Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Характеристика основного складу зґвалтування

Безпосередній об’єкт даного злочину практично повністю збігається з родовим об’єктом статевих злочинів.

На рівні ЮСЗ, передбаченого ч. 1 ст. 152 КК, потерпілим від злочину є повнолітня особа будь-якої статі, але при цьому стать потерпілого має бути протилежною статі суб'єкта злочину, оскільки лише в такому випадку можна вести мову про природні статеві зносини.

Звернути увагу:

- не виключена кваліфікація дій суб'єкта за ч. 1 ст. 152 КК і в ситуації, коли потерпілий не є повнолітньою особою - йдеться про ситуації, пов’язані з фактичною помилкою (щодо некоректності подібного підходу – див. положення Теми 3);

- у ст. 117 КК 1960 р., потерпілими від зґвалтування визнавалися лише особи жіночої статі;

- з теоретичної точки зору існуюча на сьогодні «протилежність» між статтю потерпілого та статтю суб’єкта злочину в ЮСЗ зґвалтування може сприйматися неоднозначно з точки зору вирішення питання про те, чи є такі потерпілий та суб’єкт загальними або спеціальними?

 

Питання для самостійної роботи

Подумати, чому в даному разі більш коректним є перший варіант відповіді на поставлене запитання?

 

З об’єктивної сторони основний склад зґвалтування (а так само і кваліфіковані склади цього злочину) включає в себе основну дію у виді статевих зносин, та декілька альтернативних додаткових дій.

Щодо змісту ознаки “статеві зносини” (див. питання 1 даної лекції). При цьому слід звернути увагу, що юридичний момент визнання зґвалтування закінченим злочином традиційно пов’язується з моментом початку статевих зносин. Хоча, в принципі, не виключені виняткові ситуації, коли момент закінчення даного злочину збігається з моментом вчинення щодо потерпілого додаткових дій у виді фізичного насильства або погрози його застосування. Наприклад, суб’єкт, застосовуючи фізичне насильство чи погрозу ним, змушує потерпілу особу продовжити статевий акт, який був розпочатий за їх обопільною згодою.

Зґвалтування є «класичним» прикладом складеного насильницького злочину – злочину, об'єктивна сторона якого включає автономний «фрагмент» у вигляді фізичного чи психічного насильства. Традиційно насильство розуміється як умисна дія, спрямована проти життя, здоров'я чи особистої недоторканості людини, яка може призвести чи призводить до шкоди вищеперерахованим благам. Насильство у ЮСЗ складеного насильницького злочину може бути представлене різними ознаками – в одних випадках законодавець передбачає універсальну ознаку, яка охоплює й фізичне, й психічне насильство; в інших – відокремлює фізичне насильство від психічного.

Звернути увагу – зґвалтування традиційно розуміється як складений злочин, хоча його «складеність» по великому рахунку є небезспірною – у ЮСЗ зґвалтування немає двох „автономних” фрагментів поведінки, які самі по собі завжди є злочинами. Статеві зносини та використання безпорадного стані самі по собі злочинами не є, а погроза фізичним насильством не завжди являє собою злочин іншого виду. Однак, у межах цієї лекції традиційне розуміння зґвалтування як складеного злочину все ж не буде ставитись під сумнів.

Фізичне насильство, як додаткова дія на рівні основного складу зґвалтування охоплює будь-які прояви посягання на особисту недоторканість людини (в т.ч. і ті, які призвели до тілесних ушкоджень), за винятком дій, які завдали шкоду передбачену на рівні ч. 4 ст. 152 КК. Конкретні питання кваліфікації випадків застосування до потерпілого фізичного насильства до потерпілого в ході зґвалтування див. нижче.

Погроза застосування фізичного насильства як додаткова дія в основному складі зґвалтування охоплює погрозу будь-якими проявами фізичного насильства, в т.ч. погрозу заподіяння тяжких тілесних ушкоджень та погрозу смертю. Звернути увагу – у межах формулювання “погроза застосування фізичного насильства” словосполучення “фізичне насильство” має більш широкий зміст, а ніж в межах характеристики «застосування фізичного насильства».

 

Питання для самостійної роботи

Подумати, у чому відмінність змісту словосполучення “фізичне насильство” в межах ознак „застосування фізичного насильства” та „погроза застосування фізичного насильства”?

 

Звернути увагу - у КК 1960 року ЮСЗ зґвалтування були побудовані з використанням ознаки “застосування погрози”, відтак за КК 1960 р. зґвалтування могло бути вчинене із застосуванням погрози знищення майна, або погрози обмеження прав потерпілого. На сьогодні ЮСЗ, передбачений ч. 1 ст. 152 КК, не охоплює жодних інших погроз, окрім погрози фізичним насильством.

Щодо змісту ознаки «використання безпорадного стану» - див. п. 5 ППВСУ № 5, при цьому звернути увагу:

а) використання безпорадного стану як додаткова дія в складі зґвалтування фактично “невіддільна” від основної дії, тобто використання безпорадного стану вчиняється лише одночасно з початком статевих зносин між суб’єктом та потерпілою особою.

б) окремої уваги заслуговують підходи правозастосовчої практики щодо встановлення безпорадного стану особи у зв’язку з малолітнім віком потерпілого. На даний момент практикою вироблений такий алгоритм вирішення даного питання:

- щодо осіб віком до 12 років діє правозастосовча презумпція стосовно їх нездатності усвідомлювати реальне значення дій, які вчиняються щодо них у статевій сфері, а відтак - у випадках, коли суб’єкт вступає у статеві зносини з особою такого віку, за наявності згоди останньої, його дії мають кваліфікуватися як зґвалтування малолітнього (малолітньої) за ознакою використання безпорадного стану;

- щодо осіб віком від 12 до 14 років питання про наявність/відсутність безпорадного стану вирішується судово-медичною експертизою в залежності від особливостей фізичного, психічного та духовного розвитку потерпілого. Якщо експертом робиться висновок про нездатність потерпілого усвідомлювати значення статевих зносин, дії суб’єкта мають кваліфікуватися як зґвалтування малолітнього або малолітньої з використанням безпорадного стану; якщо ж експерт робить протилежний висновок - інкримінування суб'єкту ЮСЗ зґвалтування виключається, а натомість на рівні експертизи має бути вирішене питання про те, чи досягла потерпіла особа статевої зрілості і в залежності від цього його поведінка кваліфікується або не кваліфікується за ст. 155 КК;

- щодо осіб старших за 14 років діє презумпція усвідомлення ними значення дій, що вчиняються відносно них у статевій сфері, яка може бути спростована лише у виняткових випадках, обумовлених особливостями індивідуального розвитку потерпілого. Таким чином, статеві зносини з особою старшою за 14 років, за наявності її згоди, за загальним правилом не можуть розглядатися як зґвалтування неповнолітньої(-ого) з використанням безпорадного стану, обумовленим віком особи. Разом з тим у подібних випадках не виключається інкримінування суб’єктові злочину, передбаченого ст. 155 КК.

 

Питання для самостійної роботи

Яким чином слід кваліфікувати дії суб’єкта, який привів потерпілу особу у безпорадний стан (при цьому саме приведення не характеризується застосуванням фізичного насильства) для того, щоб в подальшому вступити з нею в статеві зносини, і на цьому етапі його поведінку було припинено?

 

Зґвалтування вчиняється виключно з прямим умислом.

Суб’єкт злочину - фізична осудна особа, старша за 14 років.

 


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  3. II. За зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин
  4. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  5. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  6. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  7. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист
  8. Автокореляційна характеристика системи
  9. Активні інгредієнти, що входять до складу препаратів для симптоматичного лікування лихоманки.
  10. Активні інгредієнти, що входять до складу препаратів для симптоматичного лікування сухого кашлю.
  11. Амплітудно-частотна характеристика, смуга пропускання і загасання
  12. Аналіз показників складу, структури й технічного стану основних фондів.




Переглядів: 773

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальна характеристика злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи | З деякими іншими злочинами та при конкуренції кримінально-правових норм

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.034 сек.