Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Формування теорії ринку. Маржиналістська революція

Протягом 30 останніх років XIX ст. класичну політичну економію змінила маржинальна економічна концепція, яка зрештою стала основою неокласичної економічної теорії. Значною мірою ця зміна була наслідком величезного прогресу в економіці, так і в науці. Виникнення маржиналізму було зумовлено насамперед об’єктивними причинами. Разом із прискоренням розвитку ринкових відносин, поглибленням розподілу праці і усуспільненням виробництва, що проявилося в утворенні монополій, посилювалася взаємозалежність суб'єктів економічної системи. Практична роль маржиналізму полягала в результатах, одержаних неокласичними дослідженнями під час вивчення конкретних проблем ринку: взаємозв'язку ціни і попиту на окремі товари, комбінації різних чинників виробництва в межах окремих підприємств тощо. Це відображало риси, властиві маржиналізму, тобто дослідження ринкової поведінки окремого господарюючого суб'єкта, виявлення закономірностей економічного розвитку на рівні фірми (підприємства).

Основна ідея маржиналізму - дослідження граничних економічних величин як взаємопов'язаних явищ економічної системи на рівні окремої фірми чи галузі, якщо йдеться про неокласичну економічну теорію. Завдяки маржиналізму «економіка вперше стала наукою, яка вивчає взаємозв'язок між даними цілями і даними обмеженими засобами, що мають альтернативні можливості використання».

З часом маржиналізм перетворився в метод економічних досліджень, який полягає в застосуванні й аналізі граничних величин - гранично малих і гранично великих. Неокласична теорія застосовувала маржинальний метод під час дослідження рівня підприємства і галузі, тобто мікроекономічного рівня, а кейнсіанська теорія - під час вивченні макроекономічного рівня явищ і процесів.

Переоцінку двохсотрічних цінностей класичної політичної економії, що відбулася наприкінці XIX ст., нерідко характеризують як якусь «маржинальну революцію». Однак спочатку цей факт ніким не був поміченим, а сам термін «маржинальна революція» вперше застосував один із перших маржиналістів Л.Вальрас в 1886 році. Окрім франко-швейцарця Вальраса, засновниками маржиналізму вважались австрієць К.Менгер і англієць В.Джевонс. Основні постулати маржиналізму розробляли представники кількох економічних шкіл - австрійської (К. Менгер, Ф. Візер, Е. Бем-Баверк), математичної (Л. Вальрас, В. Джевонс, В. Парето та інші), кембриджської (А. Маршалл) і американської (Б. Кларк).

Провідним принципом маржиналістських досліджень став суб'єктивно-психологічний підхід до економічних явищ. У маржинальних побудовах, як правило, основним було не узагальнення фактів господарського життя, а суб'єктивна оцінка цих фактів окремою особою. Вважалося, що, спираючись на суб'єктивні оцінки, можна пояснити загальні правила економічної поведінки, будь-які економічні явища і процеси. Зокрема представник австрійської економічної школи Ф. Візер взагалі вважав політичну економію одним із розділів прикладної психології, яка вивчає господарське життя.

У «маржиналістській революції», як правило, виділяють два етапи:

- перший етап - «ранній маржиналізм» - охоплює 70-ті рр. XIX ст., коли відбулось узагальнення маржиналістських ідей у працях К.Менгера, Л.Вальраса, В. Джевонса та послідовників;

- другий етап - формування неокласичної теорії на ґрунті іржиналізму - розпочався в 90-х рр., коли на передній план вийшли теорії англійця А.Маршалла, американця Дж.Б.Кларка та італійця В. Парето.

Методологічні принципи раннього маржиналізму справили величезний вплив на економічну теорію кінця XIX ст. Усі вони, за винятком суб'єктивно-психологічного підходу, зберігають своє значення і в неокласичній теорії XX ст. Щодо маржиналістських концепцій століття минулого ці установки реалізували насамперед економісти австрійської школи.

 


Читайте також:

  1. А .Маршалл - основоположник неокласичної теорії.
  2. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  3. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.
  4. Алгоритм формування комплексу маркетингових комунікацій
  5. Алгоритм формування потенціалу Ф2
  6. Алгоритм формування статутного фонду банку
  7. Альтернативні джерела формування підприємницького капіталу
  8. Альтернативні теорії вартості
  9. Альтернативні теорії капіталу
  10. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання
  11. Альтернативні теорії максимізації
  12. Альтернативні уявлення щодо макроекономічного регулювання: теорії раціональних сподівань та економіка пропозиції. Крива Лафера.




Переглядів: 1021

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Марксистська економічна теорія | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.