Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



На прикладі інтегрованого середовища Delphi

Основи візуального об’єктно-орієнтованого програмування

Лекція №4

3.4 Компоненти введення та відображення текстової, графічної, цифрової інформації. Кнопки, індикатори, компоненти меню.

3.4.1 Перелік компонентів введення та відображення текстової та цифрової інформації. В цьому підрозділі просто будуть перераховані основні компоненти для роботи з числовою та текстовою інформацією. Далі з використанням прикладів будуть розглянуті найбільш популярні компоненти з наголосом на компоненти, потрібні для виконання циклу лабораторних робіт (рис. 3.4.1).

 

 

Рис. 3.4.1 - Компоненти сторінки Standard.

 

· Label(сторінка палітриStandard)- мітка.Використовується для відображення текста, який не може бути змінений користувачем. Не передбачений ніякий дизайн для оформлення текста, крім кольора самої мітки та кольора текста на ній. Основна властивість - Caption (заголовок)

· Edit(сторінка палітриStandard) -вікно редагування. Відображення, введення та редагування текстів, що складаються тільки з одного рядка. Додана можливість створення об‘ємного бордюра (окантовки). Основна властивість - Text.

· Memo(сторінка палітриStandard) -багаторядкове вікно редагування. Введення, відображення та редагування багаторядкових текстів. Додана можливість створення об‘ємного бордюра (окантовки). Основна властивість - Text.

· ListBox(сторінка палітриStandard) -вікно списка. Відображення стандартного вікна списка Windows. Дозволяє користувачу вибирати потрібні пункти із цього списка. Основна властивість - Items (пункт).

· ComboBox(сторінка палітриStandard) -список, що може бути відредагований. Об‘єднує можливості ListBox і Edit. Користувач може або ввести текст, або вибрати його із наданого списка. Основна властивість - Items.

· Panel(сторінка палітриStandard) -панель. Компонент є контейнером для групи інших компонентів, або може бути використаний для відображення текста з об‘ємним оформленням. Основна властивість - Caption.

· MaskEdit(сторінка палітриAdditional, рис. 3.4.2) -вікно замаскованого редагування. Використовується для форматування даних або для введення символів у відповідності до шаблона. Основні властивості - Text і EditText.

 

Рис. 3.4.2 - Компоненти сторінки Additional.

 

· StringGrid(сторінка палітриAdditional) -таблиця рядків. Відображення текстової інформації в таблиці по рядках і по стовпчиках із можливістю пересування по комірках та здійснення вибору необхідного текста. Основна властивість - Cells (комірка).

· StaticText(сторінка палітриAdditional) -мітка з бордюром. Подібний до компонента Lаbel, додатково надана можливість художнього оформлення (вибирається стиль бордюра). Основна властивість - Caption.

· RichEdit(сторінка палітриWin32, рис. 3.4.3) -багаторядкове вікно редагування в форматі RTF. Вікно редагування текста в стилі Windows95 у збагаченому форматі RTF, дозволяє вибирати атрибути шрифта, пошук фрагментів текста і багато іншого. Основна властивість - Lines.

 

 

Рис. 3.4.3 - Компоненти сторінки Win32.

 

· UpDown(сторінка палітриWin32) -кнопка-лічильник. При сумісному з компонентами, наприклад, Edit, використанні дозвляє вводити цифрову інформацію. Основна властивість - Position (позиція).

· DateTimePicker(сторінка палітриWin32) -вікно введення дати та часу.

· MonthCalendar(сторінка палітриWin32) -введення дати по випадаючому календарю.

· TreeView(сторінка палітриWin32) -вікно дерева даних. Перегляд структури ієрархічних даних в стилі Windows95. Приклад - структура каталогів (папок).

· ListView(сторінка палітриWin32) - список даних в стилі Windows95. Відображення списків в колонках або у вигляді піктограм.

· Calendar(сторінка палітриSamples) -каленар на заданий місяць. Основні властивості - Month (місяць) і Day (день).

· Додатково до всіх перерахованих компонентів відображати текстові повідомлення можливо безпосередньо на властивості Canvas (канва, холст) для тих компонентів, які таку властивість мають. Наприклад, оператор вигляду

Canvas.TextOut(60, 16, ‘Canvas’);

забезпечує появу текста Canvas в точці з координатами (60, 16) в вікні форми.

В усіх компонентах шрифт текста, його розмір і стиль визначаються властивістю Font, яка має багато підвластивостей.

3.4.2 Відображення текста в надписах компонентів Label, StaticText і Panel. Перші із цих двох компонентів - мітки, що спеціально призначені для виводу текста. Основне призначення панелі інше: панелі використовуються для компоновки (об‘єднання) компонентів в вікні форми. Але панель також можна використовувати для відображення текстів.

Тексти, що будуть з‘являтись на цих компонентах, визначаються значенням властивості Caption. Цю властивість можна задавати в процесі проектування програми (до початку виконання) або можна змінювати програмно, вже в процесі виконання програми. Наприклад,

Label1.Caption:=’Кількість студентів’;

Якщо потрібно відобразити числову інформацію як текст можна скористатись вбудованим функціями FloatToStr і IntToStr, що переводять відповідно числа з дробовою частиною та цілі числа в рядок. Для формування текста із декількох частин можна використовувати операцію «+», що для рядків означає їх склеювання (конкатенацію). Наприклад, якщо необхідно вивести цілу змінну L, що визначає кількість студентів, з попереднім підписом, то необхідно написати:

Label1.Caption:=’Кількість студентів: ’+IntToStr(L);

В усіх компонентах колір фона визначається властивістю Color, а колір надпису - підвластивістю Color властивості Font. Компоненти StaticText і Panel крім цього мають властивість BorderStyle для вибору рамки (бордюра) текста.

Розміри міток Label і StaticText визначаються властивістю AutoSize. Якщо цю властивість встановити в значення True, то тоді вертикальний та горизонтальний розміри компонента будуть визначатись розміром надпису. Якщо ж встановити цю властивість в значення False, то тоді вирівнювання текста всередині компонента буде визначатись властивістю AlignMent.

3.4.3 Вікна редагування Edit і MaskEdit. В цих компонентах текст, що вводиться або виводиться, заноситься у властивість Text. Цю властивість можна задавати на початка, тобто в процесі проектування, або змінювати програмно в процесі виконання. Вирівнювання тексту в цих компонентах неможливо. Перенос рідків також не передбачений. Натомість в вікнах редагування присутні багато функцій, що притаманні текстовим редакторам за допомогою комбінацій гарячих клавіш: Ctrl-C - копіювання; Ctrl-V - вставка; Ctrl-X - вирізання виділеного текста і занесення його до буфера обміну ClipBoard. Вікна редагування можна використовувати і тільки для відображення інформації без її зміни користувачем. Для того, щоб заборонити внесення змін в текст, необхідно поставити для властивості ReadOnly значення True.

При використанні вікон редагування для введення числової інформації необхідно використовувати функції взаємного перетворення рядків і чисел. Для перетворення чисел в рядки - це вже згадані функції FloatToStr і IntToStr, а для перевода рядка (при введенні користувачем чисел в вікно редагування ця інформація сприймається як текст, тобто як рядкова константа) використовуються функції StrToFloat - перетворення рядка (текста) в число з плаваючою крапкою, або StrToInt - перетворення рядка в ціле число.

3.4.4 Багаторядкові вікна редагування Memo та RichEdit. Для цих компоненетів також передбачено використання комбінацій гарячих клавіш для роботи з фрагментами текста. Різниця між цими компонентами полягає в тому, що в Memo формат шрифта буде однаковий для всього текста, а в RichEdit запрограмована можливість встановлювати різні стилі, кольори, шрифти для фрагментів одного і того ж текста. Основна властивість вікон редагуваня Memo та RichEdit - Lines (лінії). Вміщує текст вікна у вигляді списка рядків. Початкове значення цієї властивості можна встановити, якщо натиснути кнопу з трьома крапками біля властивості Lines. А вже в процесі виконання програми текст в ці компоненти можна заносити за допомогою виклику методів властивості Lines. Приклад:

Memo1.Clear;

Memo1.Lines.Add(‘В гр. ГКЗ-08-1 відсутні ‘);

Memo1.Lines.Add(‘студенти: ‘+Edit1.Text);

Заносити в вікно Memo1 текст із файла можна за допомогою команди:

Memo1.Lines.LoadFromFile(‘text1.txt’);

Відповідно зберегти набраний в вікні Memo текст в текстовий файл можна таким чином:

Memo1.Lines.SaveToFile(‘text2.txt’);

3.4.5 Відображення текстів у вигдяді таблиць - компонент StringGrid. Компонент StringGrid (рис. 3.4.4) фактично представляє собою таблицю, що вміщує рядки. Дані в цій таблиці можуть бути як для редагування, так і тільки для читання. Таблиця може мати смуги прокрутки (бігунки зправа та знизу), задана кількість перших рядків та стовпців може бути фіксованою в не прокручуватись. Це робиться для того, щоб заголовок таблиці не зникав з екрана і постійно був видимим. Кожній комірці в даній таблиці може бути поставлений у відповідність деякий об‘єкт. Зазвичай це - текст, але може бути розташована також графічна інформація.

 

 

Рис. 3.4.4 - Компонент StringGrid.

 

Основні властивості компонента StringGrid:

· Cells[ACol, ARow : Integer]: string - текст (рядок), що записаний в комірці з номером стовпця AСol і номером рядка ARow .

· Cols[Index : Integer]: Tstring - список рядків, що вміщуються в стовпці з індексом Index.

· Rows[Index : Integer]: Tstring - список стовпців, що вміщуються в рядку з індексом Index.

Властивості ColCount і RowCount визначають відповідно кількість стовпців і рядків. Властивість ScrollBars визначає наявність в таблиці смуг прокрутки.

3.4.6 Відображеня та введення графічної інформації - компоненти Image, PaintBox, DrawGrid, Chart.

· Image(сторінка Additional) - зображення. Викоритсовується для відображення графіки: піктограм, бітових матриць та метафайлів.

· PaintBox(сторінка System) - вікно для малювання. Використовується для створення в вікні області, на якій можна малювати.

· DrawGrid (сторінка Additional) - таблиця рисунків. Використовується для відображення в рядках та стовпцях нетекстових даних.

· Chart(сторінка Additional) - діаграми та графіки. Створення діаграм та графіків.

Крім цього, створювати та відображати будь-яку графіку можна на поверхні тих компонентів, у яких присутня властивість Canvas.

Компоненти Image, PaintBox будуть розглянуті трохи пізніше, в матеріалах лекції, що присвячена графіці в Delphi.

Компонент DrawGrid використовується для створення таблиці, в якій в комірках замість текста будуть розташовані графічні об‘єкти. Цей компонент подібний до StringGrid, в ньому присутні всі методи, властивості, події, що присутні і в StringGrid.

Компонент Chart (рис. 3.4.5) вміщує об‘єкти типа Series - це серії (набори) даних, що характеризуються різними стилями відображення. Якщо будується графік, то кожній серії буде відповідати одна лінія на графіку. Властивості компонента Chart (деякі):

· Title - заголовок графіка (діаграми)

· Frame - визначає рамку навкруги діаграми

· Legend - легенда (список позначень)

· Margin Left (Right, Top, Bottom) - поля ліве (праве, верхнє, нижнє) відповідно

· BottomAxis, LeftAxis, RightAxis - характеристики відповідно нижньої, лівої, правої вісей

· View3D - дозволяє або забороняє тривимірне зображення діаграми.

 

 

Рис. 3.4.5 - Компонент Chart.

 

Для задання даних, по яких буде побудований графік, необхідно використовувати метод AddXY (від англійського additional - додавання).

AddXY(const AXValue, AYValue :Double; Const Alabel : String; Acolor : Tcolor)

Параметри AXValue, AYValue відповідають аргументу та значенню функції чергової точки на графіку, параметр ALabel - назва, що буде винесена на діаграму в легенду, цей параметр необов’язковий, його можна задати пустим ‘’; параметр AColor - колір лінії графіка.

 

 

Контрольні запитання.

1. Назвіть основні компоненти для відображення текстової інформації.

2. Чим відрізняються однорядковий Edit і багаторядковий Memo компоненти, призначені для виводу текста?

3. Які функції використовуються для перетворення рядкової змінної в числове значення?

4. Які функції використовуються для перетворення числа в рядкову змінну?

5. З якою метою використовується компонент Chart?

6. За допомогою якого метода додаються нові точки на графіку, що будується за допомогою компонента Chart?


Читайте також:

  1. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  2. Адаптація до абіотичних факторів середовища.
  3. Адаптація організму до змін чинників зовнішнього середовища
  4. Адаптація організму до зовнішніх факторів середовища.
  5. Аналіз внутрішнього середовища підприємства
  6. Аналіз зовнішнього середовища
  7. Аналіз конкурентного середовища
  8. Антропогенне забруднення природного середовища. Джерела забруднень
  9. Архітектурно- планувальні заходи по поліпшенню стану міського середовища .Аналіз циклу життя споруди
  10. Вивчення факторів виробничого середовища і трудового процесу
  11. Виділимо групу факторів зовнішнього середовища, які спричиняють певні зміни в організації.
  12. Використання методу сценаріїв при прогнозуванні змін зовнішнього середовища




Переглядів: 1233

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
На прикладі інтегрованого середовища Delphi | Політична думка Київської Русі.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.