Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Сектори фондового ринку

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ФОНДОВОГО РИНКУ

Акредитив видається на термін до 90 днів.

 

Тема 9. ФІНАНСОВІ ОПЕРАЦІЇ НА ФОНДОВОМУ РИНКУ (РИНКУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ)

 

 

Фондовий ринок зародився в надрах ринку споживчих товарів. Перші операції з цінними паперами відбувалися на оптових ринках і товарних біржах.

Історія бірж налічує близько п’яти століть, хоча деякі спеціалісти фондового розвитку стверджують, що перша біржа виникла в Японії у першому столітті до нашої ери.

Слово “біржа” походить від латинського слова “börse” (гаманець), яке пов’язане з м. Брюгге (Нідерланди) та з купецькою династією Ван дер Бурсів.

Батьківщиною фондової біржі вважається бельгійський порт Антверпен (1531 р.), який відіграв в епоху великих географічних відкриттів значну роль у світовій торгівлі. Згодом за Антверпеном котирування майже всіх цінних паперів почали здійснювати в нідерландському порту Амстердамі, де було створено одну з перших у світі фондових бірж (поч. ХVIII ст.), на якій велася торгівля облігаціями позик Голандії, Англії, Португалії, Іспанії, Індії.

Розвиток міждержавної торгівлі став основним рушієм розвитку ринку цінних паперів і фондових бірж. Позитивний вплив на цей процес справив і прогрес державної організації та державних фінансів, тобто поява державних (казначейських ) облігацій та векселів розширила коло цінних паперів на фондових біржах, передовсім Англії, Франції та Німеччини.

Зараз світовий фондовий ринок розвивається за такими трьома основними напрямками:

1) відбувається удосконалення автоматизованих систем фондових операцій (окремі комп’ютерні системи поєднуються у всесвітню мережу електронної комунікації)

2) створення нових видів і модифікацій цінних паперів

3) збільшується інтернаціоналізація фондової діяльності відповідно до загального процесу економічної інтеграції країн.

До цих трьох напрямів Україні треба додати ще кілька своїх, актуальних тільки для неї напрямів розвитку фондового ринку, а саме: своєчасне становлення системи державного регулювання фондового ринку, сприяння підвищенню рівня організованості позабіржового ринку, створення сучасної інфраструктури фондового ринку, зокрема депозитарію, забезпечення умов для конкуренції в середовищі посередників у фондовій діяльності, розвиток вторинного ринку цінних паперів, насамперед у рамках системи фондових бірж України .

 

Подібно до фінансового ринку, фондовий ринок можна умовно поділити на ряд частин – секторів (таблиця 9.1).

Таблиця 9.1.

 

КРИТЕРІЇ КЛАСИФІКАЦІЇ СЕКТОРИ РИНКУ
1. Спосіб розміщення цінних паперів первинний ринок вторинний ринок
2. Вид розміщення цінних паперів ринок, на якому цінні папери розміщуються прямим зверненням емітента до покупця ринок, на якому цінні папери розміщуються через інституціонального інвестора
3. Місце операцій з цінними паперами повна фондова біржа позасписковий біржовий ринок торгівля “з прилавка” “третій ярус”
4. Економічна природа цінних паперів ринок боргових цінних паперів ринок пайових цінних паперів ринок похідних цінних паперів
5. Суб’єкти випуску цінних паперів ринок державних позик ринок муніципальних позик ринок цінних паперів підприємств і організацій
6. Термін обігу цінних паперів ринок цінних паперів з установленим строком обігу ринок цінних паперів без установленого строку обігу
7. Механізм виплати доходу ринок цінних паперів з фіксованим доходом ринок цінних паперів зі змінним доходом
8. Територія обігу цінних паперів місцевий ринок цінних паперів національний ринок цінних паперів міжнародний ринок цінних паперів
9. Поведінка суб’єктів ринку “ведмежий ринок” “бичачий ринок”

 

Характеристика секторів фондового ринку.

1. Первинний ринок є ринком перших та повторних випусків (емісій) цінних паперів, на якому відбувається їх первинне розміщення (андеррайтинг).

На вторинному ринку здійснюється обіг раніше емітованих на первинному ринку цінних паперів, тобто їх перерозподіл.

2. Первинне розміщення провадиться прямим зверненням емітента до покупця, або передачею всієї емісії чи її частки посереднику (інституційному інвестору), який бере на себе функції розповсюдження цінних паперів.

3. Існує кілька місць проведення операцій з цінними паперами, причому кожне з них призначено для компаній із різ ними ризиками і обсягами діяльності. Найбільш відомим, престижним та ефективним місцем є повна фондова біржа, тобто організаційно оформлений регулярний ринок з купівлі-продажу цінних паперів, що утворюється торговцями фондових цінностей (у країнах з розвинутими фондовими ринками для того, щоб біржа прийняла акції для торгу, корпорація повинна мати не менше п’ятирічного стажу бездоганної роботи і продавати через біржу не менше 25% своїх акцій, тобто бути великою і надійною).

Позасписковий біржовий ринок обслуговує компанії, які не потрапили на повну біржу і вимоги до них простіші: трирічний стаж бездоганної роботи і продаж на біржі не менше 10% своїх акцій.

Торгівля “з прилавка” здійснюється цінними паперами підприємств, результати діяльності яких не дають їм змоги потрапити на фондову біржу. Це переважно акції молодих маловідомих компаній, торгівля якими жорстко не регламентована.

“Третій ярус” – це теж позабіржовий ринок, відмінність його від торгівлі “з прилавка” полягає в тому, що на цьому ринку діють такі самі правила укладання угод, що і на біржі.

4. Відповідно до економічної природи цінних паперів фондовий ринок поділяється на ринки: боргових, пайових цінних паперів та похідних від них.

5. На ринку цінних паперів органів влади обертаються облігації державних (центральної влади) і муніципальних (місцевої влади) позик, на фондовому ринку підприємств – цінні папери приватного сектора.

6. і 7. Залежно від терміну, на який залучаються фінансові ресурси, фондовий ринок поділяється на ринки цінних паперів з установленим строком обігу і без такого, а за механізмом виплати доходів – на ринки цінних паперів з фіксованим і змінним доходом.

8. З урахуванням територій, на яких розміщуються цінні папери, ринки поділяються на місцеві, національні, міжнародні.

9. Виходячи з поведінки суб’єктів ринку, виділяють ринок, на якому переважають учасники, що розраховують на зниження цін і продають з надією купити пізніше, коли ціни знизяться ще більше, – “ведмежий ринок”, та ринок, на якому переважають суб’єкти, що купують з розрахунком на підвищення цін – “бичачий ринок”.

Споживачами капіталу на фондовому ринку виступають органи влади і підприємства. Постачальниками капіталу є суб’єкти, що мають тимчасово вільні кошти, тобто підприємства, організації, домогосподарства. Органи влади виступають тільки як боржники.

Капітал, що живить фондовий ринок, має властивості вразливості, мобільності і рідкісності. Уразливість - гроші, що вкладені у цінні папери, легше втратити (повністю або частково), ніж ті, що лежать у гаманці. Мобільність – зважаючи на свою вразливість, капітал реагує на щонайменшу небезпеку тим, що залишає одних емітентів заради інших або виходить з ринку цінних паперів взагалі. Рідкісність – капітал рідкісний у всьому світі і скрізь має величезний попит.

Загальними принципами функціонування фондового ринку є:

F упорядкованість (наявність “правил гри”, контролю за їх виконанням)

F прозорість (ринок має відповідати умовам відкритості інформації про емітентів, угоди, стан попиту і пропозиції тощо);

F відкритість (на ринку не повинні існувати штучні бар’єри для входу й виходу);

F рівність можливостей (недопущення переваг будь-якого суб’єкта ринку над іншими);

F спокій (ринок не може бути “бурхливим”, бо інакше дрібні інвестори, що є його опорою, залишать ринок);

F збалансованість (відповідність масштабів оптового ринку роздрібному).

 

Предметом торгівлі виступають цінні папери.

У науковій економічній літературі є різні визначення “цінного паперу”. Так :

1) цінний папір – це боргове зобов’язання, яке можна перевідступити комусь іншому, забезпечуючи в такий спосіб постійний рух коштів;

2) цінний папір – це документ, що засвідчує право власника документа на частку майна емітента цього паперу;

3) цінний папір – це документ, що забезпечує відповідні майнові і немайнові права його власника, може самостійно обертатися на ринку як об’єкт купівлі-продажу та інших операцій, і бути джерелом регулярного або одноразового доходу;

4) цінний папір – це грошовий документ, що засвідчує право власності чи відносини позики, визначає відносини між особою, яка їх випустила, та їх власником і передбачає, як правило, виплату доходу у вигляді дивідендів або процентів, а також можливість передавати грошові та інші права, що випливають з цих документів, іншим особам.

Згідно з Законом України “Про цінні папери і фондову біржу” в нашій країні можуть випускатися і обертатися такі види цінних паперів: акції, облігації, скарбничі зобов’язання держави, ощадні сертифікати, векселі та приватизаційні папери.

Учасників фондового ринку можна класифікувати як:

споживачі (підприємства, органи влади);

постачальники (домогосподарства, підприємства, зокрема, неприбуткові, інституціональні інвестори – банки, трасти, інвестиційні фонди, пенсійні фонди і страхові компанії);

торговці цінними паперами;

суб’єкти, що обслуговують ринок (аудиторські, консалтингові фірми, учасники, що здійснюють емісійну, брокерську, дилерську, представницьку, депозитарну, клірингову, реєстраторську і регулюючу діяльність);

органи, що регулюють діяльність учасників ринку (державні та органи самоврядування, тобто недержавні– фондова біржа, різноманітні професійні організації суб’єктів ринку).

Основні цілі суб’єктів фондового ринку згрупуємо в таблицю 9.2.

 

Таблиця 9.2


Читайте також:

 1. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
 2. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
 3. Банки як учасники ринку цінних паперів
 4. Банківські установи на кредитному ринку
 5. Важелі впливу на процеси розвитку ринку капіталу.
 6. Валютний ринок. Види операцій на валютному ринку
 7. Валютний ринок. Види операцій на валютному ринку
 8. Вибір фірмою обсягу виробництва і рівновага конкурентного ринку у довгостроковій перспективі
 9. Вивчення ринку сировини й матеріалів
 10. Вивчення товару і комплексне дослідження ринку.
 11. Види ринку.
 12. Визначення межі ринку товару і конкурентної позиції виробника
Переглядів: 927

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Використання готівкової валюти на території України | РЕГУЛЮВАННЯ ФОНДОВОГО РИНКУ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.