Джерела живлення (або акумулятори) для збільшення потужності при маленькому значенні напруги з’єднують у батареї. З’єднання дозволяється лише для однорідних елементів, які мають однакові ЕРС та внутрішні опори.
Існує три засоби сполучення елементів у батарею:
· Послідовне (рис.9.4).
Використовується, коли струм споживача не перевіщує номінального струму елемента, а напруга споживача ( U ) більше ЕРС одного елемента ( Е0 ). Кількість елементів у батареї знаходиться як:
У всіх елементів ЕРС повинні мати однаковий напрямок ( для чого негативний затискач першого елемента з’єднується з позитивним затискачем другого елемента й так далі ). Ємність батареї в цьому випадку дорівнює ємності одного елемента, а ЕРС батареї буде:
Внутрішній опір батареї буде:
Рисунок 9.4 - Послідовне сполучення джерел живлення
· Паралельне (рис.9.5).
Використовується, коли струм споживача ( І ) перевіщує розрядний струм елемента ( Ір ), а напруга споживача ( U ) дорівнює ЕРС одного елемента ( Е0 ). Кількість елементів у батареї знаходиться як:
При цьому сполученні позитивні затискачі з’єднуються в один вузол, а негативні - в другий. ЕРС батареї дорівнює ЕРС одного елемента:
Внутрішній опір батареї буде:
Ємність батареї дорівнює сумі ємностей паралельно з’єднаних елементів.
Рисунок 9.5 - Паралельне сполучення джерел живлення
· Змішане сполучення - це комбінація послідовного та паралельного з’єднання елементів. Використовується, коли номінальні напруга та струм споживача більше за ЕРС та розрядний струм одного елемента.