Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Залежність паразитофауни від міграцій хазяїна

 

Досить суттєво позначаються на паразитофауні тварин переміщення у просторі. Це можуть бути і відносно недалекі у географічному сенсі міграції, як-то післягніздові кочівлі, переміщення деяких гідрофільних птахів, батьків з пташенятами старшого віку, з невеликих прісних водойм – місць гніздування на великі озера, водосховища, інколи солонуватоводні лимани та морські затоки для нагулу перед відльотом на зимівлю, де восени збираються великі зграї водоплавних птахів. Шпаки, які на півдні України гніздяться у населених пунктах, на фермах, у лісових посадках та природних колках, також збираються у зграї і переміщуються на відкриті степові ділянки – місця випасу худоби, де живляться комахами, супроводжуючи отари й гурти худоби. Гага наприкінці літа переміщуються разом з підрослими пташенятами з мілководної прибережної літоралі на глибші відкриті ділянки моря з підводними підвищеннями (мідієвими банками), переходячи від живлення планктоном та дрібними бентосними тваринами на споживання двостулкових молюсків. Подібні переміщення здійснюють інші колоніальні морські птахи.

Найчіткіші зміни в паразитофауні простежуються у тварин, які здійснюють далекі сезонні міграції, напр. перелітних птахів. Вперше аналіз сезонно-вікових змін паразитофауни кількох видів перелітних птахів був проведений видатним паразитологом В.О. Догелем та його учнями. Було з’ясовано, що птахи, які прилетіли з місць зимівлі до Петергофа (Фінська затока), мають певний комплекс паразитів. За час гніздування та у післягніздовий період до моменту відльоту на зимівлю у цьому комплексі відбуваються певні зміни, одні види зникають, інші з’являються, деякі присутні у складі комплексу весь цей час. Паралельно, у певній послідовності, відбувається зараження паразитами пташенят, формується паразитофауна молодих птахів. Згідно з цією динамікою, щодо паразитофауни перелітних птахів, було виділено три комплекси паразитів, які визначають особливості її структури.

1. Убіквісти – види паразитів, які зустрічаються цілий рік. Це перш за все постійні паразити птахів, головним чином ектопаразити, такі як пухоїди та кліщі, всі стадії життєвого циклу яких проходять на хазяїні. Серед ендопаразитів це види, зараження птахів якими може відбуватися як на „півночі”, на місцях гніздування, так і на „півдні” – на зимівлі, оскільки в обох частинах ареалу є проміжні хазяї, придатні для розвитку личинок, та умови зовнішнього середовища, сприятливі для проходження їх повного життєвого циклу. У птахів, які мігрують на досить короткі відстані та мають так звані „холодні” зимівлі, розташовані у помірній зоні (Чорне, Балтійське, Північне море або Північне Середземномор’я) – паразитів-убіквістів більше (качки, шпаки, граки). В паразитофауні птахів, що мігрують далеко, у „теплі краї” (тропіки, субтропіки), таких видів значно менше (серпокрильці, ластівки, лелеки, чаплі, деякі кулики).

2. „Південні паразити” – види, повний цикл розвитку яких відбувається лише в місцях зимівлі, в південній частині ареалу хазяїна. Однак на тій чи іншій стадії розвитку ці види можуть бути занесені птахами в гніздову частину ареалу. Тут різні види паразитів можуть мати різну долю. Більшість із них на доживає до моменту осіннього відльоту птахів на південь, інші, зі значною тривалістю життя (кілька років), реєструється упродовж всього часу перебування птахів у місцях гніздування (переважно паразити печінки, нирок, повітряних мішків, замкнених порожнин і тканин). В жодному разі „південні” паразити не можуть замикати свій життєвий цикл на гніздових територіях птахів (відсутні специфічні проміжні хазяї та/або кліматичні умови не відповідають потребам вільноіснуючих стадій паразитів). Тому „південні” паразити реєструються виключно у дорослих птахів, у молодих птахів поточного року вони не зустрічаються.

3. „Північні паразити” – види, які реєструються у птахів лише упродовж часу їх перебування в місцях гніздування. Це перш за все так звані гніздові ектопаразити (блохи, деякі гніздові кліщі) та види, здатні паразитувати лише у молодих нестатевозрілих птахів. Проте є досить багато інших „північних” видів, пов’язаних із кліматичними умовами та біотою місць гніздування. Останні можуть зустрічатися і у молодих, і у дорослих птахів. Частина з них має короткий термін життя і тому вони зникають до того, як птахи починають збиратися на південь. Інші реєструються протягом всього періоду перебування птахів у гніздовому ареалі, але у птахів, які повертаються навесні з місць зимівлі, їх немає.

Дещо пізніше було виокремлено ще одну категорію паразитів перелітних птахів – „міграційні паразити”. До них належать форми, які реєструються лише у птахів, досліджених на шляхах перельоту, тоді як у місцях гніздуван­ня та в місцях зимівлі їх не знаходять. Чітко визначити належність таких паразитів саме до цієї категорії зазвичай досить важко. Прикладом можуть слугувати трематоди-мікрофаліди, більшість яких пов’язана з морськими безхре­бет­ними як проміжними хазяями. Тому гідрофільні птахи, які гніздяться і зимують на прісних водоймах, можуть заражатися ними лише під час міграції вздовж берегів моря. До того ж термін життя цих трематод дуже короткий, лише кілька діб.

До наведеного вище слід додати, що паразитофауна перелітних птахів у місцях зимівлі вивчена дуже слабо. Особливо це стосується так званих далеких „теплих” зимівель, розташованих у тропічних і субтропічних країнах. Про паразитів птахів, які зимують у таких місцях є лише уривчасті випадкові відомості. Дещо краще вивчена паразитофауна птахів на „холодних” зимівлях у межах Європи та азіатської частини Євразії. Відомо про суттєве збіднення паразитофауни водоплавних птахів (качки та ін.), які зимують на Чорному морі та низькі показники їх зараженості паразитами. Проте у деяких випадках видовий склад паразитів і взимку може лишатися досить різноманітним, а зараженість сягати 100% (шпаки, які зимують у районі Чорноморського заповідника).

Подібно до перелітних птахів, суттєві зміни відбуваються і у міграційних (прохідних) риб. У анадромних риб (лососеві, деякі оселедці) розрізняють прісноводну паразитофауну молодих риб (до 3-4 років), які вивелися і виросли в річках, та морську паразитофауну дорослих риб під час їх перебування у морі. Спостерігають також поступову зміну морської паразитофауни на прісноводну під час заходу дорослих риб у річки для ікрометання. Що стосується звичайного вугра (катадромна риба), то для нього відома лише прісноводна фауна паразитів дорослих риб. У морських личинок цих риб паразити взагалі не знайдені.

 


Читайте також:

 1. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
 2. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
 3. Автокореляція залишків – це залежність між послідовними значеннями стохастичної складової моделі.
 4. Багаторічна динаміка паразитофауни хазяїна
 5. Безрозмірною характеристикою гідротрансформатора називається залежність коефіцієнтів пропорційності моментів насосного і турбінного коліс від його передаточного відношення.
 6. Блок 1. Соціально-демографічні та міграційні процеси.
 7. Боротьба за возз’єднання Української держави, за незалежність у 60- 80-х роках XVII ст.
 8. Боротьба за возз’єднання Української держави, за незалежність у 60-80-х роках XVII ст.
 9. В. З одноразовою зміною хазяїна (диксенні цикли) та ендогенною агломерацією
 10. В. Одноразова зміна хазяїна без ендогенної агломерації
 11. Взаємозалежність еластичності попиту від доходу, частки витрат на певний товар у загальних витратах Домогосподарств і обсягу попиту
 12. Взаємозалежність і співвідношення громадянського суспільства і правової держави.
Переглядів: 602

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Залежність паразитофауни та зараженості паразитами від трофічних зв’язків хазяїна | Сезонні зміни паразитофауни та її відмінності в різні роки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.