Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Нормування оборотних коштів

Джерела формування оборотних коштів

Формування оборотних коштів підприємств здійснюється за рахунок власних і позикових засобів. Підприємству необхідні власні засоби для задоволення поточних потреб: на утворення мінімальних перехідних запасів сировини, матеріалів, купувальних виробів і напівфабрикатів, палива, тари, запчастин; на витрати для утворення незавершеного виробництва; на витрати майбутніх періодів та інших потреб.

Наділ підприємств власними оборотними коштами дозволяє їм ширше маневрувати ними, підвищує їх господарську самостійність і ініціативу в питаннях ефективнішого використання вказаних засобів.

Джерела утворення власних оборотних коштів підприємства:

- внутрішні (прибуток, виручка від реалізація товаро – матеріальних цінностей і ін.);

- засоби вищестоящих організацій;

- бюджетні асигнування;

- стійкі пасиви.

Якщо підприємство випробовує недолік у власних оборотних коштах, додаткова потреба в цих засобах покривається позиковими засобами, які надаються підприємствам у вигляді банківських кредитів.

Наявність у підприємств, разом з власними, позикових оборотних коштів дозволяє поєднувати господарську самостійність їх у використанні власних засобів із строгим контролем банку за витрачанням позикових засобів, сприяючи тим самим підвищенню ефективності оборотних коштів в цілому.

Оборотні кошти діляться на нормовані і ненормовані. До нормованих відносяться всі елементи оборотних виробничих фондів і готова продукція на складах підприємства, що входить до складу фондів звернення. Решта всіх елементів оборотних коштів відноситься до ненормованих.

Нормування оборотних коштів є важливим чинником підвищення ефективності використання матеріальних ресурсів.

Нормування оборотних коштів – це процес встановлення економічно обгрунтованої величини оборотних коштів, необхідної для нормального функціонування підприємства.

Найважливішим завданням нормування оборотних коштів є розробка норм витрат матеріальних ресурсів і нормативів оборотних коштів.

Норма витрат матеріальних ресурсів – це гранично допустима величина витрачання певного виду сировини, матеріалів, палива, енергії для виробництва одиниці продукції.

За часом дії норми витрат матеріальних ресурсів діляться на поточні, річні і перспективні. По масштабах застосування розрізняють норми індивідуальні і групові. Залежно від ступеня деталізації об'єкту нормування норми витрат матеріальних ресурсів можуть розраховуватися на одиницю продукції, на вузол, на деталь, на операцію.

Серед методів нормування витрат матеріальних ресурсів найбільш прогресивним є розрахунково – аналітичний метод, заснований на детальному опрацьовуванні технічної документації, ретельному аналізі особливостей конструкції виробу, обліку конкретних умов виробництва, використанні новітніх досягнень науки і техніки.

Досвідчено – статистичний метод припускає розробку норм витрат матеріальних ресурсів на основі звітних даних про фактичне використання цих ресурсів в попередніх звітних періодах.

Норматив оборотних коштів – це мінімальний запас власних оборотних коштів підприємства, постійно необхідний йому для забезпечення нормальної роботи.

В процесі нормування оборотних коштів розраховуються два види нормативів: приватний і сукупний.

Приватний норматив – це грошові кошти, що виділяються для створення мінімального запасу з окремого елементу (виду) матеріальних ресурсів:

(1.9.)

де Hi – норматив оборотних коштів з і – го виду матеріальних ресурсів, грн.; P – середньодобова планова витрата певного виду матеріальних ресурсів (у натуральних показниках); C – ціна одиниці матеріальних ресурсів грн/од.; nз - норма запасу матеріальних ресурсів, доби.

Норма запасу матеріальних ресурсів (nз) – це мінімально необхідна кількість днів, на яку слід створити запас матеріальних ресурсів, що забезпечують безперебійну роботу підприємства.

Норма запасу матеріальних ресурсів певного виду (nз) включає поточний запас (nпот.), транспортний запас (nтр), підготовчий запас (nпідг), технологічний запас (nтехн ) і страховий запас (n страх), обчислені в днях:

 

nз= nпот+ nтр + nпідг + nтехн + n страх (1.10)

Поточний запас (nпот) – це період часу між двома черговими постачаннями матеріальних ресурсів на підприємство.

Транспортний запас (nтр) – це час знаходження матеріальних ресурсів в дорозі від постачальника до споживача.

Підготовчий запас (nпіодг) – включає час, необхідний для приймання, лабораторного аналізу, підготовки матеріалів до виробничого споживання.

Технологічний запас (nтехн)необхідно враховувати у випадках, якщо матеріальні ресурси, що поступають на підприємства, до безпосереднього використання їх у виробництві повинні заздалегідь пройти певну підготовку.

Страховий запас (nстрах) – створюється на випадок виникнення непередбачених збоїв в постачаннях матеріальних ресурсів на підприємство. Його величина приймається, як правило, в розмірі до 50% поточного запасу. Сукупний норматив оборотних коштів (Нсов) – це загальна планова величина оборотних коштів, яка необхідна підприємству для організації безперебійної роботи:

(1.11.)

де m – кількість окремих видів матеріально-технічних ресурсів, вживаних підприємством.


Читайте також:

  1. Активний бюджетний дефіцитхарактеризу­ється спрямуванням коштів на інвестування еко­номіки, що сприяє зростанню ВВП.
  2. Амортизація інших необоротних матеріальних активів
  3. Аналіз грошових коштів
  4. Аналіз грошових коштів підприємства
  5. Аналіз ефективності використання оборотних активів
  6. АНАЛІЗ ОБОРОТНИХ АКТИВІВ ЗА ДЖЕРЕЛАМИ ЇХ ФОРМУВАННЯ
  7. Аналіз оборотності оборотних коштів.
  8. Аналіз руху грошових коштів та дебіторської заборгованості
  9. Аналіз руху грошових коштів у контексті нової фінансової звітності Важливим завданням аналізу фінансового стану підприємства є оцінка руху грошових коштів підприємства.
  10. Аналіз стану й оцінка рівня нормування праці
  11. Аналіз структури оборотних коштів
  12. Арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду, шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.




Переглядів: 882

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сутність, склад і структура оборотних коштів | Оборотність оборотних коштів, її показники

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.