Рисунок 5. Схема випарного апарата у виносною горизонтальною камерою.
Різновидом випарних апаратів з виносною камерою є також апарат з горизонтальною виносною нагрівальною камерою.
На відміну від апаратів із природною циркуляцією, розглянутих вище, кипіння розчину тут відбувається в горизонтальних трубах, приєднаних до корпуса 1 нагрівальної камери 2. У міжтрубному просторі камери рухається пара, що гріє. Вторинна пара видаляється зверху корпуса апарата, пройшовши бризгоуловлювач 3, а упарений розчин - через штуцер у нижній частині конічного днища корпуса апарата. Якщо випарювання проводиться одночасно із кристалізацією, то з конічного днища віддаляються кристали й апарат з'єднується зі збірником або фільтром.
Переваги й недоліки.Умови кипіння розчину в ,трубах несприятливі, тому що в них утворяться застійні зони, що знижують інтенсивність циркуляції й погіршують теплопередачу, а іноді приводять до місцевої кристалізації речовин.
Основним достоїнством такого апарата, застосовуваного для випарювання концентрованих, а також, розчинів, що кристалізуються, є можливість легкого від'єднання нагрівальної камери, установленої на візку, для чищення, ремонту або заміни. Однак конструкція апарата громіздка, очищення U-подібних труб утруднені, а витрата металу на одиницю поверхні нагрівання значна. Для полегшення очищення U-подібні труби заміняють прямими горизонтальними, розвальцьованими в трубних решітках.