Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні речовини харчових продуктів

 

Основні речовини харчових продуктів: неорганічні – вода, мінеральні елементи; органічні – вуглеводи, азотисті сполуки, жири, вітаміни, органічні кислоти, дубильні, ароматичні, барвні речовини.

 

Таблиця 1

Свіжі плоди та овочі Хліб Борошно М'ясо Молоко Тваринні топлені жири Цукор Горіх Риба
70…95 23…48 10…15 52…78 70…90 0,2…0,5 0,15…0,40 10…14 65…80

 

Кількість води в харчових продуктах впливає на калорійність, поживність, товарний вигляд, смак, запах, здатність до зберігання.

Властивості харчових продуктів залежать також від виду і сили зв’язку води з речовинами і органами клітин.

Воду, що міститься в харчових продуктах, поділяють на вільну і зв’язану хімічно, фізико-хімічно, фізико-механічно. Вільною вважається вода змочування, яка здебільшого є на поверхні продукту, її кількість коливається в межах 0,5…2,5%. Вміст вологи в продукті виражається сумарним вмістом в ньому води всіх видів зв’язку, крім хімічно-зв’язаної. Під час висушування вона не виділяється з продукту.

Мінеральні елементи харчових продуктів містяться у складі органічних і неорганічних сполук. Їх поділяють на макро-, мікро-, ультрамікроелементи.

Мікроелементи (становлять до 99% мінеральних речовин) – кальцій, фосфор, калій, залізо, магній, натрій, хлор, сірка містяться в кількостях більше 1 мг%. Мікроелементи – кобальт, нікель, марганець, цинк, хром, йод, фтор та інші містяться в кількості до 1 мг%. Ультрамікроелементи – олово, свинець, ртуть тощо містяться в мікрограмах і менше на 100 г продукту.

Кальцій сприяє зсіданню крові, бере участь у формуванні кісток, зубів, збуджує і гальмує діяльність кори головного мозку, активізує ферменти шлунку, гормони.

Калій підвищує тонус м’язів серця, регулює виділення води з організму, збуджує органи кровообігу.

Магній регулює кальцієвий і холестериновий обмін, посилює жовчовиділення, знижує артеріальний тиск.

Натрій бере участь у водно-солевому обміні організму, утворенні буферних систем крові, соляної кислоти, соку шлунку.

Фосфор відіграє важливу роль у функціонуванні багатьох систем організму. Він входить до складу білків, кісткової тканини, аденозинтрифосфату (АТФ) та інших сполук.

Хлор разом з натрієм забезпечує утворення соляної кислоти соку шлунку, регулює тиск крові.

Сірка необхідна для синтезу амінокислот, вона входить до складу вітаміну В1, гормонів, інсуліну, крові, кісток.

Залізо входить до складу гемоглобіну крові, ферментів, бере участь в окислювальних процесах.

Йод бере участь в утворенні гормонів щитовидної залози.

Фтор необхідний для формування зубів.

Загальну кількість мінеральних речовин в продовольчих товарах визначають спалюванням наважки продукту. Зольність (вміст попелу) свідчить про вміст природних мінеральних елементів в продукті.

Вуглеводи поділяють на групи: моноцукри – глюкоза, фруктоза, галактоза; поліцукри – сахароза, мальтоза, лактоза трегалоза (дисахариди), рафіноза (трисахариди); нецукроподібні (не мають солодкого смаку) – крохмаль, інулін, глікоген, клітковина, лігнін, пектин.

Вміст вуглеводів (цукрів) в багатьох видах і найменуваннях харчових продуктів нормується стандартами.

Цукри зумовлюють дефекти виробів: кристалізація («садка»), бродіння, виділення темної рідини на поверхні меду; кристалізація цукрів в цукерках з лікерними, молочними, помадними корпусами, зацукрювання карамелі з в’язкими начинками, варення, пастили тощо; мокра липка поверхня карамелі, зацукрена поверхня (скоринка) мармеладу, цукрове посивіння шоколаду, шоколадних цукерок тощо.

До азотистих сполук відносять: білки, амінокислоти, аміди кислот, аміни, аміак, нітрити, нітрати. Білки є основною азотистою сполукою харчових продуктів.

Біологічна цінність білків залежить від амінокислотного складу (відомо 22 амінокислоти). Амінокислоти поділяють на замінні (можуть бути синтезовані організмом людини) і незамінні (не синтезуються і повинні надходити з їжею). До незамінних амінокислот відносяться: триптофан, лізин, фенілаланінін, лейцин, ізолейцин, метіонін, треонін, валін. Аргінін і гістидин є незамінними для дитячого організму. Встановлена добова потреба організму в кожній з цих кислот.

Ступінь повноцінності білків в продукті залежить від оптимального співвідношення амінокислот. Білки, що містять всі незамінні амінокислоти є повноцінними, а білки, в яких відсутня одна або декілька кислот – неповноцінні.

Залежно від складу білки поділяють на прості (протеїни) і складні (протеїди). Прості білки складаються з амінокислот, складні – з простих білків і небілкових сполук – вуглеводів, фосфатидів, барвних та інших речовин.

Жири є сполуками трьохатомного спирту гліцерину (10…16%) і жирних кислот (84…90%).

Жирні кислоти поділяються на насичені і ненасичені.

Низькомолекулярні насичені жирні кислоти мають рідку або мазку консистенцію, специфічний запах (леткі); високомолекулярні насичені кислоти мають тверду консистенцію, нелеткі, без запаху. Низькомолекулярні жирні кислоти містяться тільки у вершковому маслі, кокосовій, пальмоядровій оліях і надають їм пластичності і запаху. Високомолекулярні насичені жирні кислоти входять до складу усіх харчових жирів, але в різних кількостях.

Чим більше у складі жиру високомолекулярних насичених жирних кислот, тим вища його температура топлення, і нижча засвоюваність.

Залежно від розчинності вітаміни поділяють на водо- і жиророзчинні.

Водорозчинні вітаміни – це групи В, РР та інші. Містяться в продуктах рослинного і тваринного походження.

Жиророзчинні вітаміни (А, Д2, Д3, Е,К) містяться переважно у продуктах тваринного походження.

Органічні кислоти містяться в продуктах харчування у вільному стані і у вигляді солей та інших сполук, як природні або додані в процесі їх виготовлення і переробки.

Кислоти можуть також утворюватись в продуктах за умови неправильного їх зберігання (вина, пиво, сири, сметана тощо), що призводить до зниження їх якості і псування. Тому кислотність для багатьох продуктів є показником їх якості.

Дубильні речовини (полі феноли) містяться переважно в переважно в продуктах рослинного походження – плодах, ягодах, чаї, вині. Вони формують смак, аромат, колір.

 


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. IV. Запасні речовини
  3. Агрегатні стани речовини
  4. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  5. Азот, фосфор, біогенні елементи та їх сполуки, органічні речовини
  6. Азотисті речовини
  7. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  8. Аморфний та кристалічний стан твердої речовини.
  9. Аналіз процесу і продуктів діяльності.
  10. Аналіз службового призначення деталей та конструктивних елементів обладнання харчових виробництві, визначення технічних вимог і норм точності при їх виготовленні
  11. Артеріальний пульс, основні параметри
  12. Асиміляція харчових інгредієнтів, мікрофлори товстої кишки.




Переглядів: 5592

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Якість та основні властивості продовольчих товарів | Втрати продовольчих товарів у процесі товаропросування та зберігання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.