Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ОСНОВНІ СФЕРИ МОВЛЕННЄВОГО ВПЛИВУ

Існують деякі сфери життя, у яких мовленнєвий вплив, і навіть справжнє мовне маніпулювання практикуються особливо часто і відіграють дуже важливу роль.

Насамперед , варто назвати дві великих сфери, що завжди привертали до себе підвищену увагу суспільства та є детально вивченими з позицій теорії мовленнєвого впливу. Це, з одного боку, політична, а з іншого боку – рекламна комунікація. Вони, до речі, досить близькі, а в деяких своїх формах майже збігаються (у випадку політичної реклами, що багато в чому будується як комерційна; існує також і така специфічна сфера, як соціальна реклама).

Елементи мовленнєвого впливу, звичайно ж, присутні у навчанні та вихованні – що гостро переживається поборниками необмеженого розвитку людської особистості. Незрозуміло, однак, чи можна тут у принципі обійтися без впливу і навіть маніпулювання, оскільки його визначення майже збігається з уявленням про освіту та соціалізацію дитини.

Наступні дві сфери, у яких значна роль як мовленнєвого впливу, так і прикладного аналізу мовних форм, що використовуються під час спілкування, розвинені в сучасних західних суспільствах. Це, по-перше, процесуальна та судова практика конкурентного типу. Неодноразово оспіваний у літературі та у кіно зразок – це судочинство в США з його ретельно виробленою мовою та увагою до "кожного вашого слова, що [з певного моменту] може бути використане проти вас", однак подібна увага природно виникає в будь-якій судовій системі, заснованій на подібних принципах. На рубежі 19 і 20 ст. російські суди були влаштовані схожим чином – і не дивно, що у 1910 р. у Росії з'явилася та двічі перевидавалася у радянські часи книга П.С.Пороховщикова (П. Сергеича) Мистецтво мови на суді, приклади з якої можна розглядати як перлини мовного маніпулювання – наприклад, позначення грабіжників у судовій мові як лиц, нарушающих преграды и запоры, коими граждане стремятся охранить свое имущество (таке позначення непорядної дійсності безневинними словами називається евфемізмом), рани як нарушения телесной неприкосновенности або побиття як випадку, під час якого кулаку предоставлена свобода разбития физиономий.

Інша сфера інтенсивного мовленнєвого впливу з використанням особливостей мовних форм – це психотерапія, а також такий її вид, як нейролінгвістичне програмування.

Поряд з лікарською психотерапією існують її різні позалікарські форми. З одного боку, до них належить спілкування зі сповідником. З іншого боку, – великий світ народної психотерапії (магія, змови, чаклунство) У всіх формах психотерапії є досить багато загального, що відображається у спробі побудувати загальну теорію для опису всіх цих форм, що отримала назву (втім, далеко не загальноприйняте) сугестивної лінгвістики.

Очевидно також, що підвищений за ефективністю вплив на свідомість шляхом вибору мовних форм здійснюють і всі види словесних мистецтв, насамперед література. Всі вони користуються найрізноманітнішими методами мовленнєвого впливу, але володіють і власними специфічними можливостями.

Нарешті – і це дуже важливо – елементи маніпулювання властиві і нашому повсякденному спілкуванню.


Читайте також:

  1. I визначення впливу окремих факторів
  2. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  3. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  4. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу
  5. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу, прояви гіпер- та гіпофункцій.
  6. Альтернативні шляхи охорони атмосфери
  7. Альтернативні шляхи охорони атмосфери
  8. Альтернативні шляхи охорони атмосфери
  9. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  10. Аналіз відхилень від нормативів та їх впливу на прибуток
  11. Аналіз впливу постачальників
  12. Аналіз впливу факторів на зміну сумми гуртової реалізації




Переглядів: 657

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ТЕМА № 7. Фізіологія крові. | ЛІТЕРАТУРА

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.