Цистерни складаються з циліндричної обичайки і двох днищ. Конструктивні форми цистерн і типи зварних з'єднань вибирають у залежності від умов роботи.
Циліндрична частина утворюється з поясів - вертикальних кілець зі стандартного листового матеріалу, зварних поздовжніми стиковими швами, а пояси між собою з'єднуються внакладку кільцевими кутовими швами.
Днища роблять сферичними (еліптичними) методом штампування або шляхом зварювання з декількох листів стиковими швами. Інколи застосовують плоскі днища. Сполучення циліндра з днищем плавні, їх приварюють до обичайки кутовими швами. У цистернах, призначених для транспортування рідких продуктів, всі з'єднання виконують стиковими, у тому числі і з'єднання днища з циліндричною обичайкою (рис. ).
Горизонтальні циліндричні резервуари, як правило, встановлюються на опорах і розраховуються як балки трубчастого перерізу під дією рівномірно розподіленого навантаження. Тобто, в стінці обичайки утворюються напруження як від внутрішнього тиску рідини σкі σп, так і внаслідок згину σп(рис. ).
Попередньо визначають товщину стінки окремо по кожній складовій напруженого стану за формулами:
Оскільки тиск р від ваги рідини, як правило, дуже малий, то визначення товщини стінок на підставі цієї формули приводить до дуже малого значення δ. Цистерни з такими стінками не мають достатньої жорсткості, тому розрахункові тиски визначаються відповідно до спеціальних технічних вказівок. Призначається найбільше значення товщини δ. Після цього роблять перевірку міцності стінки з урахуванням усіх компонентів напруженого стану: