Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Дія паразитів на хазяїна

Механічна дія. Навіть просте переміщення паразитів по поверхні тіла хазяїна викликає подразнення та певні реакції. Наприклад, за паразитування інфузорій-триходін шкіра риб стає тьмяною, посилюється слизовиділення і навіть може з’явитися запалення шкіри та ерозії. Пересування вошей чи пухоїдів по шкірі хазяїна спричиняє свербіння, почервоніння, розчухування шкіри, інколи можливі досить серозні ускладнення. Так, за французькими літописами, одного з давніх королів „заїли воші”. Скупчення великої кількості паразитів у просвіті кишечнику (аскариди у дітей, поросят, токсо­кари у цуценят, аскарідії у курчат, моніезії у ягнят) не тільки перешкоджають вільному просуванню їжі, але й можуть спричинити закупорку кишечника і навіть розрив його стінки. Досить часто спостерігається закупорка жовчних ходів печінки трематодами (фасціолами, опісторхами, диклоцелами тощо), закупорка бронхів легеневими нематодами (диктіокаулами, метастронгілами, мюлеріями) у молодих сільськогосподар­ських тварин.

Паразитування великих гельмінтів у невеликих замкнених порожнинах викликає атрофію органу внаслідок підвищенню тиску на його стінку. Граничний випадок – паразитування нематоди диоктофіми довжиною до 1 м у нирках хижих тварин (собак, вовків тощо), внаслідок чого нирка перетворюється на тонкостінний, напівпрозорий міхур, а її паренхіма зникає зовсім. Зрозуміло, що в такому випадку функція органу цілком втрачається, проте слід зазначити, що паразити ніколи не вражають обидві нирки. Так само діють і тканинні паразити, зокрема ехінокок у печінці, легенях, селезінці, нирках та інших органах чи ценур-мозковик у мозку жуйних.

Прикріплення паразитів до тканин хазяїна за допомогою присосків, гачків та інших фіксаторних органів також суттєво пошкоджує тканини. Можна назвати моногеней–дактилогірід багатьох риб, ніцший осетрових, що паразитують на зябрах чи трематод–парамфістом з передшлунків жуйних. Ще більше ушкоджуються тканини, коли молоді парамфістоми мігрують, прокладаючи ходи у товщі слизової оболонки тонкого кишечника. Травмують стінку жовчного міхура трематоди-дікроцели птахів, стінку кишечника – різні види цестод, особливо ті, що мають великі гачки на сколексі (трієнофори щук, тенії людини і собак, гіменолепідиди птахів), на місці фіксації яких лишаються великі виразки. Так само діють і акантоцефали, які мають хоботки, озброєні багатьма гачками, а у акантоцефал-філіколісів з водоплавних птахів хоботок глибоко проникає у товщу стінки кишки, розростається у вигляді кулі, заякорюючись «назавжди». Навіть після смерті паразита хоботок лишається у стінці кишечника, на цьому місці розвивається досить тривале гнійне запалення. Глибоко у тканини проникають багато видів нематод – волосоголовці людини і тварин, капілярії тощо, деякі нематоди – філярії, онкоцерки, ришта – живуть у тканинах, спричиняючи різні патологічні процеси, такі як вухереріоз – слоновість, елефантіоз кінцівок, грудей, мошонки.

Досить часто паразити пошкоджують тканини хазяїна під час живлення. Нематоди – анкілостоми спеціальними зубами розрізають слизову оболонку кишечника і живляться кров’ю, яка витікає. Подібним чином живляться і п’явки. Кліщі і комахи-кровососи проколюють покривні тканини хазяїна, а корос­тяні кліщі вигризають у товщі шкіри хазяїна ходи, живлячись тканиною. Інколи локальне механічне пошкодження, якщо воно зачіпає життєво важливі органи, впливає на весь організм, напр. коли паразити локалізуються в мозку, серці, печінці, нирках, гонадах, судинах тощо.

Відбирання поживних речовин у хазяїна.Природно, що паразит використовує хазяїна не тільки як «дім», але й як «стіл» - це вважається обов’яз­ковим критерієм визначення поняття «паразитизм». Усі необхідні парази­тові пластичні речовини, енергетичні та біологічно активні речовини (вітаміни, мікроелементи) він може отримати тільки з одного джерела – від хазяїна, відбираючи у того частину їжі або живлячись його тканина­ми, частіше за все кров’ю, а також використовуючи ферменти і гормони хазяїна.

Відбирання частини їжі особливо помітно впливає на хазяїна під час паразитування великих кишкових паразитів, таких як стьожак широкий чи бичачий ціп’як у людини, моніезії у овець, або при ураженні великою кількістю аскарид, токсакар. У таких випадках спостерігається сильне схуднення, відставання молодих тварин у рості і т. ін. Цестоди, які не мають власного кишечника, відбирають у хазяїна ще й значну частину травних ферментів, а стьожак широкий – багато вітаміну В12, спричинюючи тяжку анемію хазяїна. Це зрозуміло, якщо зазначити, що цестоди зазвичай дуже інтенсивно ростуть (бичачий ціп’як – до 10 см за добу) і можуть досягати значної довжини – до 10 метрів і маси, напр. моніезії з одного ягняти можуть важити більше 1 кг. Виснажливу анемію можуть спричини і деякі нематоди, що живляться кров’ю, зокрема анкілостоми – паразити різних ссавців, в тому числі людини, стронгіліди травоїдних копитних, сингаміди птахів. Недоотри­ман­ня хазяїном поживних речовин може спричинити порушення статевих функцій. Так, досить часто відбувається атрофія яєчників, так звана паразитарна кастрація, і не тільки в разі оселення паразитів у гонадах (деякі найпростіші у безхребетних, партеніти деяких трематод у молюсках, поліподії в яєчниках осетрових риб), але й за оселення паразитів в інших органах, напр., мермітиди, волосові, паразитичні комахи, що паразитують у комахах тощо.

Токсична дія. Лише деякі види паразитів виробляють речовини, що мають цілеспрямовану отруйну (токсичну) дію на хазяїна як-то комахи, що паралізують жертву, яка у подальшому стає хазяїном їхніх нащадків (личинок). Однак багато паразитичних тварин виділяють в організм хазяїна речовини різного характеру (секрети, екскрети, гормони тощо), які є для хазяїна більш чи менш токсичними. Так, паразити-гематофаги зазвичай виділяють у ранку слину, що містить антикоагулянти, які руйнують еритроцити хазяїна і збільшують втрату ним крові, оскільки кровотеча триває ще певний час після того, як паразит насичується кров’ю і залишає місце живлення. Всі такі речовини зазвичай називають токсинами. Крім того, токсич­ни­ми для хазяїна є і продукти розпаду його клітин і тканин, спричи­­неного паразитами, в тому числі внутрішньоклітинними і тканинними (маля­рі­й­ні плазмодії, личинки трихінел, мігруючі личинки інших нематод, деяких трематод, цестод, дорослі нематоди-філярії, що живуть в різних тканинах і органах, личинки підшкірного овода тощо). Так само шкідливими є для хазяїна і продукти розладу загиблих паразитів (тканинних та клітинних).

Така пряма чи опосередкована токсична дія паразитів виявляється у вигляді місцевих або загальних патологічних процесів. Загальні зміни можуть мати вигляд зміни формули крові, напр. збільшення кількості еозинофілів за гельмінтозів, зокрема теніаринхозі, збудником якого є ціп’як бичачий, або еритропенії, яка супроводжує різні нематози і спричинюється гемолітичною дією виділень цих нематод. Продукти життєдіяльності багатьох паразитів є сильними алергенами. Так, у багатьох людей відомі алергійні реакції на рідину з порожнини тіла аскарид, прояви алергії під час нападу різних кровосисних комах, особливо мошок, а також таких паразитичних комах, як клопи, воші, блохи. Можна згадати рожеву пропасницю корів, яка виникає в разі лікування цих тварин від гіподерматозу шляхом видавлювання личинок підшкірного овода з гнійників, які утворюються навколо цих паразитів.

Відчинення воріт інфекції.Відомо, що паразитарні хвороби нерідко супроводжуються інфекційними захворюваннями як, наприклад, згаданий вище гіподерматоз. Однією з причин такого поєднання є механічне пошкодження покривів – шкіри, слизових оболонок ротової порожнини, кишечника, жовчних ходів, бронхів, сечоводів, статевих шляхів тощо. Так, пошкодження шкіри риб паразитичними ракоподібними сприяє оселенню сапролегнієвих грибів, а присутність у кишечнику цих хазяїв цестод підвищує ймовірність їх захворювання вірусною краснухою. Волосоголовці і аскариди створюють умови для захворювання людини на апендицит, а клостридіоз овець виникає лише за умови наявності в їхньому кишечнику цестод-моніезій. Про інокуляцію кровосисними комахами і кліщами деяких патогенних бактерій детально йшлося раніше.

Слід зазначити, що протилежна сторона антагоністичної системи «паразит-хазяїн» не лишається у цій конфліктній ситуації беззахисною, неозброєною, тож нижче розглянемо різні форми відповіді хазяїна на оселення (присутність) паразитів.

 


Читайте також:

  1. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
  2. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
  3. Багаторічна динаміка паразитофауни хазяїна
  4. В. З одноразовою зміною хазяїна (диксенні цикли) та ендогенною агломерацією
  5. В. Одноразова зміна хазяїна без ендогенної агломерації
  6. Виведення стадій розселення та інвазійних стадій з організму хазяїна
  7. Географічні фактори, які визначають поширення паразитів та ймовірність існування певних паразитарних систем
  8. Залежність паразитофауни від міграцій хазяїна
  9. Залежність паразитофауни та зараженості паразитами від трофічних зв’язків хазяїна
  10. Залежність паразитофауни та показників зараженості хазяїна від щільності його популяції
  11. ІІІ. Без чергування поколінь, без зміни хазяїна, з послідовною зміною ролі хазяїна




Переглядів: 1880

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Особливості взаємовідносин паразита і хазяїна в системах різного типу | Реакції хазяїна на присутність паразитів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.