Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Громадські, національні та революційні рухи в Україні XIX ст. Декабристи.

Фінансова реформа

Ця реформа була викликана потрібністю упорядженню фінансів після Кримської війни, для пошуків коштів на проведення селянської реформи і переводу держави на шлях капіталістичного розвитку. По цій реформі впроваджувався Держбанк, в руках якого були зосереджені усі кошти держави. Значення цієї реформи в тому, що були упорядковані фінанси держави, але вони залишилися половинчастою, тобто основний тягар податків був на селянах, в той час як дворянство було звільнено від податків, хоч з'їдало велику частину казни (50% казни йшло на утримання армії та державного апарату)

Реформи освіти.

Необхідність цієї реформи полягала в тому, що збільшився попит на фахівців, у зв'язку з початком капіталістичного розвитку (інженери, механіки, лікарі ...) По цій реформі розпочалося бурхливе будівництво навчальних закладів, середніх шкіл, училищ, гімназій. Значення цієї реформи в тому, що не дивлячись на збільшення кількості навчальних закладів, та їх демократизацію, вона не могла вирішити всі проблеми: різко збільшувалась платня за навчання (що зменшувало кількість студентів) та жінкам заборонялося навчатися в університетах.

Значення реформ 60-х рр.

реформи поклали початок капіталістичному розвитку Росії та України, перетворивши феодально-селянську монархію в монархію буржуазну, як у економічній сфері (відміна кріпосного права) так і у політичній сфері (буржуазні реформи 1864-1874 рр.)

реформи сприяли швидкому капіталістичному розвитку держави, відбулася демократизація суспільства в деякому обсязі.

У 20-ті роки в Україні засновуються таємні декабристські організації: "Південне товариство" (1821-1825 рр.) в центрі у Тульчині, очолюване полковником Пестелем.

"Товариство об'єднаних слов'ян" (1823-1825 рр.) у Новограді-Волинському, на чолі з офіцерами братами Борисовими. Членами декабристських організацій були російські дворяни, офіцери, діячі культури. Основні вимоги: ліквідація самодержавства та кріпосного права. Серед декабристів не було єдності, щодо вирішення національного питання.

"Південне товариство" виступало за єдину і неподільну Росію, не визнаючи за українським та іншими народами російської

імперії права на самовизначення; "Товариство об'єднаних слов'ян" передбачало створення федерації слов'янських народів.

однак воно не розглядало Україну об'єктом цього союзу. Після невдалого повстання в грудні 1X25 р. декабристські організації були розгромлені.

Кирило-Мефодіївське товариство.

У 1846-1847 рр. в Києві діяла перша суто українська таємна політична організація. Нараховувала 12 чоловік: Шевченко, Костомаров, Куліш, Біломорський і т.д.

Основні цілі братства:

- ліквідація самодержавства і кріпосного права.

- національне визволення України.

- утворення на демократичних принципах федерації слов'янських народів з центром у Києві.

Програмні документи наголошували на мирному характеру перетворень, досягнення стратегічних завдань через освіту та виховання, поширення літератури, залучення до своїх рядів нових членів.

За доносом члени братства були заарештовані і засадженнідо річних строків ув'язнення та заслання.

Громади. Перша громада виникла в Києві на базі таємного гуртка хлопоманів. Очолив її історик, пізніше професор київського університету Володимир Антонович. Цей рух набув значного поширення. Громади виникли у Харкові, Чернігові, Полтаві, Одесі та інших містах. Гуртки об'єднували представників річних прошарків суспільства з річними політичними поглядами, їх діяльність мала в основному культурно-просвітницький характер (відкриття недільних шкіл, пропаганда художньої і наукової літератури, вивчення української мови, історії, етнографії). Найактивніші учасники: Лисенко, Старицький, Косинський, Панас Мирний, Самійленко,М. Драгоманов.Було створено керівний центр громади усієї України, до якого увійшли Антонович, Чубинський, Русов.

"Основа". У 1861 р. В Петербурзі члени Кирило-Мефодіївського товариства Шевченко, Костомаров, Куліш, Білозерський, які з'їхалися сюди після заслання, заснували журнал "Основа". Журнал установив зв'язки з громадами,

знайомив читачів з життям українського народу. Він діяв до 1862 р. і став першим українським журналом в російській імперії, сприяв пробудженню національної свідомості української інтелігенції, розкиданою по всій імперії.


Читайте також:

  1. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  2. Аграрні відносини в Україні у ХVІ - перш. пол. ХVІІІст.
  3. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  4. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  5. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  6. Адміністративне судочинство в Україні
  7. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр
  8. АКТИВІЗАЦІЯ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОГО РУХУ В ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ
  9. АНаліЗ СТанУ ЗДОРОВ'Я ДІТеЙ І ДОРОСЛИХ В УКРАЇНІ
  10. Аналіз стану та проблем реалізації Болонського процесу в Україні за ключовими напрямками.
  11. АРХІВНА СПРАВА В ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ, НА БУКОВИНІ ТА ЗАКАРПАТТІ У 1920-1930-Х РР.
  12. Архівна справа в Україні в роки другої світової війни




Переглядів: 1042

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Соціально-економічний розвиток України у XIX ст. Реформи у Російській імперії. | Соціально-економічний розвиток Західної України у XIX ст.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.