Мал. 7.4. Операції мультиплексування і демультиплексування потоків при комутації.
Існує багато способів мультиплексування потоків в одному фізичному каналі, і найважливішим з них є розділення часу. При цьому способі кожен потік час від часу (з фіксованим або випадковим періодом) отримує в своє підпорядкування фізичний канал і передає по ньому дані. Дуже поширеним є частотне розділення каналу, коли кожен потік передає дані у виділеному йому частотному діапазоні.
Технологія мультиплексування повинна дозволяти одержувачу такого сумарного потоку виконувати зворотну операцію — розділення (демультиплексування) даних на підпотоки. На інтерфейсі int.3 комутатор виконує демультиплексування потоку на три складових підпотоки. Один з них він передає на інтерфейс int.1, інший на int.2, а третій на int.5. А ось на інтерфейсі int.2 немає необхідності виконувати мультиплексування або демультиплексування — цей інтерфейс виділено для одного потоку в монопольне користування. В загальному випадку на кожному інтерфейсі можуть одночасно виконуватися обидва завдання — мультиплексування і демультиплексування.
Окремий випадок комутатора (рис. 7.5а), в якого всі вхідні інформаційні потоки комутуються на один вихідний інтерфейс, де мультиплексуються в один агрегований потік і прямують в один фізичний канал, називається мультиплексором (multiplexer). Комутатор (рис.7.5б), який має один вхідний інтерфейс і декілька вихідних, називається демультиплексором(demultiplexer).
Мал. 7.5. Мультиплексор (а) і демультиплексор (б).