Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Психологічні методи управління.

План

Методи менеджменту

2.1. Сутність та класифікація методів;

2.2. Економічні методи;

2.3.Організаційно-розпорядчі методи;

2.4.Соціально-психологічні методи;

"Метод є порядок та послідовність дій, що приводять до бажаного результату"

Р. Декарт (математик)

2.1. Сутність та класифікація методів

Мета підприємства - задоволення потреб споживачів. Але ще й необхідно знати найефективніші шляхи і методи їх досягнення.

Ми сказали "методи дослідження". Що таке метод?

Методом називають прийом або сукупність прийомів в якій-небудь сфері людської діяльності, способи досягнення якоїсь мети, шляхи вирішення якогось завдання.

Методи менеджменту - це сукупність способів і прийомів впливу на колектив працівників та окремих виконавців з метою досягнення цілей організації та ефективного виконання її місії.

Вони покликані забезпечити високу ефективність діяпьності колективів, їх злагоджену роботу, сприяти макс. активності кожного члена колектива.

Класифікація методів:

І. Економічні

ІІ. Організаційно-розпорядчі

ІІІ. Соціально-психологічні

Методи менеджменту взаємопов'язані. Наприклад, економічний план (економічний метод) починає впливати на працівників організації після того, як він затверджений наказом директора (розпорядчі методи). При цьому можливі зміни у складі працівників (соціально-психологічні методи), викликані необхідністю виконання цього плану.

Економічні методи реалізуються через об'єктивні економічні закони і інтереси, які властиві конкретному способу виробництва.

Увага! Слід розрізняти інтереси держави, колективу підприємства і особисті інтереси працівника. Свідоме використання об'єктивних законів на основі товарно-грошових відносин на всіх структурних рівнях є основою економічних методів.

Економічними методами назив. сукупність прийомів, способів, що забезпечують використання економічних законів і інтересів у діяльності організації на основі товарно-грошових відносин з метою досягнення її цілей.

В систему ек. методів входять: ціна, кредит, фінанси, прибуток, ек. стимули (з/п, премії), податки, бюджет, плани.

Ціни - дозволяють стимулювати випуск необхідної продукції за кількістю та якістю, досягати фінансової стабілізації.

Фінанси - як спосіб досягнення макс. достатку організації впливають на працівників шляхом отримання і використання грошових коштів.

Кредит - виступає як спосіб тимчасової передачі грошових засобів, товарів та інших цінностей на умовах повернення та платності.

Ек. стимули - базуються на використанні матеріальних стимулів цінних паперів, дотацій, компенсацій, пільг.

Податки - сприяють регулюванню взаємовідносин держави з фізичними та юридичними особами. Одночасно податки виступають основним джерелом поповнення доходної частини бюджету держави.

Бюджет - документ, що відображає розпис надходжень і видатків економічного суб'єкта за певний період (найчастіше за рік). Він дозволяє впливати на процеси зменшення витрат на виробничо-господарську діяльність, пошук шляхів збільшення доходів.

Плани - впливають на ритмічність виробничо-господарської діяльності, якість продукції, становище організації на ринку (місячні, квартальні, річні). Розробка планів на рівнях організації, підрозділів, служб дає можливість забезпечити вплив на групи працівників.

Основною відмінною рисою ек. методів є можливість їх кількісного вимірювання.

 

2.3.Організаційно-розпорядчі методи;

 

Організаційно-розпорядчі методи - це сукупність засобів і прийомів прямого керуючого впливу на організаційні відносини між працівниками в процесі функціонування системи з метою керування її стану у відповідності до умов, що змінюються.

Організаційно-розпорядчі методи іноді називають адміністративними. Класифікація:

Методи організаційного впливу

- організаційне регламентування

- організаційне нормування

- організаційне інструктування

Організаційно-розпорядчі методи

Методи розпорядчого впливу

- накази

- розпорядження

- усні вказівки

Організаційне регламентування плягає у складенні сукупності правил, які встановлюють порядок роботи підрозділів або виконавців.

Положення (юридичні документи, які визнач, порядок утворення, вид діяльності, функції підрозділів)

Статут - юр. акт, з допомогою якого оформл. утворення орг-ії.

Організ. нормування - один із видів організац. впливу на вироб-во і апарат управління, на - спеціаліст з створення нормативів:

- технічних (стандарти);

- технологічних (тривалість операції, послідовність виконує, операції);

- календарно-планових;

- трудових;

- економічних;

Організ.-методичне інструктування - проводиться шляхом розробки і впровадження інструкцій, правил.

Інструкція - це документ, який регламентує порядок виконавчих дій.

Методи розпорядчого впливу.

Навіть на відлагодженому вироб-ві не можна повністю запрограмувати всю діяльність куроючої і керованої системи. Крім того змінюється зовнішнє середовище (що призводить до порушення ритмічності у виробничих процесах), тому для ліквідації тимчасових відхилень необхідний тимчасовий адміністративний вплив (розпорядчий). розпорядчий вплив - це активна ф-ма впливу на вироб-во (у вигляді наказів, розпоряджень, вказівок).

Орган.-розпорядчі методи продовжують і доповнюють ек. методи (ек. методи діють не автоматично: вони повинні встановлюватись, стверджуватись на вироб-ві, доводитись до працівників, контролюватись).

2.4.Соціально-психологічні методи;

Соц.-психологічні методи - це способи впливу на колективи людей, які основані на використанні (наукових) досягнень соціальної і загальної психології в управлінні вироб-вом. Роль соціальних факторів в розвитку і удосконаленні вироб-ва постійно підвищюється. Візьмемо підвищення якості продукції. Це не тільки показник науково-технічного рівня вироб-ва, але і рівня розвитку соц. відносин, культури вироб-ва, дисциплінованості.

Плинність кадрів, порушення трудової і виробничої дисципліни, нездорові взаємовідносини в колективі - свідчать про недостатню увагу до соціальних питань, про погані умови праці, недостатню участь колективу у розв'язанні важливих питань, що в кінці кінців знижує результати виробничо-госп. діяльності під-ва.

Виходячи із сказаного, соц. методи управління відіграють важливу роль в системі методів менеджменту. Вони спрямовані на формування поведінки людей шляхом впливу на детермінанти їх діяльності. (Детермінанти - це властивість соц. системи. В неї вкл. потреби, ідеали, цілі, інтереси)

Кожний керівник може правильне рішення лише в випадку, якщо він володіє мистецтвом управління, буде знати і враховувати в своїх діях психологію колективу і окремих виконавців. В чому актуальність визначення психологічних аспектів? По-перше, психологічні фактори в значній мірі зумовлюють фізичний, моральний, душевний стан людини.

По-друге, продуктивність праці залежить від цих факторів. Настрій працівника впливає на його продуктивність праці в досить значних границях (від зниження до підвищення на 10-15%). На психологічний стан людини, його відчуття, мислення, увагу впливає велика к-сть внутр. і зовн. факторів.

Внутрішні фактори пов'язані з індивідуальними психологічними властивостями людини.

Зовнішні фактори:

Невиробничі:

- умови життя;

- обстановка в сім’ї;

- транспорт та ін.

Виробничі:

- умови праці

- оснащення робочого. місця;

- взаємовідносини людей в колективі;

Управління людьми може бути успішним лише в тому випадку, якщо воно не буде суперечити законам психології. Що для цього необхідно?

Мати достатню інформацію про особистість працівника, його психологічні властивості, особливості поведінки, його загально-освітню і професійну підготовку.

 

 



Читайте також:

  1. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  2. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  3. Адаптивні організаційні структури управління.
  4. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  5. Адміністративне право і державне управління.
  6. Адміністративні (прямі) методи регулювання.
  7. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  8. Адміністративні методи управління
  9. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
  10. Адміністративно-правові (організаційно-адміністративні) методи мотивації
  11. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  12. Аерометоди




Переглядів: 462

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Тема 4.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.