Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Питання 23 Україна в період «застою» 60-80-і роки ХХ ст..

Брежнєв об’явив «стабілізацію» , але деякий час змушений був продовжувати реформи Хрущова (поки не замінив його людей в апараті). Але після 1968 року («Пражська весна»- розгром повстання у Чехословаччині, яка хотіла продовжувати реформи Хрущова). 1965-1968 – самофінансування, госпрозрахунок, рентабельність і прибуток, ринок, прямі зв’язки, нові форми роботи. Промисловість зростає на 2-3% в рік, а сільське господарство – 0,5%. Відставання велике – наприклад у 1985 у США було 1,5 млн Е О М і 17 млн комп’ютерів (а в СРСР 50.000 компютерів). СРСР обминув Науково-технічну революцію і не використовував науку у виробництві. Негативні тенденції : 1. Демографічна ситуація (падіння народжуваності, старіння людей, міграція в місто з села). 2. Зрівнялівка в оплаті праці і ліквідація економічних стимулів праці. 3. Криза організації праці – прийнято 200 програм (енергетична, житлова, продовольча), але безрезультатно. 4. Перенапруження фінансових, матеріальних та людських ресурсів і їх нераціональне використання (непотрібні будови і об’єкти – БАМ, допомога «братам по соціалізму», тощо). 5. У нас 50% промисловості і 80% науки працює на армію, є 40% атомних електростанцій СРСР. 6. Екологічна катастрофа – 10 млн тон шкідливих речовин скидаємо у природу щорічно, 80% п’ють погану воду і 50% живуть в зоні екологічного лиха. 7. 50% станків і машин застарілі. 8. Глибоке відставання від світу за основними показниками (доходи, рівень життя, тощо). 9. Житлова проблема (20 млн українців потребують житла). 10. Низький рівень охорони здоров’я (смертність виросла з 8 до 12 чоловік в лікарнях на 1000).

Суспільно-політичне життя. Особливості застою : 1. Зменшення влади Рад, формальні вибори і відсунення народу від влади. 2. Збільшення бюрократичного апарату управління і узурпація ним як виконавчої так і законодавчої влади. 3. Одержавлення суспільства та ліквідація суспільних організацій (недержавних). 4. Обмеження гласності і цензура (кількість газет зменшилась у 2 рази – із 3300 до 1800). 5. Диктатура партії по всім напрямам (6 стаття Конституції 1977 – партія є основою суспільства). До 1972 Україною керував П.Шелест, який продовжував хрущовські реформи та українізацію, але з 1972 до влади приходить В.Щербицький (друг і кум Л.Брежнєва). Його команда була професійною, але постаріла і пропустила кризові моменти – партійний та державний апарат злився, постарів, бюрократизувався ( 1985 комуністи складають 70% депутатів Верховної Ради, 60% місцевих Рад і 90% керівників підприємств, організацій та колгоспів). Партія досягла 3,2 млн членів, а 80% її керівників мали понад 60 років і керували аж до смерті.

Духовне життя. Кількість людей з вищою освітою виросла у 2 рази, але її рівень та престиж упав, зростає кількість російських учбових закладів (шкіл, вузів, технікумів, училищ). Кількість науковців виросла у 5 разів, але 90% їх працює або ж на армію, або на самих себе, серйозних тем не розробляють, у промисловість не втручаються. Відомі: Боголюбов, Ландау (фізика), Глушков (кібернетика), Патон (зварювання металу); історики (Брайчевський, Компан, Апанович); література (Гончар «Собор», Стельмах»Чотири броди», Драч, Олійник, Павличко, Загребельний, Мушкетик); кіно(Іллєнко «Білий птах з чорною ознакою», Биков»В бій ідуть одні старики», Миколайчик «Вавілон ХХ»); музика (Шамо, Івасюк, Білаш). Секретар по ідеології ЦК КПУ Маланчук починає боротьбу з «націоналізмом» та дисидентами. Дисидентський рух - (дисиденти – незгодні з політикою влади і борються проти неї) за О.Бойком мав три течії : 1. Правозахисники – боролись за права людей в СРСР, шукали і передавали в ООН факти порушення цих прав. У Росії – Солженіцин і Сахаров, а в Україні – Українська Гельсінська Спілка (1976 – Руденко, Лук’яненко, Григоренко, Бердник) – розгромили і посадили на 10-15 років у тюрму. 2. Релігійні - за свободу совісті і вільне існування всіх церков і течій в Україні (уніати, католики, інші) – Вінс, Гель, Тереля, Романюк. 3. Національно-демократичне – за відродження і Державу (Дзюба, Караванський, Мороз, Чорновіл). Самі дисиденти так себе не ділили – вони йшли єдиним потоком і було їх біля 1000. 1965 – масові арешти дисидентів (Світличний, брати Горині, Озерний, Мартиненко); Дзюба, Стус і Чорновіл організували акцію протесту у кінотеатрі «Україна» (фільм «Тіні забутих предків»); Дзюба пише лист-протест Шелесту і Щербицькому проти арештів. 1967 – Чорновіл «Лихо з розуму» (про концтабори). 1968 – 139 українських діячів культури і науки пишуть лист протесту Брежнєву. 1972 – Щербицький підписав наказ «Акція 24» - заарештували понад 5000 дисидентів та їх співчуваючих.

 


Читайте також:

  1. I період – адаптаційний.
  2. I. Грецький період (друга половина VII — середина
  3. I. Україна з найдавніших часів до початку XX ст.
  4. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  5. IV. Питання самоконтролю.
  6. L2.T4/1.1. Засоби періодичного транспортування штучних матеріалів.
  7. Ni - загальна кількість періодів, протягом яких діє процентна ставка ri.
  8. V. Питання для самоконтолю
  9. V. Питання туристично-спортивної діяльності
  10. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  11. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
  12. Актуальні питання управління земельними ресурсами та їх охорони




Переглядів: 967

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Велика Вітчизняна війна СРСР. | Питання 24 Сучасна українська Держава.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.