Бухгалтерські та економічні витрати консультативної фірми
Таблиця 6.1.
Статті витрат
Витрати, грн.
бухгалтерські
економічні
Заробітна плата найманих працівників (3×200×12)
Відсоток за користування кредитом (20 % річних)
Амортизація (20 % річних)
Інші платежі за послуги стороннім організаціям
Неявна заробітна плата власника (500×12)
Неявна заробітна плата дружини (200×12)
Відсоток на капітал (20 % річних)
Неявна орендна плата за квартиру (300×120)
Нормальний прибуток
Всього:
–
–
–
–
–
Аналогічний висновок можна зробити, порівнюючи економічні витрати із сукупним доходом фірми. З’ясується, що фірма не тільки не приносить економічного прибутку, а й навпаки, її діяльність пов’язана з економічними збитками (30000 – 31200 = –1200).
Таким чином, дохід, який відшкодовує тільки економічні витрати, достатній для створення умов зацікавленості у виробничій діяльності, оскільки він приносить підприємцю нормальний прибуток. Надлишок доходу над економічними витратами є економічним прибутком.
Економічні витрати залежать від кількості використаних ресурсів (їх затрат) та цін за послуги факторів виробництва. Тоді можна встановити залежність між обсягами виробництва та мінімально можливими витратами, необхідними для його отримання. Ця залежність називається функцією витрат:
Q = f (PL, L, PK, K), (6.1)
де L, K – затрати праці та капіталу; PL, PK - ціни відповідних ресурсів.
За допомогою функції витрат можна вирішувати як прямі, так і зворотні задачі: мінімізація витрат на заданий обсяг виробництва або максимізація виробництва при заданих витратах.
Легко помітити зв’язок функції витрат з виробничою функцією: яка доповнюється урахуванням цін на відповідні виробничі ресурси.
Загальні (сукупні) витрати (ТС) на виробництво можна розрахувати як суму витрат на придбання кожного фактору:
ТС = PL L + PK K. (6.2)
При фіксованих цінах на ресурси можна знайти різні набори капіталу та праці, які можна придбати за однакові витрати. Графічне зображення цих наборів називається ізокостою. Ізокоста – це лінія, яка відображає затрати капіталу та праці, при яких витрати виробництва залишаються незмінними (рис.6.1).