Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Радянська преса на сконі комуністичного віку

Вахтанг Кіпіані _ Неділя, 14 листопада 2010, 11:45

Брав у бібліотеці книгу заради інформації, якої в Інтернеті не знайти. Видання «Печать в СССР в 1990 году: Статистический сборник» (НПО «Всесоюзная книжная палата», «Финансы и статистика», Москва). Оскільки наступного року Союзу не стало - по факту - це був останній том серії, яка виходила кілька десятиріч.

Загальна кількість радянських газет того року становила - 8434. Видавалися вони 55 мовами народів СРСР і 9-ма мовами народів зарубіжних країн. Також виходили 2973 видів бюлетенів, 1631 журнал, 94 збірники, 75 «Блокнотов агитатора» (угу, був і такий жанр у радянській пресі), 2 видання «Роман-газеты».

От, приміром, якими мовами виходили газети в Радянському Союзі на сконі його віку:

Російська - 5694 Українська - 1253 Казахська - 198 Грузинська - 154 Азербайджанська - 151 Білоруська - 135 Молдавська - 120 Латиська - 103 Татарська - 89 Вірменська - 77 Киргизька, таджицька - по 71 Туркменська - 55 Чуваська - 32 Якутська - 29 Башкірська - 23 Удмуртська - 18 Аварська, бурятська - по 15 Марійська - 14 Узбецька, чеченська - по 11 Осетинська - 9 Даргинська - 8 Кумикська, лезгинська, тувинська - по 6 Уйгурська - 5 Комі - 4 Лакська - 3 Абхазька, табасаранська, гірськомарійська, інгуська, ногайська - по 2 Абазинська, адигейська, алтайська, балкарська, гагаузька, дунганська, ерзянська, естонська, їдиш, кабардинська, калмицька, карачаївська, курдська, мансійська, мокшанська, ненецька, хакаська, хантийська, черкеська, чукотська - по 1.

Як бачимо, в переліку взагалі немає литовської, а це означає, що тамтешні чиновники не стали повідомляти союзний центр про свої внутрішні майже незалежні справи. Те саме стосується і естонців з узбеками. Наведені біля їхніх мов цифри - це видання, які виходили в інших «республіках-сестрах».

Дивно, що немає в переліку кримськотатарської мови - адже газета «Ленин байрагъы» («Ленінський прапор») точно тоді виходила в Узбекистані, та газет(-и?) карельською мовою - бо такі теж були. Отже, як і на сонці бувають плями, так і у радянської статистики були свої недорахунки.

Що стосується комуністичних газет іноземними мовами, точніше - мовами народів світу, то їх було тільки 19-ть. Найбільше - шість - видавали угорською, всі - на Закарпатті. Три - англійською («The Moscow News», «News from Ukraine», цікаво, яка була третьою?). Так само три - німецькою. Дві - корейською (по одній - у Середній Азії та на Сахаліні).

І по одній газеті в Радянському Союзі можна було читати болгарською, фінською, арабською, іспанською, французькою (останні три - іншомовні випуски «Московских новостей»).

Випуск газет по республіках: у Росії - 4808, в Українській РСР - 1787 (найбільшим, якщо рахувати за назвами, був розквіт української періодики в 1960-му - 3280 титулів), найменше в Туркменистані - 72 назви.


Читайте також:

 1. Виявляння витоку за допомогою гідравлічного преса
 2. Встановлення комуністичного політичного режиму в Україні в 20-х – 30-х роках ХХ ст.: соціально-економічні перетворення
 3. Класифікація антидепресантів
 4. Ковальсько-штампувального преса.
 5. РАДЯНСЬКА ДОБА
 6. РАДЯНСЬКА ДОБА
 7. Радянська доба.
 8. Радянська доба.
 9. Радянська індустріалізація в Україні:завдання ,труднощі ,наслідку.
 10. Радянська модернізація України (1928-1939). Голодомор 1932-1933 рр.
 11. Радянська Модернізація України.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.