Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Лексико-семантичний рівень мови в руслі психолінгвістики. Зберігання слова у свідомості людини.

ТЕМА 2. РІВНІ МОВИ В СВІТЛІ ПСИХОЛІНГВІСТИКИ

План

1. Лексико-семантичний рівень мови в руслі психолінгвістики. Зберігання слова у свідомості людини.

2. Словотвір в мовленнєвій діяльності.

3. Граматика в світлі психолінгвістики.

До психолінгвістичних проблем лексики і семантики відносяться наступні: 1. Як розташовуються слова у мовній свідомості носіїв мови? 2. За яким принципом вони пов'язані одне з одним? 3. Як удається мовцеві відшукати потрібну лексему в момент мовлення? Відповідь на ці питання було отримано в ході різних експериментів. Один з них - вільний асоціативний експеримент. Асоціація - це зв'язок між двома об'єктами у свідомості людини, заснований на його особистому досвіді. За кількістю людей, що володіють асоціаціями, останні можуть бути індивідуальними, груповими і культурними - характерними для цілого народу. Наприклад, для європейської та американської культур колір жалоби чорний, а колір свята білий. У японській культурі - навпаки. За мотивованостю асоціації поділяються на умовні (абстрактні, невмотивовані) і конкретні (фактичні, мотивовані). До останніх відносяться: кішка - нявкати, дрова - рубати, труба - дим, троянда - запах.

Асоціації вперше вивчав Аристотель. У новий час вивчення асоціацій пов'язано з психологією: пояснення сновидінь З. Фрейд будував на виявленні асоціацій. У ХХ столітті з'явилися словники асоціативних норм: у 1910 р. в Америці (автори А. Розанов і Х. Кент), а в 1977 р. - в Росії. Розглянемо одну із статей «Словника асоціативних норм російської мови»:

Студент - бідний 43, заочник 33, вічний 13, відмінник 12, голодний 11, інститут 11, розумний 10, учень 10, веселий 9, медик 9, викладач 9, філолог 9, мученик 7, університету 7, людина 7, я 7, абітурієнт 6, молодий 6, сім'я 6, навчається 6 ... (всього 563 відповіді).

За характером зв'язку зі словом-стимулом асоціації бувають наступних видів: 1) синтагматичні (пов'язані зі стимулом лінійними стосунками): студент - університету, студент - голодний, студент - медик; 2) парадигматичні (пов'язані зі стимулом відносинами подібності - синоніми, антоніми, гіпо -Гіпероніми (груша - фрукт), партітіви (корінь - дерево, ніч - доба), пароніми, парономазия, рими (кіно - вино, густий - порожній)); 3) фразові (можуть разом зі словом-стимулом входити у фразу або текст ): студент - сесія, студент - весела пора.

Асоціації неоднакові у представників різних культур, що пояснюється оазним життєвим досвідом людей. За даними А.А. Залевської, на слово-стимул хліб у росіян найчастіше виникає реакція сіль, у французів - вино, у німців і американців - масло, у узбеків - чай.

Асоціації розрізняються у представників різних професій, різного віку, різного соціального походження, різних географічних зон: було встановлено, що на слово кисть житель Поволжя реагує словом горобини, житель Душанбе - винограду, диригент - плавна, м'яка, художник - фарби, медсестра - ампутація.

Існує кілька варіантів проведення асоціативного експерименту:

1. В якості стимулу даються не слова, а поєднання звуків або букв: триграмма ОКН народжує асоціації вікно, віконний, віконце, підвіконня, кокнуть; поєднання УФР вже не дає багато асоціацій.

2. В якості стимулу даються словосполучення: їсти кашу - ложкою, з маслом, з молоком, на сніданок.

3. Методика спрямованої асоціації: в характер стимулу вносяться обмеження для звуження зони асоціативного пошуку, для відсікання стандартних асоціацій: якщо асоціацією до слова холодний є слово гарячий, то асоціацією до словосполучення холодний день буде теплий, жаркий.

4. Дж. Діз слова, отримані в якості реакцій, знову ставив в якості стимулів. Він виявив існування семантичних полів асоціацій.

5. До подібних висновків дійшли і вчені А.Р. Лурія та О.С. Виноградова, що проводили психофізіологічний асоціативний експеримент. Він був заснований на тому, що при впливі на мозок людини слабким ударом струму наступають три можливі реакції: 1) нейтральна (судини пальців і голови не стискуються й не розширюються); 2) орієнтовна (судини пальців стискаються, судини голови розширюються); 3) захисна (судини пальців і голови стискаються). Експеримент починався з того, що у випробуваного шляхом проголошення слова скрипка і нанесення слабкого удару струмом вироблявся умовний рефлекс на слово скрипка - захисна реакція на це слово. Потім починалася основна серія дослідів:

1. Випробуваному пропонувалися слова, тісно пов'язані зі словом-стимулом (назви струнних музичних інструментів: віолончель, мандоліна, контрабас. У випробуваного спостерігалася захисна реакція. Висновок: в мовній свідомості людей є семантичні поля слів.

2. Випробуваному подавалися слова зі значенням «неструнні музичні інструменти»: акордеон, труба, кларнет, саксофон. Судинна реакція слабшала: виникала орієнтовна реакція судин. Висновок: у семантичного поля «музичні інструменти» можна знайти центр (струнні) і периферію (неструнні).

3. Випробуваному пропонувалися слова, не пов'язані зі світом музики: хмара, труба, дах, грубка. Це викликало нейтральну реакцію судин. Висновок: значення слів, що входять у різні семантичні поля (труба), отримують своє остаточне розуміння в контексті.

4. Випробуваний отримував слово, пов'язане зі словом-стимулом по звучанню: скріпка. Це слово викликало слабку орієнтовну реакцію судин. Висновок: слова в свідомості людини пов'язані не тільки за змістом, але й за формою, але останній зв'язок слабший.

Про наявність семантичних і звукових полів слів говорять також обмовки, які людина допускає в розмовній мові, коли вона стомлена, хвора або сп'яніла. Літні люди часто плутають телевізор і холодильник, ванну і кухню, ключі та годинник. Ці заміни викликані смисловою близькістю слів. Застереження виникають і за звуковою ознакою: помадка - панамка, шланг - шнур, геноцид - канцероген.


Читайте також:

  1. II рівень
  2. II. МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
  3. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  4. V Такі негативні особистісні утворення, як самовпевненість і нерозвиненість автономії та ініціативи, обумовлюють неадаптивне старіння людини.
  5. Аваль виражається словами
  6. Агропромислова інтеграція. Агропромисловий комплекс (АПК).
  7. Адвокатура — неодмінний складовий елемент механізму забезпечення прав людини.
  8. Аналіз ризику в життєдіяльності людини.
  9. АНАЛІЗАТОРІВ У ПРОЦЕСІ РОСТУ ТА РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ.
  10. Аналоговий рівень доведення
  11. Атомарний рівень будови речовини
  12. Ахарактеризуйте социально – политической жизни украинских земель в межвоенный период в составе Польши. Сравните с положением украинцев в составе Румунии и Чехословакии.




Переглядів: 684

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методи і проблеми вивчення мови в руслі психолінгвістики. | Л.С. Виготський, Н.І. Жинкин про співвідношення мислення і мови.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.