Процес виготовлення тканини є досить складним і тривалим.він складається з таких етапів:
1. Волокна надходять на прядильну фабрику, де піддаються складній обробці: їх розпушують, очищають від сміття; вичісують; витягують у тонку рівну стрічку – рівницю. Рівницю скручують у суцільну нитку – пряжу. Цей процес називають прядінням. Прядіння – це сукупність операцій, при яких з коротких волокон отримують суцільну нитку – пряжу – шляхом її витягання і скручування.
2. Після цього підготовлена пряжа проходить ткацький процес. Ткацтво– це процес утворення суворої (необробленої) тканини на ткацькому верстаті з двох переплітних систем ниток, розташованих перпендикулярно одна до одної. Сувора тканина проходить подальшу обробку з метою поліпшення якостей матеріалу та надання йому товарних властивостей.
3. Завершальний процес виробництва тканини називають оздоблювальним процесом. Виконують цілий ряд операцій з обробки тканини: відварювання, фарбування, видалення ворсинок на поверхні тканини, нанесення рисунка, відбілювання, декатирування – обробка тканини парою для зменшення усадки. Вони надають тканинам певних властивостей та зовнішнього вигляду. Після такої обробки тканина стає придатною для розкроювання та пошиття.
Розповідь учителя.
На ткацьких фабриках тканини отримують шляхом переплетення ниток, що йдуть у двох напрямках. Ці нитки називаються нитками основи та піткання.Уздовж тканини з двох боків проходить пруг– цупкий край, що не обсипається. Слід уміти розрізняти в тканинах нитки основи та піткання, що йдуть у різних напрямках. Коректний вигляд готового виробу значною мірою залежить від точно обраного поздовжнього напрямку ниток тканини при розкроюванні.
Нитки основи– міцні, кручені, гладенькі, тонкі й рівні нитки, розташовані по довжині тканини. Проходять уздовж тканини, витримують сильний натяг, майже не розтягуються, оскільки під час процесу вони туго натягнуті.
Нитка піткання–це нитка, що поперечно переплітаються з нитками основи. Проходять по ширині тканини, утворюють пруг – вузьку, цупку смужку з обох боків ширини матеріалу. Нитки піткання товщі, ніж нитки основи, м’які, пухнасті, мають слабку зкручуванність, у цьому напрямку тканина більше розтягується й менш міцна.