчастий, імпульсний. Загалом шум - це хаотичне нагромадження звуків різної частоти, сили, висоти, тривалості, які виходять за межі звукового комфорту. Одиницею вимірювання шуму є Бел - тобто відношення діючого значення зву­кового тиску до мінімального значення, котре сприймається вухом людини. На практиці використовується десята частина цієї фізичної одиниці - децибел (дБ).

Шум справляє шкідливу фізіологічну дію на людський орга­нізм, зумовлює професійні захворювання. Шкідлива фізіологічна дія шуму виявляється через пошкодження слухового апарату, тра­вми нервової системи, сповільнену психічну реакцію. Внаслідок тривалого впливу шуму порушується ритм роботи серця, зміню­ється кров'яний тиск, погіршується робота органів дихання, посла­блюється пам'ять, знижується увага. Розширення зіниць під дією шуму призводить до зниження гостроти зору, зменшується вираз­ність усної мови, виникають неприємні відчуття. На пристосуван­ня до сильного шуму організм людини витрачає велику кількість енергії, перенапружується нервова система, виникають втома, нер­вовий і психічний розлади.

Шум шкідливий не лише для людини. Встановлено, що рос­лини під впливом шуму повільніше ростуть, у них спостерігається надмірне (навіть повне, що призводить до загибелі) виділення во­логи через листя, можливі порушення клітин. Гинуть листя і квіти рослин, що розміщені біля гучномовця. Аналогічно діє шум на тварин. Від шуму реактивного літака гинуть личинки бджіл, самі вони втрачають здатність орієнтувати­ся, в пташиних гніздах виникають тріщини в шкарлупі яєць. Від шуму знижуються надої, приріст у вазі свиней, несучість курей. Хворобливо переносять шум риби, особливо в період нересту.

Вухо людини звукові хвилі частотою нижче 16 Гц сприймає не як звук, а як вібрацію. Вібрації - це тремтіння або струси всього тіла чи окремих його частин під час різних робіт (бето­ноукладання, пневмо-електроподрібнення порід чи шляхового по­криття, роботи в шахтах з відбійним молотком, розпилювання ма­теріалів тощо). Тривалі вібрації завдають великої шкоди здоров'ю - від сильної втоми й не дуже значних змін багатьох функцій ор­ганізму до струсу мозку, розриву тканин, порушення серцевої дія­льності, нервової системи, деформації м'язів і клітин, порушення чутливості шкіри, кровообігу тощо.

Соціальний характер проблеми віброакустичного забруднен­ня середовища свідчить про те, що боротьба з цими явищами - за­вдання не тільки технічне, а й суспільне. В проблемі взаємодії людського суспільства і природи важливе місце посідає активна боротьба з шумовим та вібраційним забрудненням довкілля.

Електромагнітне забруднення

Інтенсивний розвиток електроніки та радіотехніки викликав забруднення природного середовища електромагнітними випромі­нюваннями (полями). Головними їх джерелами є радіо-, телевізійні і радіолокаційні станції, високовольтні лінії електропередач, елек­тротранспорт. Поблизу кожного обласного центру, багатьох ра­йонних центрів, великих міст розташовані телевізійні центри, або ретранслятори, радіоцентри, засоби радіозв'язку різного призна­чення. Рівень електромагнітних випромінювань у таких районах (діапазон радіочастот об'єктів може змінюватися від 50-100 Гц до 100 ГГц) часто перевищує допустимі гігієнічні норми і дуже шко­дить здоров'ю людей, що мешкають поруч. Технічно найперспектив-нішими є лінії надвисокої та ультрависокої напруги (750 - 1150 кВ), проте вони становлять небезпеку через утворення навколо них по­тужних електромагнітних полів.

Мірою забруднення електромагнітними полями є напруже­ність поля. Ці поля завдають шкоди перш за все нервовій системі.

Так напруженість поля 1000 В/м спричинює головний біль і силь­ну втому, більші значення зумовлюють розвиток неврозів, безсон­ня, важкі захворювання. Вони також негативно впливають на нор­мальний розвиток тваринного та

Радіоактивне забруднення

Вплив радіоактивного випромінювання на організм людини особливо небезпечний. За результатами експериментів на тваринах та вивчення наслідків опромінення людей під час атомних вибухів у Хіросімі та Нагасакі, а пізніше в Чорнобилі, було виявлено, що гостра біологічна дія радіації проявляється у вигляді променевої хвороби, здатна призвести до смерті, до локальних уражень шкіри, кришталика ока, кісткового мозку. Нині захист організму людини та живої складової біосфери від радіоактивного опромінення в зв'язку зі зростаючим радіоактивним забрудненням планети - одна з найактуальніших проблем екології.

Усі види флори та фауни Землі протягом мільйонів років ви­никали та розвивалися під постійним впливом природного радіо­активного фону й пристосувалися до нього. Але штучно створені радіоактивні речовини, ядерні реактори, устаткування сконцентру­вали невідомі раніше в природі обсяги іонізуючого випроміню­вання, до чого природа виявилася непристосованою.

 

НОРМУВАННЯ І МЕТОДИ ВИЗНАЧЕННЯ ВЛАСТИВОСТЕЙ ЗАБРУДНЕННЯ

 

Ефективним методом зменшення негативного впливу на навколишнє природне середовище та забезпечення екологічної безпеки біосфери є за­стосування в господарській діяльності безвідходних технологій з повним використанням усіх компонентів сировини. Однак нинішній рівень роз­витку техніки не дає змоги розробити подібні технології, а тому поки що основним напрямом охорони довкілля є нормування кількості викидів, стоків та відходів і контроль за ними. В основі нормування лежить уста­новлення гранично допустимих концентрацій (ГДК) шкідливих речовин (полютантів) в атмосферному повітрі, воді й ґрунті та харчових продук­тах. При встановленні ГДК приймають найнижчий рівень забруднення, який ґрунтується на санітарно-гігієнічних нормах. ГДК полютанта— це такий його максимальний вміст у природному середовищі (воді, повітрі, ґрунті) або продукті, який не знижує працездатності та самопочуття лю­дини, не шкодить її здоров'ю в разі постійного контакту, а також не ви­кликає небажаних (негативних) наслідків у нащадків.

Для визначення ГДК використовують високочутливі тести, пов'язані зі зміною світлової чутливості ока, потенціалів мозку тощо. Вони дають змогу виявити мінімальні впливи токсичних речовин на організм людини навіть у разі короткочасної їх дії. Для виявлення тривалого впливу токсич­них речовин проводять лабораторні дослідження на тваринах у спеціаль­но обладнаних камерах із застосуванням різних тестів. Під час визначен­ня ГДК враховують дію забрудників не лише на здоров'я людини, а й на диких і свійських тварин, рослини, гриби, мікроорганізми та біоценози загалом. Використовують також матеріали епідеміологічних досліджень. До визначеного порогу впливу додають коефіцієнти запасу. ГДК вира- жають у міліграмах на метр кубічний (мг/м3) — у повітрі, на дециметр кубічний (мг/дм3)— у воді та в міліграмах на кілограм (мг/кг) — у ґрунті гн продуктах харчування.

Для кожного середовища визначено різні види ГДК. Для повітряного середовища: ГДКР.3 — робочої зони, за яку вважають простір заввишки ДО 2 м над підлогою, де знаходяться робітники (рівень вдихання); ГДКМ.Р— максимальна разова, при вдиханні впродовж 20 хв не повинна спричиню­вати негативних наслідків в організмі людини; ГДКс.д — середньодобова, не повинна негативно впливати в разі необмежено тривалого (впродовж років) вдихання. Для водного середовища: ГДКВ — у воді господарсько-нитного й культурно-побутового призначення; ГДКВ.Р — у водоймах ри­богосподарського водокористування. Для ґрунту: ГДКрр — в орному шарі ґрунту, не повинна негативно впливати не тільки на здоров'я людини, а й на самоочисну здатність ґрунту. Для продуктів харчування — ГДКпр, або інакше допустима залишкова кількість (ДЗК) речовини, що не чинить шкідливого впливу на здоров'я людини.

У разі наявності в повітрі чи воді кількох домішок враховують їх су­марну шкідливу дію за формулою

С1 /ГДК1 + С2/ГДК2 + ... + Сn /ГДКn < 1,

де С1, С2 ... Сn — концентрації забрудників, мг/м3; ГДК1, ГДК2 ..., ГДКn — ГДК забрудників, мг/м3.

Дуже шкідливою є дія таких полютантів, як сірчистий газ, оксид ніт­рогену (IV), сульфатна кислота, фторид гідрогену, фенол та аерозолі. Тому в разі їх спільної наявності визначають сумарний вплив цих забрудників.

Встановлено національний стандарт (ГДК) для найпоширеніших за­брудників. Значення ГДК одних і тих самих полютантів для різних середо­вищ різняться. Неоднакові також максимальні разові й середньодобові ГДК одних і тих самих полютантів. Так, ГДКМ.Р сірчистого газу стано­вить — 0,5 мг/м3, а ГДКсд — 0,05; ГДК пари фториду гідрогену — відпо­відно 0,02 і 0,005, аміаку — 0,2 і 0,004 мг/м3.

Для нормування різних викидів в атмосферу і скидів у водойму забруд­нювальних речовин запропоновано ще один норматив — гранично допус­тимий викид в атмосферу (ГДВ) або гранично допустимий скид у водой­му (ГДС). Гранично допустимі викиди — це кількість шкідливих речовин, яка не повинна перевищуватися під час викиду в повітря за одиницю часу, щоб концентрація забрудників повітря на межі санітарної зони не була вищою від ГДК. Встановлюють ГДВ на основі розрахунку розсіювання домішок в атмосфері.

Санітарно-захисні зони (СЗЗ) — це ділянки землі навколо підприємств, що відокремлюють їх від житлових масивів з метою зменшення шкідливо­го впливу цих підприємств на здоров'я людини. їх розташовують з підвіт­ряного боку підприємств і засаджують пилостійкими деревами та чагарни­ками, що мають бактерицидні властивості (береза, біла акація, грецький горіх, дуб, канадська тополя, сосна, смерека, бузина, смородина та ін.).

Згідно із санітарними нормами проектування промислових підприємств, виділяють 5 класів промислових об'єктів із СЗЗ завширшки від 50 м до 3000 м з урахуванням ступеня забруднення повітря поблизу виробництва. Перший клас поділяють на підкласи 1А з СЗЗ завширшки 3000 м та 1Б — 1000 м. До першого класу А з СЗЗ завширшки 3000 м відносять особливо небезпечні об'єкти (АЕС та ін.). До першого класу Б з СЗЗ завширшки 1000 м належать хімічні, нафтопереробні, паперово-целюлозні та металур­гійні заводи й підприємства, що займаються випалюванням коксу, вто­ринною переробкою кольорових металів, видобутком нафти, природно­го газу та кам'яного вугілля. До другого класу із СЗЗ завширшки 500 м належать цементні, гіпсові, вапнякові та азбестові заводи і підприємства, що виробляють свинцеві акумулятори, пластичні маси, видобувають го­рючі сланці, кам'яне, буре та інше вугілля. До третього класу із СЗЗ зав­ширшки 300 м належать підприємства з виробництва скловати, керамзи­ту, толю й руберойду, вугільних виробів для електропромисловості, різ­них лаків та оліфи, ТЕЦ, заводи залізобетонних виробів, асфальтобетон­ні, кабельні заводи тощо. До четвертого класу СЗЗ завширшки 100 м відносять підприємства металообробної промисловості, машинобудівні заводи, електропромисловість з невеликими ливарними цехами, вироб­ництва неізольованого кабелю, котлів, цегли, металевих електродів, бу­дівельних матеріалів з відходів ТЕС. До п'ятого класу із СЗЗ завширшки 50 м включено підприємства легкої промисловості, металообробної про­мисловості з термічною обробкою без ливарних цехів, виробництва луж­них акумуляторів, приладів для електротехнічної промисловості без за­стосування ртуті й лиття, друкарні, виробництва харчової промисловос­ті, пункти очищення й промивання цистерн, виробництво стиснутих і зрід­жених продуктів розділення повітря.


Читайте також:

  1. V. Антропогенне забруднення навколоземного простору.
  2. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  3. Антропічні аспекти. Забруднення та самоочищення геосистем
  4. Антропогенне забруднення природного середовища. Джерела забруднень
  5. Антропогенні забруднення біосфери
  6. Будова атомів та хімічний зв’язок між атомами визначають будову сполук, а отже і їх фізичні та хімічні властивості.
  7. Будова оптоволокна та основні фізичні явища в оптоволокні.
  8. Велику роль у вивченні біосфери здійснив В.І.Вернадський.
  9. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери
  10. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 1 страница
  11. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 2 страница
  12. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 3 страница




Переглядів: 4769

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Антропогенні забруднення біосфери | ЕКОЛОГІЧНЕ НАВАНТАЖЕННЯ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.132 сек.