1 - нагрівальна камера; 2 – сепаратор; 3 - циркуляційна труба, що не обігрівається; 4 – бризко уловлювач
Рисунок 4. Схема випарного апарата з виносною нагрівальною камерою.
Апарат з виносною нагрівальною камерою має кип'ятильні труби, довжина яких часто досягає 7м. Він працює при більш інтенсивній природній циркуляції, обумовленою тим, що циркуляційна труба не обігрівається, а піднімальна й опускна ділянки циркуляційного контуру мають значну висоту.
Вихідний розчин надходить під нижню трубну решітку нагрівальної камери й, піднімаючись по кип'ятильних трубах, випарюється. Іноді подачу вихідного розчину роблять, як показано на малюнку, у циркуляційну трубу. Вторинна пара відокремлюється від рідини в сепараторі 2. Рідина опускається по циркуляційній трубі, що не обігріває, 3, змішується з вихідним розчином, і цикл циркуляції повторюється знову. Вторинна пара, пройшовши бризкоуловлювач 4, віддаляється зверху сепаратора. Упарений розчин відбирається через бічний штуцер у конічному днищі сепаратора.
Переваги й недоліки.Швидкість циркуляції в апаратах з виносною нагрівальною камерою може досягати 1,5м/сек, що дозволяє випарювати в них концентровані й розчини, що кристалізуються, не побоюючись занадто швидкого забруднення поверхні теплообміну. Завдяки універсальності, зручності експлуатації й гарній теплопередачі апарати такого типу одержали широке поширення.
При розміщенні нагрівальної камери поза корпусом апарата є можливість підвищити інтенсивність випарювання не тільки за рахунок збільшення різниці густин рідини й паро-рідинній суміші в циркуляційному контурі, але й за рахунок збільшення довжини кип'ятильних труб.
Виносна нагрівальна камера 1 легко відокремлюється від корпуса апарата, що полегшує й прискорює її чищення й ремонт.
Ревізію й ремонт нагрівальної камери можна робити без повної зупинки апарата (а лише при зниженні його продуктивності), якщо приєднати до його корпуса дві камери.