Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Показ в екскурсії

Показ- процес реалізації принципу наочності, наочний спосіб ознайомлення з екскурсійним об'єктом або декількома об'єктами одночасно (наприклад, з пам'ятником архітектури або з архітектурним ансамблем). Показ може розглядатися як дія (або сума дій) екскурсовода, направлена на виявлення суті предмету.

По каз на екскурсіях - багатоплановий процес витягання зорової інформації з об'єктів, процес, під час якої дії екскурсантів проводяться в певній послідовності, з конкретною метою. Термін "показ" не має загальноприйнятого тлумачення. Як спеціальний термін введений в ужиток ученим екськурсионістамі і широко використовується в методичній літературі у екскурсійній справі. У словниках терміни "показ" і "демонстрація" ототожнюються.

Демонстраціяхарактеризується як публічний показ, розрахований на групове сприйняття якого-небудь предмету або явища як дії певної особи, що представляє об'єкт для огляду групою людей (екскурсантів, студентів, учнів).

Показ об'єкту- це система цілеспрямованих дій екскурсовода і екскурсантів, спостереження об'єктів під керівництвом кваліфікованого фахівця. Показ припускає аналіз об'єктів, активну самостійну роботу екскурсантів.

Показувати- означає демонструвати предмети, пояснювати, робити зрозумілим, доступним те, що бачать перед собою екскурсанти, направляти їх діяльність.

Особливістю показу є здатність виявити, розкрити те або інша якість (властивість, здатність) спостережуваного об'єкту, можливість зробити явним, очевидним те, що непомітно при першому погляді на предмет.

Э ффектівность наочності залежить від організації показу об'єктів, правильного їх спостереження екскурсантами. Людина на екскурсії вчиться правильно дивитися і бачити, спостерігати і вивчати. У цьому і полягає завдання показу. Творці екскурсії, розробляючи тему, повинні враховувати предмет показу, мета показу і як повно розкривається тема екскурсії.

По каз зростає з таких дій людини, як споглядання і огляд. Якщо при спогляданні і огляді ніхто не демонструє об'єкт, відсутній керівник, то виникає пасивність сприйнять предметів зорового ряду. . 1.5. Схема показу на екскурсії

Огляд на відміну від показу може бути визначений як поверхневе позапланове знайомство з пам'ятниками.

Кожна людина без сторонньої допомоги може оглядати зовнішній вигляд житлового будинку або вулицю, пам'ятник, знайомитися з експозицією музею або творами живопису в картинній галереї.

Разли чие огляду і показу полягає в тому, що при огляді чоловік сприймає тільки зовнішній вигляд пам'ятника. При показі ж він бачить не тільки пам'ятник, але за допомогою екскурсовода розрізняє різні сторони, частини, зовнішні особливості об'єкту, бере участь в їх аналізі.

По каз в екскурсії є сумою трьох елементів:

- самостійного спостереження екскурсантами визначних пам'яток;
- ознайомлення екскурсантів з експонатами "портфеля екскурсовода";
- показу під керівництвом екскурсовода інших прийомів (наприклад, в історичній екскурсії об'єктами показу є будівлі, зведені в різні епохи.

Ведеться показ не тільки стенів будівлі, його вікон, дверей, балконів, інших частин і деталей, але і того, що приховано за стінами будівлі - кімнат, сходів, коридорів, їх убрання, побуту, життя людей, що населяли будинок в час, що оглядав. Екскурсовод за допомогою методичних прийомів показу і розповіді встановлює зв'язок між будівлею, що показується, і подією, яка відбувалася усередині будівлі, поблизу нього).

Існує сюжетнийі безсюжетний показоб'єкту. Сюжетні твори в мистецтві відносяться, як правило, до історичного і побутового жанрів. Що стосується пейзажу, натюрморта і портрета, то вони зазвичай не мають сюжету.

Сюжету витворах образотворчого мистецтва утілюється через певний момент дії. Наприклад, в гостросюжетній картині В. Сурікова "Ранок стрілецької страти" зображений лише один історичний момент - підготовка до страти. І в той же час, спостерігаючи картину, глядач знає, що відбулося до цього моменту (стрілецький бунт). Крім того, він знає, чим це закінчилося (стратою стрільців), хоча сцена самої страти художником не зображена. Сюжетні твори в мистецтві відносяться, як правило, до історичного і побутового жанрів. Уміння екскурсовода показати ступені події допомагає глядачеві відтворити минуле так, що воно відбивається в його свідомості, як в дзеркалі, вражає своєю значністю і викликає емоції.

У будь-якого сюжетного показу на екскурсії є свої дійові особи. Для них характерні дії. Сюжетний показ пожвавив екскурсію, активізує екскурсантів: вони краще запам'ятовують пам'ятники, засвоюють суть подій, пов'язаних з ними, і сам по собі розповідь стає конкретнішою.

адачи показу на екскурсії полягають в наступному:

1) показати екскурсійні об'єкти, які знаходяться перед екскурсантами;
2) показати об'єкти, яких вже немає (збереглися тільки на фотографії або малюнку);
3) показати історичну подію, яка відбувалася на даному місці, відтворити його зорову картину;
4) показати дії історичного діяча (письменника, художника, полководця), які відбувалися на даному місці;
5) показати об'єкт таким, яким він був в період описуваної події.
Умови для показу

Ефектний показ екскурсійних об'єктів вимагає певних умов В поняття умови показу, входять:

а ) правильно вибрані точки показу;
6) час, вигідніший для показу; у) можливість відвернути увагу екскурсантів від об'єктів, далеких від теми;
г) використання руху екскурсантів як методичний прийом при показі об'єктів;
д) уміння і навики екскурсовода;
е) підготовленість екскурсантів до спостереження об'єктів.

Існують особливі умови показу архітектурних об'єктів. Наприклад, показуючи архітектурний пам'ятник, не слід підходити до нього з фасаду, оскільки сприйняття пам'ятника екскурсантами буде площинним і живописним, а не архітектурним. До пам'ятника потрібно підійти з боку так, щоб була видна його тривимірність (довжина, висота, глибина). До храму Василя Блаженного, наприклад, не можна підходити вранці сонячного дня з півночі - з боку Історичного музею. "Сильне освітлення уб'є тривимірність пам'ятника, погасить його фарби, зітре лінії, зробить його майже силуетом"1. Щоб відчути архітектурні особливості, ритм кругового руху храму Василя Блаженного, екскурсанти повинні обходити його кругом і так далі
етодіка
М вимагає забезпечення послідовності при здійсненні показу на екскурсії.
мірна
При схема послідовності дій екскурсовода при показі об'єкту

1. Визначення: екскурсовод визначає, що за предмет (об'єкт) показується екскурсантам;
2. Характеристика: екскурсовод пояснює, що є об'єктом (характеризує, описує об'єкт);
3. Мета створення: екскурсовод говорить про призначення об'єкту;
4. Екскурсійний аналіз, порівняння: екскурсовод розглядає окремі частини об'єкту;
5. Довідка: екскурсовод називає автора пам'ятника, архітектора будівлі;
6. Оцінка історичної події: екскурсовод розповідає про подію, пов'язану з об'єктом, його значення. Ступені показу

Перший ступіньЗагальний погляд екскурсантів на об'єкт після слів екскурсовода: "Перед вами..."Відбувається засвоєння зовнішності об'єкту "Мідний вершник"

Другий ступіньДетальніший огляд екскурсантами пам'ятникаЗасвоюються особливості після розповіді про події об'єкту

Третій ступіньПовторний огляд об'єкту (спостереження) при його аналізі екскурсоводомЗасвоюються окремі частини і деталі об'єкту

Четвертий ступіньСамостійне спостереження об'єкту екскурсантами. Запам'ятовуються обстановка і місце діїВідбувається запам'ятовування об'єкту і місця його розташування

П'ятий ступіньУзагальнення побаченого і від екскурсоводаРобляться виводи почутого по темі

Шостий ступіньЗавершальний погляд екскурсантів на об'єктЕкскурсант переконується в правильності свого уявлення про об'єкт

Використання ступенів в показі забезпечує наростання вражень, підводить до узагальнень і виводів. Але не на всіх екскурсіях можна проводити показ, піднімаючись по названих ступенях. Наприклад, має особливості показ об'єктів, що знаходяться на віддалі від екскурсантів, на горизонті.

Дл я цього характерний панорамний показ міста, це ж застосовно і до спостереження архітектурного ансамблю. Щоб відтворити його в свідомості, екскурсантам доводиться кинути на нього декілька поглядів. Сума цих поглядів дає уявлення про зовнішній вигляд об'єкту. Напрям поглядів визначають методичні ради екскурсовода і хід думок екськурсанта1.

Э ффектівность показу залежить не тільки від знань і умінь екскурсовода, але і від форм допомоги екскурсантам в засвоєнні об'єктів показу. У тих випадках, коли в екскурсію включається показ складних по своїй конструкції об'єктів (будівель і споруд), а також загального виду місцевості, парків, садів, полів битв, де ці об'єкти розташовані, екскурсантам можна заздалегідь показати все це на макетах, моделях, кресленнях, планах. Це допомагає зрозуміти конструкцію об'єкту, його пропорції, розташування і відповідність його частин і деталей, їх зв'язок між собою.

адача екскурсовода - допомогти екскурсантам знайти крапку, звідки відкривається якнайкращий вигляд удалину. Він допомагає екскурсантам зрозуміти просторові відносини між об'єктами, їх розташування щодо один одного.

Важливо, щоб екскурсанти представили розміри і об'єми об'єкту. Для цього на спостережуваній місцевості виділяють якийсь інший об'єкт, який екскурсанти використовують як масштаб вимірювання: дерево, будівлю, дзвіницю, людину.

У всякому об'єкті є головне і другорядне. Екскурсовод виділяє головне, відкидає другорядне, менш істотне.

Показ в екскурсії є двостороннім процесом, який об'єднує:

а ) активні дії керівника (екскурсовода), направлена на виявлення суть плотський сприйманих об'єктів;
би) активну діяльність екскурсантів (спостереження, вивчення, дослідження об'єктів).

Нижче приводиться схема, яка показує наростання складності в спостереженні об'єкту і характер вказівок екскурсовода учасникам екскурсії. Вказівки екскурсовода Дії екскурсантів

Подивитеся на цю дев'ятиповерхову будівлю. Екскурсант кидає загальний погляд на об'єкт.

Подивитеся на будівлю турбази, так зручно розташованою на березі водоймищаЕкскурсант дивиться, прагнучи зрозуміти, в чому полягає ця "зручність"

Звернете увагу на будівлю, якій так йде блакитне забарвлення Екскурсант, дивлячись на будівлю, роздумує, чому блакитний колір найбільш доречний.

Погляньте на три крайні вікна на другому поверсі зліва, де розташовувався кабінет ученогоЕкскурсант знаходить ці вікна і намагається представити кабінет

Уявіть собі ученого за великим письмовим столом, де рано вранці починався його робочий деньЕкскурсант, як би прибравши стіну будівлі, бачить ученого, що сидить за столом.

Подивитеся на цю будівлю. У нім 12 жовтня 1826 р. Пушкін вперше читав свою трагедію "Борис Годунов", знаходячись в гостях у поета Д. В. ВеневітіноваЕкскурсант, спираючись на розповідь екскурсовода, відтворює картину цієї події

Екскурсовод своїми поясненнями допомагає екскурсантам розгледіти те, що перед ними. Вказівки екскурсовода розрізняють за часом їх дії на аудиторію. Одні даються до зустрічі з екскурсійним об'єктом, до початку спостереження. Інші вказівки екскурсанти отримують в ході показу об'єкту, коли пам'ятник знаходиться в полі їх зору. Треті - даються в кінці спостереження з метою повідомити методику самостійного огляду екскурсантами подібних об'єктів в майбутньому. Вказівки екскурсовода можна розділити на декілька груп:

- орієнтуючі екскурсантів на певні частини або деталі об'єкту (за часом - до спостереження);
- що направляють увагу екскурсантів на певний об'єкт;
- що рекомендують порівняти даний об'єкт з яким-небудь іншим, баченим ними раніше (дається в ході спостереження);
- роз'яснюючі особливості об'єкту показу з метою їх глибшого розуміння (в ході спостереження);
- що виділяють об'єкт з ансамблю або з ряду подібних до нього з навколишнього середовища (природа, забудова);
- що пропонують зробити виводи на основі своїх спостережень.

Важливого значення набуває попереднє вивчення особливостей об'єктів. У містобудівній екскурсії такий показ змусить об'єкти "заговорити" особливостями своєї конструкції, в яких реалізувався задум архітектора. Щоб це відбулося при показі об'єктів, необхідно враховувати їх ознаки - розміри, об'ємну форму, призначення при зведенні, функції, що виконуються в даний час, забарвлення. Види показу

Для автобусної екскурсії характерні чотири види показу:

1) на ходу автобуса з вікон при швидкості 50-60 км/ч екскурсовод коментує те, що бачать екскурсанти. Такий вид показу об'єктів характерний для путньої екскурсійної інформації;
2) спостереження з вікон в ході сповільненого руху автобуса при проходженні мимо зорових об'єктів. Це дає можливість оглянути пам'ятники історії і культури, отримати поверхневе враження про них. Зазвичай такий показ використовується для знайомства з додатковими об'єктами;
3) спостереження об'єктів при зупинці автобуса без виходу екскурсантів з салону. Показ ведеться з вікна автобуса. Відбувається глибше знайомство з об'єктом, пам'ятними місцями. Можливість використання методичних прийомів показу обмежена;
4) на зупинці з виходом екскурсантів з автобуса. Відбувається глибший показ. Використовуються методичні прийоми показу, види екскурсійного аналізу об'єкту.

Існують варіанти взаємодії людини і об'єкту поза екскурсією.

Варіант перший. Огляд об'єкту носить збіглий характер. Наприклад, під час проходження людини на роботу або по інших справах. Глибшому знайомству з об'єктами, що зустрічаються в дорозі, навіть за наявності інтересу до них, заважає відсутність необхідного часу і навиків.

Варіант другої. Огляд об'єкту докладніший. Такий огляд має місце під час недільної прогулянки людини по місту. Відбувається самостійне знайомство людини з будівлями, історичними пам'ятниками, вулицями і площами, життям міста. Глибшому спостереженню об'єктів перешкоджає відсутність у "екскурсанта" знань про них і події, з ними зв'язаних, відсутність навиків, а також осіб, здатних надати кваліфіковане сприяння в огляді.

Варіант третій. Огляд об'єктів відбувається під час групової прогулянки по місту, коли один з її учасників, не будучи професійним екскурсоводом, маючи поверхневі знання про міські визначні пам'ятки, бере на себе його функції. Отримувані екскурсантами відомості уривчаті і не завжди достовірні. Розповідь "екскурсовода" по своїй побудові і змісту нагадує путню екскурсійну інформацію, має довідковий характер.

А зараз подивимося, як відбувається ця взаємодія на екскурсіях:

Варіант перший. Відбувається огляд заздалегідь підібраних об'єктів. Знання, що повідомляються в розповіді, направлені на освоєння теми екскурсії. Керує оглядом фахівець-екскурсовод. Використання методичних прийомів розповіді активізує взаємодія людини і об'єкту. У основі огляду лежить план. Підвищенню ефективності даного варіанту екскурсії заважає превалювання словесного початку (розповіді).

Варіант другої. Відбувається показ об'єктів, зорове сприйняття яких і пояснення екскурсовода розкривають названу тему. Провідне місце займають методичні прийоми показу, екскурсійний аналіз об'єктів. При спостереженні екскурсантами об'єктів використовуються елементи вивчення. Екскурсовод використовує внеречевиє форми дії на аудиторію і образотворчу наочність.

Варіант третій. При показі об'єктів активно використовуються різні види екскурсійного аналізу. У діяльності екскурсантів з'являється елемент дослідження об'єктів. Методика показу досягає кульмінаційної відмітки. Екскурсовод апелює до образного мислення екскурсантів, допомагаючи їм "побачити" події минулого, дії людей, яким присвячена екскурсія.

Особливості показу на екскурсії

Показ як найважливіший елемент екскурсії (її зорова основа) має свої характерні особливості.

Активність показу. Показ це не пасивне милування пам'ятниками природи або творами, створеними руками людини, а цілеспрямоване спостереження (вивчення, дослідження) об'єктів. Це аналіз плотський сприйманих об'єктів за допомогою екскурсійної методики, процес, що вимагає активних дій екскурсовода і екскурсантів.

Логічна послідовність показу. У екскурсії кожен подальший об'єкт є сходинкою в розкритті теми. Цю обставину визначає місце даного об'єкту серед інших об'єктів. Логічність показу, зв'язок об'єктів між собою забезпечуються певною послідовністю.

Очолююче значення показу. Без показу не може бути екскурсії. Показ первинний і в тих випадках, коли з його допомогою ілюструється розповідь Для більшості екскурсії об'єкти є єдиним доказом, зоровим аргументом висунутих екскурсоводом положень.

Визначальна роль показу. На екскурсії в більшості випадків показ передує розповіді. Це привело до народження формули: "від показу до розповіді". Основою екскурсії є зорові сприйняття і враження, отримані за участю інших органів чуття. Вони служать стимулом на початок розповіді. Але у ряді випадків показ і розповідь використовуються одночасно, а іноді розповідь передує показу.

Сюжетність показу. Показ об'єкту в екскурсії зазвичай носить сюжетний характер. Сам по собі сюжет в екскурсії складніший, ніж у витворі образотворчого мистецтва. Для нього характерна сукупність дій, показ ходу історичної події, життя і діяльності майстра культури, державного діяча. У тематичних екскурсіях є видимою чітка сюжетна лінія, яка об'єднує елементи показу і розповіді. Зазвичай пам'ятник культури, садиба, історичне місце є об'єктом показу завдяки їх зв'язку з історією держави, з тими або іншими подіями.

Парадоксальність показу полягає в тому, що екскурсант в ході показу бачить більше того, що перед ним знаходиться в даний момент. Спостереження об'єкту під керівництвом екскурсовода створює умови для того, щоб екскурсант побачив більше, ніж він побачив би при огляді об'єкту самостійно. Даним парадоксом є формально-логічна суперечність, яка полягає в тому, що чоловік "бачить" об'єкт або його частини, що в даний момент не знаходяться в його полі зору. Наприклад, він в думках представляє не тільки лицьову стіну будівлі, але і те, що знаходиться за цією стіною, усередині будівлі. На підставі образної розповіді екскурсовода перед його уявним поглядом виникає кабінет письменника, вітальня наповнюється людьми. При огляді поля Бородінського битви екскурсанти, отримавши інформацію про історичну подію, "бачать" російських і французьких воїнів - учасників битви і ін.
езультат
Р екскурсії значною мірою визначається умінням екскурсовода показати об'єкт, використовуючи переваги наочності. Виділяють три рівні показу: попередній огляд(орієнтування екскурсантів в просторі); виділення об'єкту з сукупності інших об'єктів; детальне спостереження об'єкту.

Показ як реалізація принципу наочності

У основу пізнавальної діяльності екскурсантів покладений принцип наочності, який реалізується: у показі об'єктів - пам'ятників історії і культури (зорова наочність); у використанні експонатів "портфеля екскурсовода"; у демонстрації виробничих процесів (звукова наочність) і так далі

лагодаря зоровому сприйняттю предметів і процесів у людей виникають уявлення у вигляді конкретних образів, що правильно відображають об'єктивну дійсність. На основі отриманих екскурсантом уявлень відбувається формування понять.

Наочні, справжні засоби(натурна наочність) - натуральні предмети, все ті реальні об'єкти, які доступні плотському сприйняттю за допомогою одного або декількох органів чуття.

Образотворчі засоби (живопис, графіка, фотографія) - додатковий ілюстративний матеріал, який включений в "портфель екскурсовода". Макети, фотографії, малюнки, листівки, схеми, діаграми і інша допомога виступають в ролі аналогів справжніх об'єктів.

Словесно-образна наочність: приклади і факти; уривки з літературних творів; вірші, що відтворюють картини подій, життя людей.

Технічні засоби наочності (кінофільми, діафільми, діапозитиви, слайди, магнітофонні записи).

Наочна наочність підрозділяється на зорову наочність (об'єкти, що показуються) і звукову (шум лісу, дзюрчання струмка, шум морського прибою, голос співака в звукозаписи, голоси птахів і тварин в лісі, звук каменя, що впав з висоти, шуми у виробничих цехах). При сприйнятті звукової наочності, окрім мови, беруть участь слухові аналізатори.

Слухова наочність слабо використовується в екскурсіях. Лише у окремих екскурсіях включені прийоми, розраховані на слух, нюх і дотик екскурсантів.

Словесно-образний вид наочності припускає використання образів і творів художньої літератури. До цього виду наочності відносять образну розповідь екскурсовода, що відтворює картину історичної події, зовнішній вигляд людини, що дає зорове уявлення про явища природи. Використання видів наочності, пріоритетність одного з видів (наочній, образотворчій або словесно-образній наочності), залежать від тієї класифікаційної групи, до якої відноситься конкретна екскурсія. У архітектурно-містобудівній екскурсії переважає натурна наочність, в історичних - образотворча і словесно-образна наочність, в літературних - словесно-образна наочність.

 

 


Читайте також:

 1. IV група- показники надійності підприємства
 2. Абсолютні показники фінансової стійкості
 3. Абсолютні показники фінансової стійкості та її типи
 4. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
 5. Аналіз відносних показників прибутковості (рентабельності) роботи банку
 6. Аналіз макроекономічних показників
 7. Аналіз основних техніко-економічних показників діяльності підприємств будіндустрії
 8. Аналіз показників валового прибутку і собівартості реалізованої продукції
 9. Аналіз показників прибутковості та рентабельності підприємства
 10. Аналіз показників рентабельності.
 11. Аналіз показників складу, структури й технічного стану основних фондів.
 12. Аналіз ризикованості підприємства на основі показників фінансового стану.
Переглядів: 14563

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Анімаційні програми | Платники податку.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.