Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Види дії ліків на організм

Види дії ліків на організм (види фармакологічних ефектів) поді­ляються на місцеву, рефлекторну, резорбтивну (системну) дію, се­лективну (вибіркову) і неспецифічну, основну і побічну, оборотну і необоротну дію.

Місцева дія проявляється на шляху введення лікарської речо­вини в організм (на шкіру, слизові, ендотелій судин, у м'яз тощо). За характером вона може бути в'яжучою, обволікальною, подраз­нювальною, припікаючою (некротизуючою), місцевоанестезуючою.

Рефлекторна дія часто буває наслідком місцевої подразнюваль­ної дії. При цьому лікарська речовина збуджує закінчення чутливих нервів і рефлекторно відбувається зміна функції внутрішніх органів. Наприклад, при вдиханні аміаку подразнюються рецептори слизової дихальних шляхів і рефлекторно збуджуються дихальний і судино­руховий центри-довгастого мозку. При застосуванні валідолу під язик подразнюються холодові рецептори слизової рота, в результаті дещо розширюються вінцеві судини. При накладанні гірчичників на груд­ну клітку рефлекторно покращується трофіка легень.

Резорбтивна дія розвивається після всмоктування або безпо­середнього введення в кров лікарської речовини. Вона може бути прямою (первинною) і опосередкованою (вторинною). Пряма дія розвивається після зв'язування лікарського засобу із специфічни­ми структурами (рецепторами), розміщеними в органі, функція якого змінюється. Наприклад, при надходженні серцевих глікозидів у сер­це збільшується сила його скорочень. Опосередкована дія є на­слідком первинних змін. Зокрема, покращання серцевої діяльності під впливом серцевих глікозидів призводить до нормалізації крово­обігу і збільшення діурезу.

Вибіркова дія спостерігається, коли ліки впливають на рецепто­ри, групи клітин, певний орган. Так, серцеві глікозиди впливають на серце, холінергічні засоби - на специфічні рецептори, сальбутамол -лише на Р2-адренорецептори бронхів. Чим більша селективність дії лікарського препарату, тим менше він має побічних ефектів.

Для деяких ліків характерна неспецифічна дія - на всі клітини організму. Так діють солі важких металів, засоби для наркозу.

Оскільки більшості ліків вибіркова дія не властива, розрізняють також основну і побічну дії. Основна — це та, яку ми намагаємось отримати, вводячи в організм лікарський засіб. Побічна, як прави­ло, є небажаною. Наприклад, анаприлін знижує артеріальний тиск, усуває серцеві аритмії, покращує перебіг ішемічної хвороби серця, але одночасно провокує бронхоспазм. Іноді, залежно від ситуації, основна і побічна дії міняються місцями. Атропін розширює зіни­цю, що використовується для дослідження очного дна, але може викликати зниження секреції залоз. Остання властивість препара­ту застосовується перед наркозом при оперативних втручаннях, де розширення зіниці є небажаним побічним ефектом атропіну.

Побічна дія може бути не лише негативною, але й позитивною. Приклади першої ми будемо в подальшому розглядати при висвіт­ленні властивостей кожної групи фармакологічних препаратів. Іно­ді негативна побічна дія ліків змушує відмовитись від їхнього за­стосування. Прикладом позитивної побічної дії є здатність адрена­ліну при гіпоглікемічній комі не лише підвищувати артеріальний тиск, але й збільшувати вміст глюкози в крові.

Ефекти більшості лікарських препаратів є оборотними, тобто вони зникають після виведення засобу з організму. Деякі ліки ма­ють необоротний вплив. Наприклад, солі важких металів, кислоти у великих дозах (концентраціях) проявляють припікаючий ефект. Негативна побічна дія ліків також може бути необоротною, наприк­лад, глухота, яку викликають аміноглікозиди та фуросемід.


Читайте також:

  1. II. МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
  2. Абсорбція ліків
  3. АДАПТАЦІЯ ОПОРНО-РУХОВОГО АПАРАТУ ТА ФУНКЦІОНАЛЬНИХ СИСТЕМ ОРГАНІЗМУ ДО ФІЗИЧНИХ НАВАНТАЖЕНЬ
  4. Адаптація організму до змін чинників зовнішнього середовища
  5. Адаптація організму до зовнішніх факторів середовища.
  6. Адаптація функціональних систем організму спортсменів
  7. АДАПТИВНІ РЕАКЦІЇ МІКРООРГАНІЗМІВ НА СТРЕСОВІ ДІЇ.
  8. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка
  9. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.
  10. Бактеріофаг, його природа і практичне застосування. Вплив бактеріофага на мінливість мікроорганізмів.
  11. Білки, властивості, роль в життєдіяльності організмів.
  12. Біохімічна характеристика тренованого організму




Переглядів: 5145

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Виведення (елімінація) ліків з організму | Механізми дії ліків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.