Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






УКРАЇНА НАПРИКІНЦІ ХVІІ СТ. – У ХVІІІ СТ.

Розділ України принципово змінив її політичний устрій та соціально-економічне становище. На Правобережжі королівський уряд Польщі відновив систему влади, що існувала до початку української національно-визвольної революції.Слобожанщина підлягала безпосередньому управлінню з боку царської місцевої адміністрації.

Автономними правами користувалася тільки Гетьманщина, влада якої до того часу фактично розповсюджувалася тільки на підросійське Лівобережжя (4.9.).

 

4.9. Гетьманщина (Гетьманська держава) – назва української держави, що виникла внаслідок української національно-визвольної революціїта існувала впродовж 1648- 1782 рр. Офіційна назва держави – Військо Запорізьке. Царський уряд називав її Малоросією. На початковому етапі була номінально залежною від Речі Посполитої, але фактично незалежною, влада її глави – гетьмана поширювалася на Київське, Чернігівське, Брацлавське воєводства та частину Волині. Державний устрій характеризувався наявністю власного військово-адміністративного управління, виборністю гетьмана, старшини; єдиною податковою, судовою, фінансовою, військовою системою; встановленням дипломатичних зносин з іноземними державами. В адміністративно-територіальному відношенні поділялася на полки та сотні. Міста користувалися правами самоврядування. Після Переяславської Ради розпочалося систематичне обмеження прав та привілеїв Гетьманщини. У 1663 р. поділилася на Лівобережну та Правобережну. На Правобережжі полково-сотенний устрій проіснував з перервами до 1714 р., на Лівобережжі – до 1782 р. На Правобережжі гетьманське правління було скасовано у 1686 р., на Лівобережжі – у 1764 р.

 

Наступу на автономні права Гетьманщинисприяла необхідність перезаключення українсько-московських договорів з приходом до влади кожного наступного гетьмана (див.Березневі статті).Лінія на обмеження самостійності в управлінні, що спостерігалося вже у Переяславських статтях, посилилася у договорах з гетьманами І.Брюховецьким (1663-1668 рр.), Д.Многогрішним (1668-1672 рр.) та І.Самойловичем (1672-1687 рр.), в результаті яких:

- гетьмана обирали в присутності царських делегатів;

- збільшувалася кількість воєвод, їх резиденції з гарнізонами відкрилися, окрім Києва, в Чернігові, Каневі, Ніжині, Гадячі, Полтаві та ін. містах;

- була заборонена зовнішньодипломатична діяльність гетьманів;

- гетьманська адміністрація зобов’язувалася видавати російським поміщикам збіглих селян;

- було введено податки з населення до царської казни.

 

Не зміг відстояти самостійність Гетьманщини навіть такий обдарований політик, як гетьман І.Мазепа (1687-1709 рр.), ним були підписані Коломацькі статті (4.10.).

 

4.10. Коломацькі статті – українсько-московський договір (підписаний за гетьмана І.Мазепи в 1687 р.), згідно якого: - гетьман не мав права без царського указу позбавляти старшину керівних посад, а старшина – скидати гетьмана; - козацька старшина зобов’язувалася наглядати і доносити на гетьмана царському уряду; - обмежувалося право гетьмана розпоряджатися військовими землями; - гетьману заборонялося підтримувати дипломатичні відносини з іноземними державами, вести торгівлю з Кримом і торгувати в Московській державі; він зобов’язувався направляти козацьке військо на війну з Кримським ханством і Туреччиною; - у гетьманській столиці розміщувався полк московських стрільців; - для об’єднання народів рекомендувалося сприяти змішаним шлюбам та вільному переселенню українців на російські землі.

 

Не дивлячись на це, І.Мазепа не позбувався ідеї повернути українську самостійність:

- чимало робив для укріплення української політичної еліти – козацької старшини й української шляхти: надання дворянських звань, закріплення земельних угідь, що вже були у користуванні, та наділення новими;

- великі кошти витрачалися на розвиток релігії та культури;

- на початку Північної війни між Росією та Швецією, скориставшись моментом, об’єднав Лівобережжя та Правобережжя;

- у 1709 р. під час Полтавської битви з частиною козацького війська перейшов на бік шведів, сподіваючись отримати від них у майбутньому омріяну самостійність.

Після розгрому шведів І. Мазепа змушений був виїхати до еміграції, де помер.

 

Наслідком політичної поразки І.Мазепи стало посилення наступу на автономію України:

- зруйнування військами Петра І української столиці – м. Батурина та Запорозької Січі; перенесення резиденції гетьмана до Глухова;

- призначення гетьманом І.Скоропадського;

- створення для управління Україною Малоросійської колегії, безпосередньо підпорядкованої царю; вона складалася з шести російських офіцерів і прокурора на чолі з генерал-лейтенантом С.Вельяминовим-Зерновим та фактично поділяла владу з гетьманом: збирала податки для царської казни, контролювала діяльність Генеральної військової канцелярії, розквартировувала російські війська, брала участь у рішенні всіх адміністративних, фінансових та судових питань.

У боротьбі за повернення автономних прав України потерпів поразку й наступний гетьман – П.Полуботок, кінець кінцем ув’язнений до Петропавлівської фортеці. І хоча у 1727 р. Малоросійська колегія була розпущена, наступ на автономію Гетьманщини посилювався й надалі:

- за гетьмана Д.Апостола Лівобережна Україна перейшла у відання Колегії іноземних справ;

- після смерті Д.Апостола царський уряд взагалі заборонив обирати гетьмана, а управління Лівобережною Україною передав правителю Слобожанщини князю А.Шаховському – було створено Правління гетьманського уряду, в якому окрім А.Шаховського перебували ще й два представника старшини;

- останнім українським гетьманом став К.Розумовський (1750-1764 рр.), який більшу частину часу перебував у російській столиці, а Україною правила старшина;

- було встановлено контроль царського уряду за наділенням старшини земельними володіннями та урядовими посадами;

- було ліквідовано таможні між Україною та Росією;

- Київ вивели з підпорядкування гетьману.

У 1764 р. – гетьманське правління було остаточно зліквідоване. У 1782 р. – з утворенням Київського, Чернігівського та Новгород-Сіверського намісництв було скасовано полково-сотенний устрій, що завершило процес ліквідації Гетьманщини.

 

Таким чином, головним в житті українського народу у другій половині ХVІІ – у ХVІІІ ст. стала боротьба за незалежність. В ході української національно-визвольної революції було відновлено українську державність у вигляді козацької гетьманської держави – Гетьманщини. Внутрішні міжусобиці, економічний занепад та несприятливі міжнародні умови призвели до розчленування України між Річчю Посполитою та Московською державою й створили умови для поступового обмеження автономних прав Гетьманщини, а згодом – й її остаточної ліквідації.


Читайте також:

  1. I. Україна з найдавніших часів до початку XX ст.
  2. Аграрна еволюція українських земель у др. пол. ХVІІ - ХVІІІст.
  3. Аграрні відносини в Україні у ХVІ - перш. пол. ХVІІІст.
  4. Визначте, коли і чому Україна опинилася під гнітом литовських і польських феодалів.
  5. Визначте, коли і чому Україна опинилася під гнітом литовських і польських феодалів.
  6. Випишіть програмні документи укр. політичного товариства, що існувало у Києві наприкінці 19 ст.
  7. Внаслідок реалізації адміністративно-територіальної реформи Україна із централізованої держави стане децентралізованою європейською країною самоврядних громад.
  8. Внесок народу України у перемогу над фашизмом. Україна – одна з фундаторів ООН.
  9. Вопрос 12. Україна за часів Директорії.
  10. Генеза політичних ідей на початку – наприкінці ХХ ст. Формування політології як самостійної галузі та загальної системи соціальних і гуманітарних наук.
  11. ГКЧП і Україна
  12. Друга світова війна і Україна




Переглядів: 610

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
УКРАЇНСЬКА НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНА РЕВОЛЮЦІЯ В СЕРЕДИНІ ХVІІ СТ. | Соціальні і національно-визвольні рухи на Правобережжі та в Західній Україні

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.