Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Методологія і напрями соціологічних досліджень у сфері туризму

Тема 3. Методологія, напрями і технології соціологічних досліджень у сфері туризму.

 

Переходячи до розгляду методології соціологічних досліджень в галузі туризму, слід зазначити, що у загальному вигляді під методологією розуміють систему принципів наукового пізнання. У більш вузькому сенсі методологія визначається як вчення, по-перше, про структуру, логічну організацію, методи і засоби наукової діяльності; а по-друге - про принципи побудови, форми і способи наукового пізнання. Саме методологія соціологічного дослідження визначає, наскільки зібрані соціальні факти можуть бути реальною і надійною основою об'єктивного знання. Вона не пов'язана безпосередньо з сутністю знання про реальний світ, а скоріше має справу з операціями, за допомогою яких конструюється знання. Тому терміном "методологія" часто-густо прийнято визначати сукупність дослідницьких процедур, техніки і методів, включаючи прийоми збирання та опрацювання соціологічних даних.

Метод являє собою головний спосіб збирання, опрацювання або аналізу даних. Іншими словами, метод - це певна сукупність конкретних прийомів і способів пізнання, перетворення або оцінки соціальної дійсності. У цьому випадку методи є складовою частиною методології тієї чи іншої науки, соціології зокрема. Техніка, у свою чергу, є сукупністю спеціальних прийомів для ефективного використання того чи іншого методу. Методика - поняття, яким визначають сукупність технічних прийомів, пов'язаних з певним методом, включаючи конкретні операції, їх послідовність та взаємозв'язок. Під процедурою соціологічного дослідження розуміють послідовність усіх операцій, загальну систему дій і способів організації та здійснення соціологічного дослідження. Це найбільш загальне поняття, яке належить до системи прийомів збирання та опрацювання соціологічної інформації.

Слід зауважити, що серед основних категорій соціологічного дослідження часто-густо використовують і таке поняття, як технологія. За аналогією з промисловою технологією ця категорія з погляду соціологічного дослідження є сукупністю прийомів, методів і дій, що їх застосовують для досягнення поставленої мети в процесі планування, організації та проведення соціологічного дослідження. Вона завжди базується на емпіричному досвіді й теоретичних закономірностях, відкритих та апробованих дослідницькою соціальною практикою.

Переходячи до розгляду основних напрямів соціологічних досліджень сфери туризму, слід зазначити досить широкий діапазон тематики досліджень та динамічний характер її оновлення. Такі характеристики напрямів дослідження обумовлені тим, що туризм як соціальне явище перебуває у постійному розвитку під впливом динамічних суспільних змін та умов функціонування туристичної галузі.

На ці особливості соціологічних досліджень туризму звертає увагу М.Б. Біржаков, визначаючи основним напрямом дослідження вивчення соціальних умов, що сприяють переміщенню людини. Для існування туризму як явища в житті людини необхідно щонайменше дві найважливіші умови: вільний час і достатні засоби для здійснення туристичних подорожей, а також наявність спокійних політичних обставин, що забезпечують вільне переміщення4.

За допомогою соціологічних досліджень вивчаються поведінка й мотивації людей у різних аспектах: залежно від віку, національності, соціального стану, освіти, місця проживання, культурних устоїв. Вивчаються умови, що визначають масовість туризму, виділення людей у групи, формування туристичних потоків на основі соціальних ознак. Соціологія із залученням методів психології й антропології розглядає поведінку різних груп людей у множинних ситуаціях.

У цей час соціологічним дослідженням приділяється велика увага. Практично на кожному великому заході, виставці проводиться анкетування туристів і відвідувачів з метою одержання різноманітної інформації, що дозволяє одержати важливі дані для оцінки мотивації здійснених і майбутніх подорожей.

Для цього, зокрема, проводиться активне анкетування як працівників туризму, так і власне туристів.

Дані соціологічних опитувань є також важливою вихідною базою для побудови прогнозів і рекомендацій щодо формування політики просування туристичного продукту на конкретному споживацькому ринку, а також підставою для прийняття важливих політико-економічних рішень у сфері митних і міграційних відносин і правил.

Отже, часткова соціологічна теорія туризму у своїх дослідженнях, з одного боку спирається на дані емпіричних досліджень, а з другого боку - результати досліджень такої соціологічної теорії є методологічною базою для проведення подальших емпіричних досліджень, ефективність яких багато в чому залежить не тільки від техніки проведення, але й від результатів досліджень у рамках соціологічної теорії туризму.

 


Читайте також:

  1. V. Етичні правила психологічних досліджень
  2. Аксіоматизація знань та причинні зв'язки у методології наукових досліджень
  3. Аналіз останніх досліджень та публікацій.
  4. Аналіз, звітність і аудит у сфері праці
  5. Аудит у сфері праці
  6. Аутсорсинг у сфері інформаційних технологій
  7. Базові напрями організації захисту інформації ІКСМ.
  8. Банківська діяльність у сфері надання фінансових послуг
  9. Банківська діяльність у сфері надання фінансових послуг.
  10. Банківська система України і напрями її розвитку
  11. Більш широке залучення до управлінської діяльності талановитої молоді, жінок, а також виховання лідерів у сфері освіти.
  12. Біологічний та геологічний кругообіг речовин у біосфері




Переглядів: 1308

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Конфлікти в туристичній групі | Методика і техніка соціологічних досліджень у сфері туризму

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.