Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Гетьманування Ю. Хмельницького. Події України.

На відміну від свого батька, брата Тимоша, він людиною був протилежною. Зробив дуже багато помилок.

На Україну йде князь Трубецькой з великим військом і окупує велику територію. Трубецькой викликає Хмельницького. Він злякався і приїхав. Трубецькой заставляє передивитися Березневі статті та Переяславську раду і підписується новий договір:

1) Російські гарнізони по всім містам України.

2) Козакам заборонялись зовнішні стосунки.

3) Козакам заборонялись вести війни без дозволу царя.

4) Обрання гетьмана, старшини, полковників дозволялось лише з дозволу Росії. Тобто, Росія зробила крок, щоб міцніше охопити Україну.

1660 р. - виникає нова війна між Польщею і Росією за Україну. Трубецькой йде з військом під Чуднів, де зустрічається з польськими військами. Хмельницький веде нейтральну політику і, побачивши, що поляки перемагають, переходить на їх бік, і разом вони розбивають російські війська. На Лівобережжі вибирають наказного гетьмана.

Окупована польськими і російськими військами, розірвана соціальними чварами між політичними фракціями Україна розкололася на дві частини, кожна на чолі з власним гетьманом. У січні 1663 р. - Ю. Хмельницький складає булаву і йде у монастир. Доба руїн тепер сягнула свого апогею. Після 1663 року Україна поділилася на дві частини: Лівобережну і Правобережну Україну.

28. П. Тетеря. І. Брюховецький. Андрусівське перемир'я.

Після того, як Ю. Хмельницький склав булаву, правобережне козацтво обрало гетьманом Павла Тетерю (1661-1665), який дотримувався пропольської орієнтації, на Лівобережжі перемогу отримав кошовий отаман Запорозької Січі Іван Брюховецький (1663-1668). який зробив ставку на російський уряд.

Війни між Лівобережжям та Правобережжям за активною участю в них Польщі. Росії. Туреччини і Криму набули затяжного, надзвичайно складного і трагічного характеру, супроводжувалися все більшим втручанням польського і російського урядів у внутрішнє життя України. В решті решт Росія і Польща вирішили досягти компромісу за рахунок поділу українських земель. ЗО січня 1667 р. вони уклали Андрусівське перемир'я на 13.5 років: визнавалася входження Лівобережної України до складу Росії, Правобережної - Польщі; Київ на 2 роки залишався на Росією; Запорозька Січ мала перебувати під владою обох держав.

Про підготовку цього договору Україна не знала. В Андрусів не були запрошені ні Брюховецький (гетьман Лівобережної України), ні Тетеря (Правобережної).

29. Гетьманування П. Дорошенка. Внутрішня і зовнішня політика.

Боротьбу національно-патріотичних сил за об'єднання України очолив Петро Дорошенко. Розуміючи, що Р.П. не дасть допомоги в реалізації його плану, він уклав союз з Кримом. Багато уваги приділив переговорам з Росією про протекцію царя за умови об'єднання земель України, але переговори зазнали невдачі. На початку лютого 1668 р. в Лівобережній Україні вибухнуло антимосковське повстання. Дорошенко, залучившись підтримкою значною частиною населення Лівобережжя усунув Брюховецького і об'єднав козацьку Україну. У червні 1668 р. військова козацька рада обрала його гетьманом об'єднаної України. Таким чином відкрилася перспектива відродження возз’єднаної української держави. Але свою негативну роль відігравала відсутність єдності в діючих українських сил. Для організації опору Польщі він рушив на Правобережну Україну, а на Лівобережжі для боротьби з російськими військами залишив гетьманом Дем'яна Многогрішного, але Многогрішний, опинившись внаслідок наступу російських військ перейшов на бік Росії, і при її підтримці був обраний гетьманом Лівобережної України (1668-1672). Таким чином, українська держава знову розкололася на два гетьманства.

Під тиском надзвичайно тяжких зовнішніх і внутрішніх обставин Дорошенко почав шукати опори у турецького султана. 1672 р. - гетьман приєднався до Туреччини і розпочав з нею війну проти Польщі. Успішні дії турецько-українських військ змусили польського короля 18 жовтня 1672 р. підписати Бучацький мирний договір, відмовившись від Правобережної України: Поділля відходило до Туреччини; українська держава утворювалася в межах Брацлавського і Київського воєводств.

Сподівання гетьмана на турецьку протекцію не виправдалися. У 1673 р. Дорошенко пішов на переговори з Москвою і погодився повернутися під протекцію Росії за умов збереження цілісності козацької України, її прав і вільностей. надання надійної допомоги для боротьби з Туреччиною. Оскільки позиції сторін не співпали, переговори припинилися. На початку 1674 р. Російські війська разом з Самойловичем оволоділи основними містами Правобережжя і Самойлович обирається гетьманом усієї України. Москва усвідомлювала, що її спроба повернути Правобережжя під свою владу приведе до війни з Туреччиною.

У грудні 1674 р. Дорошенко пішов на переговори з поляками, погодившись на входження до складу Р.П.. але за умови збереження цілісності України та на основі умов Гадяцького договору. Переговори зазнали невдачі. Марно шукаючи протекцію різних союзників, Дорошенко опинився у глухому куті, його чекала поразка. Правобережне населення, розчарувавшись в можливості виборення незалежності, відвернулася від гетьмана, його почали залишати соратники, родичі. Підвладна йому територія скоротилася до Чигирина. У жовтні 1676 р. Дорошенко капітулював, присягнувши на вірність російському цареві. Йому не вдалося реалізувати ідею, за яку боровся Б. Хмельницький.

Падіння гетьманства Дорошенка ознаменувала кінець національно-визвольної війни та її поразку. Була ліквідована українська державність на Правобережжі і усі спроби її відновити зазнали невдачі. Державність лише вдалося зберегти на Лівобережжі, яке входило до складу Росії.

30. Причини поразки та історичне значення української національної революції ХУІІ ст.

Національно-визвольна війна (1648-1676) не дивлячись на поразку мала велике історичне значення. Вона:

- зумовила формування ідеї утворення незалежної соборної української держави.

- призвела до відтворення української держави, частина якої на території Лівобережної України (гетьманщина) проіснувала на правах автономії у складі Росії до 80-х років XVIII ст.

- вплинула на розвиток національної свідомості українців.

- сформувала нову політичну еліту, яка стала на захист українських національних інтересів.

- збагатила традиції боротьби українців за національне і соціальне визволення.

- сприяла розвитку української культури, перш за все усної народної творчості, літератури, літописання.


Читайте також:

  1. V. НАЙБІЛЬШ ВАЖЛИВІ ПОДІЇ І ДАТИ
  2. А/. Верховна Рада України.
  3. Актуальні проблеми економічної безпеки України.
  4. Архаїчні культури на території України. Трипільська культура та її здобутки.
  5. Б/. Президент України.
  6. Банківська система України. Правовий статус Національного Банку України
  7. Безумовною є інформація про події, що реально відбуваються у матеріальному світі.
  8. Березневі статті” Б.Хмельницького.
  9. Боротьба українських козаків проти турецько-татарської агресії. П.Сагайдачний - видатний військовий та політичний діяч України.
  10. Бюджетна система України.
  11. Бюджетне повноваження Державного казначейства України.
  12. Бюджетне право і бюджетна система України.




Переглядів: 1363

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Бойові дії 1618-1652 рр. Зборівський та Білоцерківський договори. | Соціально-економічний розвиток України в кінціXIII - у ХУІІІ ст.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.04 сек.