На протязі короткого періоду фірма може опинитись в чотирьох ситуаціях, в залежності від ринкової ціни на блага, що нею виробляються (рис. 9.10).
В трьох з цих ситуацій фірма залишається на ринку і розширює своє виробництво до точки, в якій наступає рівність між граничними витратами і ціною. В одній з чотирьох ситуацій фірма припиняє виробництво. Стан, в якому фірма знаходиться на межі доцільності продовження виробництва, представлено випадком, коли ціна дорівнює мінімуму середніх витрат. Фірма, що опинилася в такій ситуації, має назву граничної, і саме тому, що вона знаходиться на крайній межі, у стані невпевненості у виборі рішення: залишитись чи піти з ринку.
P, C MC
P5 e MR5
ATC
P4 d MR4
P3 c MR3
AVC
P2 b MR2
P1 a MR1
Q2 Q3 Q4 Q5 Q
Рис. 9.10. Крива короткострокової пропозиції фірми
Позаграничними фірмами називаються ті, у яких крива середніх змінних витрат розташована вище за лінію ціни, у зв’язку з чим для таких фірм доцільно припинити виробничу діяльність. Коли ж принаймні якась частка кривої середніх змінних витрат проходить під лінією ціни, маємо справу з дограничними фірмами.
Коли лінія ціни є дотичною до кривої середніх загальних витрат в точці її мінімуму, фірма отримує “нормальну” винагороду. Якщо ціни вище за мінімум середніх загальних витрат, то фірма, знаходячись у стані рівноваги, отримує в цілому прибуток більш високий, чим “нормальний” , тобто отримує зверхприбуток – “квазіренту”.
Крива пропозиції фірми, що орієнтується на максимізацію прибутку на короткостроковому часовому інтервалі в умовах досконалої конкуренції, співпадає із східною частиною кривої граничних витрат, що розташована над точкою її перетину із кривою середніх змінних витрат.