Ще одним джерелом залучення банківських ресурсів, яке в останні роки почало застосовуватись українськими банками, виступають операції РЕПО(repurchase agreement). В основу цих операцій покладено механізм залучення ресурсів за рахунок продажу комерційним банком якісних, досить ліквідних активів, які згідно з Угодою про зворотний викуп (РЕПО)можуть бути викуплені цим банком через визначений термін та за встановленою ціною.
Такими активами для вітчизняних банків, як правило, є:
¯ ліквідні цінні папери провідних українських підприємств.
Операції РЕПО вигідні для банку, оскільки вартість залучених таким чином ресурсів є досить невисокою, в той час як угоди про зворотний викуп забезпечуються здебільшого високоякісною заставою. Разом з цим зазначені активи банку-позичальника можуть використовуватись ним шляхом передачі у заставу під операції РЕПО без необхідності остаточного вилучення із балансу банку.
Операції РЕПО— це операції з цінними паперами, які складаються з двох частин. Для їх здійснення укладається єдина генеральна угода між учасниками ринку (НБУ і комерційними банками) про продаж-купівлю державних цінних паперів на певний строк із зобов'язанням зворотного продажу-купівлі у визначений термін або на вимогу однієї зі сторін за заздалегідь обумовленою ціною.
Використання НБУ державних цінних паперів для операцій РЕПО здійснюється через:
«пряме РЕПО» — купівлю у комерційного банку державних цінних паперів;
«зворотне РЕПО» — обов'язковий продаж державних цінних паперів.
У ситуації, коли в межах визначених основних монетарних параметрів існує потреба підвищення ліквідності комерційних