МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Ціноутворення в умовах монопсонії. Встановлення обсягу закупівель монопсоністаВід монопсоніста залежить обсяг закупівель, які він здійснить, і, відповідно, ціна придбання продукції. Саме над цією ціною у монопсоніста існує певна ступінь влади. Крива попиту DD монопсоніста може перетинати криву пропозиції галузі АС в двох варіантах D1D1 і D2D2, чи при двох ситуаціях в галузі: при спадній і при зростаючій ціні пропозиції (рис. 10.18).
P,C D1 D2 МС АС
Q Рис. 10.18. Основні випадки функціонування монопсонії
На графіку пунктирною лінією розділені дві ситуації, які можливі в умовах монопсонії: 1) Монопсоніст функціонує в умовах спадаючої ціни пропозиції в галузі. 2) Монопсоніст функціонує в умовах зростаючої ціни пропозиції в галузі. В першому випадку для придбання додаткової одиниці продукції монопсоніст буде знижувати свою ціну придбання, і як наслідок, його граничні витрати придбання продукції МС будуть нижче ціни, тому що сплачена монопсоністом ціна це і є витрати. Крива МС в цьому випадку буде розташована нижче за криву АС. В другому випадку монопсоніст, маючи справу із зростаючою ціною пропозиції, стинатиметься із зростаючими граничними витратами придбання товару; крива МС опиниться вище за висхідну частину кривої пропозиції АС. Для кращого усвідомлення проблеми обсягу закупівель монопсоніста розіб’ємо графік на рис. 10.18 на два окремих графіка: випадок із зростаючою ціною пропозиції в галузі і випадок із спадною ціною пропозиції в галузі. За умов зростаючої ціни пропозиції: АС – крива середніх витрат в галузі (з точки зору монопсоніста – це крива пропозиції продукції); МС – крива граничних витрат галузі (з точки зору монопсоніста – це крива граничних витрат придбання); D2D2 – крива попиту (з точки зору монопсоніста – крива граничної корисності чи граничного доходу (МU чи МR) (рис. 10.19).
P,C
D2 MC AC
P0 E P1 E1 E0 D2 Q1 Q0 Q Рис. 10.19. Визначення обсягу закупівель монопсоніста за умов зростаючої ціни пропозиції
Точка Е – місце перетину кривої МС і D2D2. На кривій АС знаходимо точку Е1, яка визначить рівень ціни придбання монопсоніста Р1. Вона опиниться нижче за ціну Р0, яка була б за умов досконалої конкуренції покупців. На цьому графіку монопсоніст купує продукцію в обсязі Q1, що є меншим за кількість Q0 за умов досконалої конкуренції. Цей випадок – для ситуації, коли зростає ціна пропозиції і граничні витрати придбання є вище за зростаючу ціну пропозиції. Рівень закупівель монопсоніст визначає, порівнюючи свої МС і MR. При спадній ціні пропозиції скористуємося рис. 10.20.
P D1
P0 E0 E1 P1 E AC D1 MC Q0 Q1 Q Рис. 10.20. Визначення обсягу закупівель монопсоніста за умов cпадної ціни пропозиції
Точка Е – місце перетину МС і D1D1 покупця-монопсоніста. Відповідний рівень ціни знаходимо, проводячи вертикаль до кривої пропозиції АС (до точки Е1). Рівень ціни придбання буде Р1. Ця ціна знов, як і у попередньому випадку, буде нижчою за ціну Р0, яка встановилася б за умов досконалої конкуренції покупців. Однак обсяг закупівель монопсонії тепер буде Q1, що перевищує Q0. Аналіз недосконалої конкуренції з боку покупця-монопсоніста призводить до аналогічних висновків відносно відхилення ринкових цін від стану рівноваги за умов досконалої конкуренції. Різниця полягає тільки в тому, що монопсоніст встановлює свою ціну вище за рівень досконалої конкуренції, а монопсоніст – нижче за той рівень, який був би при досконалій конкуренції. Контрольні питання: 1. Якими є основні риси монопольного ринку? 2. Які Ви можете назвати різновиди монополії? 3. В чому полягає особливість чистої монополії? 4. Які існують бар’єри входження на монополізований ринок? 5. Що таке природна монополія? Чому функціонування природного монополіста в окремих секторах економіки є бажаним для суспільства? 6. Який вигляд має крива попиту монополіста? В чому полягає відмінність кривої граничної виручки монополіста від кривої граничної виручки досконалого конкурента? 7. Який існує зв'язок між ціновою еластичністю попиту, ціною попиту і граничною виручкою? 8. Яка умова рівноаги монопольної фірми в короткостроковому періоді? 9. Чи може фірма-монополіст мати економічні збитки? З чим це пов’язано? 10. Чи можна побудувати криву пропозиції для фірми-монополіста? Чому? 11. Що представляє собою рівновага монополіста в довгостроковому періоді? 12. Що таке цінова дискримінація? Чому вона притаманна саме монопольному ринку? 13. Які існують види цінової дискримінації? В яких випадках вони використовуються? 14. У чому полягає сутність монополістичного ціноутворення за принципом “вартість плюс”? 15. В чому полягають економічні наслідки монополії? 16. Що таке монопольна влада? Якими показниками вона вимірюється? 17. Розкрийте сутність державне регулювання природної монополії. 18. В чому полягають відмінності у побудові кривих попиту і пропозиції в умовах досконалої конкуренції з боку покупця і з боку продавця? 19. В чому полягають особливості побудови кривої пропозиції монопсонії? 20. Який вигляд має крива граничних витрат монопсонії? 21. Розкрийте сутність ціноутворення в умовах монопсонії. 22. Яким чином визначається обсяг закупівель монопсоніста?
ЛЕКЦІЇ №№ 113-14 (4 години) Читайте також:
|
||||||||
|