Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сутність кредитних деривативів.

Класифікація угод по кредитних деривативах.

Переваги та недоліки кредитних деривативів.

Проблеми в процесі використання кредитних деривативів.

Відмінності кредитних деривативів від похідних фінансових інструментів.

Сутність кредитних деривативів.

МІЖНАРОДНИЙ РИНОК КРЕДИТНИХ ДЕРИВАТИВІВ

Кредитні деривативи — це позабалансові фінансові інструменти, що дозволяють одній стороні (бенефіціару) перенести кредитний ризик по активу на іншу сторону (гаранта), не вдаючись до фізичного продажу активу. Як правило, активи належать бенефіціару на праві власності.

Головною відмітною ознакою кредитних деривативів є те, що вони відділяють володіння і управління кредитним ризиком від інших кількісних і якісних аспектів володіння фінансовими активами. Таким чином, вони дають можливість учасникам ринку торгувати ризиком і активом окремо.

Відділення кредитного ризику від самого активу як окремий об'єкт торгівлі зумовило появу і подальше становлення самостійного ринку кредитних деривативів, учасники якого дістали можливість перерозподіляти між собою кредитні ризики, не оформляючи переходу права власності на лежачі в основі контрактів активи.

У широкому розумінні слова ринок кредитних деривативів (РКД) — це система ринкових відносин, що забезпечують перерозподіл фінансових потоків за допомогою купівлі-продажу кредитних ризиків. Саме на ньому відбувається узгодження інтересів продавців і покупців цих ризиків.

З організаційної точки зору, РКД є провідними фінансовими центрами, де здійснюються операції по купівлі-продажу захисту від кредитного ризику. Наявність центрів торгівлі кредитними деривативами дозволяє говорити про РКД як про сформоване і самостійне явище.

З погляду використовуваних інструментів, дається ширше поняття РКД: це власне кредитні деривативи і балансові структуровані фінансові інструменти. Останні не є деривативами, але призначені для інвесторів, що не мають нагоди стати учасниками ринку похідних інструментів і охочих взяти участь в перерозподілі кредитних ризиків для підвищення прибутковості своїх операцій і поліпшення співвідношення ризику і прибутковості.

Кредитні деривативи в загальному вигляді — це похідний фінансовий інструмент (або цінний папір, що враховується на балансі, з вбудованим похідним фінансовим інструментом), згідно умовам якого платежі однієї сторони (або обох) засновані на зміні вартості кредиту, облігації або корзини облігацій і кредитів.

Самі по собі кредитні деривативи не є носіями якоїсь нової ідеї: поява продуктів з схожими функціональними характеристиками відмічена ще на початку XX ст. Принципово новим можна рахувати факт виникнення самостійного організованого ринку для кредитних ризиків.

Кредитні деривативи є двофакторними похідними продуктами на відміну від звичних відсоткових або валютних похідних інструментів. На їх ринкову вартість роблять вплив одночасно два чинники: 1) рівень кредитного ризику по активу і 2) рівень відсоткових ставок.

Із зростанням обороту деривативів департаменти банків, що безпосередньо займалися торгівлею дериватами, проявляли все більший інтерес до методів розрахунку капітальних витрат по угодах, що укладаються. Саме вони розробили перші кредитні деривативи — кредитні дефолтні свопи і «вбудували» їх в облігації, створивши зв'язані кредитні ноти. Задача була виконана: покупці таких нот, приймаючи ризик дефолту на себе, звільняли своп-лінії продавців і дозволяли банкам розвивати нову сферу бізнесу.

Хоча РКД з'явився в кінці 80-х — початку 90-х роках, потреба в страхуванні кредитного ризику виникла набагато раніше. Цю потребу учасників ринку задовольняли добре відомі і широко поширені фінансові інструменти, схожі з кредитними деривативами по економічному призначенню, але не являючись ними. До таких інструментів відносяться акредитиви, договори страхування облігацій, облігації з вбудованими опціонами і спредлоки.

Акредитив (letter of credit — LC) є традиційним продуктом комерційних банків, що успішно застосовувався ще на межі XIX і XX ст.

Організація-емітент, охоча забезпечити високі кредитні характеристики облігацій, що випускаються, укладає з банком угоду про відкриття резервного акредитиву (stand-by letter of credit). Згідноумовам цього акредитиву у випадку, якщо емітент виявиться не здатний здійснювати необхідні платежі по випущених облігаціях, банк зобов'язується здійснювати ці платежі замість організації. У обмін на зобов'язання вона щорічно виплачує банку комісійні.

Таким чином, акредитиви використовуються для забезпечення підтримки фінансових інструментів з невисокими кредитними характеристиками і дозволяють перекласти кредитний ризик з покупця облігацій на гарантуючий банк.

Якби дана організація скористалася іншою схемою, то мабуть, що вона уклала б договір страхування облігацій (bond insurance) із спеціалізованою страховою компанією (страховиком). За умов такого договору емітент облігацій платить страхові внески страховику, який гарантує здійснення емітентом передбачених платежів по облігаціях. Цей спосіб страхування кредитного ризику набув поширення з початку 70-х років і дотепер широко застосовується на ринку муніципальних облігацій.

Хоча по функціональному призначенню страхування облігацій і акредитиви еквівалентні дефолтним свопам, між ними існує принципова відмінність. Акредитив і страхування облігацій оформляються договором, що укладається між емітентом боргових інструментів і організацією, що надає страховий захист, і не можуть торгуватися окремо від зобов'язання, що лежить в основі цього договору.

Можливості страхування кредитного ризику надавали деякі інструменти ринку капіталів. У 80-ті роки XX в. серед учасників ринку особливу популярність набули облігації з плаваючою ставкою і з вбудованим опціоном (callable and putable FRNs). Цегібридні інструменти, оскільки, крім рис класичних боргових інструментів, їм властиві деякі риси кредитних деривативів. Вони надали нові можливості в управлінні кредитним ризиком, оскільки давали їх утримувачам можливість частково компенсувати втрати при оголошенні дефолту або настанні іншого кредитного випадку.

Реалізацію цієї можливості інвесторам забезпечував вбудований в облігацію опціон. Так, якщо в облігацію вбудований опціон колл, то емітент облігації має право достроково погасити облігацію за наперед обумовленою ціною, наприклад по номінальній вартості. У випадку з опціоном пут утримувач облігації має право пред'явити її емітенту для дострокового погашення. Виконання вбудованого в облігацію опціону визначається зміною її кредитних характеристик.

Найближчі до кредитних дериватів по своїй структурі спредлоки (spreadlocks). Вони є похідними фінансовими інструментами. Розроблені в кінці 80-х років, спредлоки незабаром стали сприйматися учасниками фінансового ринку як проста похідна структура разом з свопами, кепами, флорами і свопціонами.

По структурі спредлок є контрактом, який гарантує учаснику ринку можливість вступити в відсотковий своп досягнувши визначеного спреду до державних казначейських облігацій. На ринку спредлоки обертаються у формі опційних або форвардних контрактів.

Потреба інвестиційних банків в управлінні портфелями фінансових інструментів обумовлюється їх бажанням позбавитися тягаря вчорашніх ризиків для розвантаження кредитних ліній, що забезпечують здійснення сьогоднішнього бізнесу.

 


Читайте також:

  1. Аналіз ефективності кредитних операцій
  2. Аудит банківських та кредитних операцій
  3. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  4. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  5. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  6. Безробіття: сутність, види, соціально – економічні наслідки.
  7. Бізнес-план підприємства: сутність та складові
  8. Біологічна, соціальна та психологічна сутність здоров’я.
  9. Бюджетне регулювання, його сутність та методи здійснення
  10. Бюджетні установи: сутність та класифікація.
  11. Валютно-кредитних установ
  12. Валютно-кредитних установ




Переглядів: 1089

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Контракти з використанням операцій своп. | Відмінності кредитних деривативів від похідних фінансових інструментів.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.