Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Судовий прецедент як джерело конст права в ЗК,поняття та види

Закон як джерело конст права в ЗК, поняття та класифікація

Класифікація за юридичною силою (закони):

1. Конституційні

2. Органічні

3. Звичайні

· Органічні з-ни доповнюють к-цію не змінюючи її основних принципів (на відміну від конст.з-нів). Прийняття таких з-нів прямо передбач.в к-ції, які містять банкетні норми, що прямо визначають пит., що врегульовуються органіч.з-ном. Таким чином органічні з-ни як пр-ло регулюють цілий прав.інс-тут (напр..з-ни про вибори, про гр-во) Органіч.з-ни прийм.простою б-стю членів парламенту, тому що вони не змінюють к-цію. Але в силу своєї важливості вони часто потребують додаткових процедур для їх вступу в силу.

· Звичайні з-ни регул.окремі питання держ.чи сусп.ж-тя. Як пр-ло таких з-нів приймається багато, але не всі вони є дж-лами К.П. Напр..з-н Фр.Р-ки про надання виб.п-а гр.-нам, які досяг.18 років (1974 року).

· Надзвичайне з-во детально регламентує орг-цію держ.вл.в період оголошення надзвичайного стану в д-ві. Напр..З-н про надзвичайні обставини в Нім. (1968).

Конституційні закони – поняття конституційних законів в забіжних країнах має 3 значення:

1. Конституційними називають закони, які вносять зміни та доповнення до Конституції (Вони можуть бути як інтегровані в текст самої конституції – Росія, Румунія, Німеччина, Італія, Чехія; можуть бути як доповнення – невід’ємна частина конституції, США – стаття не змінюється є лише доповнення).

2. Конституційним законами називають - складові части конституції в тих країнах де конституція не є єдиним нормативним актом (конституція Канади, Австрія, Ізраїль). Означення законів в 1 і 2 розумінні мають всі ознаки конституції (має вищу юридичну силу).

3. В таких країн Грузія, Росія, Словаччина Чехія – конституційними законами називають нормативно-правові акти, прийняття яких прямо передбачено в Конституції. Особливістю цих законів є ускладнений спосіб прийняття – кваліфікованою більшістю. В цих країнах конституційні закони мають нижчу силу ніж конституція але вищу юридичну силу ніж звичайні закони. Румунія – всі конституційні закони приймаються референдумом.

 

· Судові прецеденти чи рішення судів, які мають силу з-нів. Їх можна розділити на два види: 1) ріш.заг.судів; 2) ріш.спец.судів. Суд.прецеденти характерні для країн англосаксонської с-ми п-а (Великобрит., США, Австралія, Індія, Нова Зеланд...).

Суд.прецедент – це ріш.суду, яке є основою для застос-ня при розгляді ін.судами аналогічних справ чи має х-р заг/обов’яз.норми.

Напр..у Великобрит.суд прецеденти визначають ряд прав підданих, повноваження монарха, в США та Індії особл.знач.мають ріш.Верх.Суду по тлумаченню к-ції.

Судові прецеденти нерідко ніби доповнюють з-во, напр..у процесі тлумач.з-ва, коли виник.розбіжності між намірами зак-давців, втілених у законах та поглядами суддів, відображу.у відповідних прецедентах, ці розбіжності можуть бути усунені тільки новим з-ном, який відмінить суперечний судовий прецедент, тобто прецедент підлеглий з-ну, який може відмінити суд.прецедент. Суд.практика діє в рамках, які встановл.зак-давець. Крім того норма, створена суд пактикою не має того авторитету, як норма з-ну. Першу з них можна змінити при розгляді наступної справи, суд практика не зв’язана нормами, які сама створила, але суд.ріш.має бути вмотивоване.

Суд.прецеденти викладаються в суд публікаціях і таким чином набувають фіксованої писаної форми.

В країнах романо-германської (континентальної) с-ми права прецедент має ін.знач. Тут існ.ор-ни конст.контролю, які вплив.на правотворчість, ріш.цих ор-нів мають вирішальне знач.при встановленні відповідності окрем.з-нів положенням к-ції і навіть при тлумаченні самої к-ції. І хоч за цими ріш.далеко не у всіх кр-нах визнається юр.сила, їх. практичне знач.не слід переоцінювати.

Судовий прецедент – це рішення суддів загальної юрисдикції по конкретній справі, яке є обов’язковим нижчестоящих та рівних за рангом судів при вирішені аналогічних справ. Я Судові прецеденти, як джерела конституційного права, мають 2 різновиди:

1. Прецеденти які містять норми загального права (це вирішення конкретної цивільної чи кримінальної справи, що стосується права конкретної людини)

2. Прецеденти тлумачення – в США тлумачити може лише ВС США.

 

В науці конституційного права судові прецеденти поділяються на 2 види:

1. Імперативний – це прецедент який є обов’язків для сторін процесу

2. Індикативний – наприклад: Члени Ради Європи повинні враховувати практику Європейського суду з прав людини, приводити своє законодавство та практику у відповідність із рішеннями Європейського Суду, навіть якщо він не є учасником цього процесу.


Читайте також:

  1. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  2. MOV приймач, джерело
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  5. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  6. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  7. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  8. Адміністративне право як галузь права
  9. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
  10. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  11. Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання.
  12. Акти Конституційного суду України в системі національного законодавства.




Переглядів: 1703

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ієрархія норм конст права ЗК на прикладі Франції та Італії | Конст-правовий звичай як джерело конст права в ЗК,поняття та ознаки,приклади.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.