Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Механізми дії ліків

Механізм дії лікарського засобу - це спосіб, за допомогою яко­го досягаються його фармакологічні ефекти.

Більшість ліків, що надходять в організм, взаємодіють із специ­фічними структурами, які з'явилися в процесі тривалої еволюції біологічних систем і називаються рецепторами.

Для деяких ліків такими рецепторами можуть служити певні ферменти. Наприклад, прозерин взаємодіє з ацетил хол і нестеразою, нестероїдні протизапальні засоби -з циклооксигеназою. В інших випадках як рецептори виступають специфічні білки, молекулярні комплекси, що зв'язані з мембранами клітини. До них належать холінорецептори, адренорецептори, гістамінорецептори, опіатні, бензодіазепінові рецептори тощо. Для деяких антибіотиків, тирео-їдних гормонів рецепторами є ядерні нуклеїнові кислоти.

Лікарські речовини, які зв'язуються з рецепторами й активують їх, називаються агоністами. Так діють адреналін, ізадрин, ацеклі-дин, цититон та багато інших препаратів. Якщо лікарський засіб, зв'язуючись з рецептором, перешкоджає ефектам його збудження, він є антагоністом (атропін, анаприлін, димедрол тощо). Деякі речо­вини, зв'язавшись з рецепторами, перешкоджають їхній взаємодії з ендогенними медіаторами, але одночасно дещо їх стимулюють. Такі препарати належать до агоністів-антагоністів, наприклад налорфін.

Ліки, крім зв'язування з рецепторами, що забезпечують їх спе­цифічні фармакологічні ефекти, можуть взаємодіяти в організмі з багатьма іншими макромолекулами. Наприклад, з білками плаз­ми, клітин, з ферментами, які здійснюють біотрансформацію ксено-біотиків. Подібні місця зв'язування забезпечують особливості фармакокінетики лікарських засобів і називаються мовчазними (вторинними) рецепторами, або акцепторами, або місцями втрати чи місцями депонування ліків.

В основі механізму дії ліків можуть також лежати неспецифічні зміни, зумовлені їх фізичними і хімічними властивостями. Зокре­ма, сечогінна дія маніту пов'язана із його здатністю підвищувати осмотичний тиск у ниркових канальцях. Пряма хімічна взаємодія спостерігається при нейтралізації антацидними засобами соляної кислоти шлункового вмісту. Механізм дії наркозних речовин, міс-цевоанестезуючих, більшості протиаритмічних препаратів пов'я­заний з їхньою неспецифічною здатністю стабілізувати клітинні мембрани, знижувати їх проникність для іонів №+, К+, Са+4.

Механізми дії багатьох лікарських засобів остаточно не вста­новлені й потребують подальшого вивчення.


Читайте також:

 1. II. МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
 2. V Процес інтеріоризації забезпечують механізми ідентифікації, відчуження та порівняння.
 3. Абсорбція ліків
 4. Альдостерон та механізми ренін-ангіотензину
 5. Виведення (елімінація) ліків з організму
 6. Види атак на механізми та протоколи автентифікації
 7. Види дії ліків на організм
 8. Види криміналістичних обліків і їх призначення.
 9. Види небажаної (побічної) дії ліків
 10. Види небажаної (побічної) дії ліків
 11. Виконавчі пристрої. Регулюючі органи. Виконавчі механізми. Гідравлічні виконавчі механізми.
 12. Виявлених недоліків і порушень
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Види дії ліків на організм | Дозування ліків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.