Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Форми та системи заробітної плати

Суть та функції заробітної плати

Тема 8. Заробітна плата

Ключові слова: заробітна плата, почасова заробітна плата, відрядна заробітна плата, тарифна система, номінальна заробітна плата, реальна заробітна плата, прожитковий мінімум.

 

Хоч капіталіст купує робочу силу, а не працю, на поверхні економічних явищ створюється видимість продажу праці. Це зумовлено тим, що робітник отримує заробітну плату після завершення процесу праці, що її величина змінюється із зміною тривалості робочого дня, індивідуальні відмінності у заробітній платі зумовлені неоднаковою інтенсивністю праці.

Купівля-продаж робочої сили об’єктивно на поверхні виступає у формі купівлі-продажу праці, тому вартість робочої вили перетворюється на заробітну плату, тобто набуває перетвореної форми. Оскільки заробітна плата приховує купівлю-продаж робочої сили, вона стирає всі сліди поділу робочого дня на необхідну і додаткову, оплачену і неоплачену працю. Тим самим приховується наявність експлуатації. Вартість робочої сили, виражена у грошах, набирає форми ціни робочої сили.

Заробітна плата –це грошовий вираз вартості і ціни товару робоча сила, а також відносин між капіталістами і найманими робітниками з приводу формування умов праці, ефективності функціонування, привласнення необхідного продукту.

Розмір заробітної плати залежить від співвідношення попиту і пропозиції, зростання потреб, підвищення продуктивності та інтенсивності праці, від освітнього і кваліфікаційного рівня працівників, організованості робітничого та профспілкових рухів, якості національного трудового законодавства та ін.

Сутність заробітної плати повніше розкривається у виконуваних нею функціях.

§ Відтворювальна функція означає забезпечення розширеного відтворення вартості робочої сили працівника;

§ Стимулююча функція передбачає, що заробітна плата стимулюватиме високоефективну працю;

§ Розподільча функція передбачає стимулювання припливу робочої сили в одні сфери і галузі та її відпливу з інших.

 

 

Заробітна плата існує у двох основних формах: почасовій і відрядній.

Почасова (погодинна) заробітна плата –це плата за певну тривалість відпрацьованого часу. Вона виплачується згідно із трудовою угодою і погодинною ставкою заробітної плати.

Відрядна заробітна платазалежить від обсягу виконаної роботи або кількості виробленого продукту за одиницю часу.

Почасова оплата застосовувалась на початкових етапах розвитку ринкової економіки, коли праця була малокваліфікованою і різниця в продуктивності праці була малопомітною.

За індустріального технологічного способу виробництва зросло значення відрядної заробітної плати.

Сьогодні пануючою знову стала почасова заробітна плата. Це зумовлено широким застосуванням у виробництві конвеєрів, напівавтоматів та автоматів, швидкість яких і задає інтенсивність праці.

Ці форми комбінуються і утворюють різні системи заробітної плати.

Система Тейлора (потогінна) – система заробітної плати, яка виникла в США на початку XX ст. Вона базується на хронометруванні робочого дня і встановленні норм виробітку для фізично найсильніших, найбільш витривалих і кваліфікованих робітників.

Однією з найпоширеніших є тарифна система оплати праці. Величина заробітної плати при цьому визначається тарифною ставкою, яка є різною для працівників однієї спеціальності, але різної кваліфікації. Тарифна ставка визначається тарифним розрядом (розряди утворюють тарифну сітку) і тарифним коефіцієнтом, який є різницею між суміжними тарифними розрядами.

Одним із варіантів тарифної системи є система аналітичної оцінки робочих місць. Вона передбачає, що тарифні ставки встановлюються залежно від відносної складності робіт, а не кваліфікації працівників.

Відрядно-прогресивна система оплати праці передбачає виплату вищої прогресивної розцінки за виготовлений понад норму виріб (операцію). Метою даної системи є стимулювання вищої інтенсивності праці порівняно з середнім її рівнем в межах окремої галузі чи підприємства.

Преміальні системи заробітної плати передбачають застосування різних премій і стимулів. Премії виплачуються за неухильне дотримування технології, якість продукції, безаварійну роботу, великий стаж роботи у даній фірмі, тощо.

Преміальні системи будуються так, щоб стимули, пов’язані із поліпшенням окремих показників роботи, доповнювали один одного, а розміри одноразових підвищень тарифних ставок і окладів для робітників і конторських службовців були не менше 3% від основної заробітної плати, для майстрів і техніків – не менше 5%. Якщо розміри разових підвищень нижчі, вони перестають відігравати стимулюючу роль.

Колективні системи заробітної плати передбачають виплату частини заробітків із преміального фонду.

Прикладом є система Скенлона. Вона передбачає попереднє колективне (з участю керівництва підприємства і профспілок) встановлення нормативів витрат на робочу силу у загальній вартості чистого продукту фірми. Якщо виникає економія витрат фірми, то на цю суму утворюється спеціальний фонд. З цього фонду 25% зараховують до резерву для можливих перевитрат фірми на робочу силу в майбутньому. Із суми, що залишилась, виплачують премії (25% - адміністрації, 75% - робітникам). Премії розподіляються відповідно до тарифних ставок.

Найпоширенішою формою колективної оплати праці є система „участі у прибутках”. Вона передбачає утворення преміального фонду за рахунок заздалегідь встановленої частки прибутку фірми. Виплати з преміального фонду не оподатковуються. Премії нараховують за підвищення продуктивності праці, зниження витрат виробництва. Виплата премій робітникові залежить від розміру його заробітної плати з урахуванням особистих і трудових характеристик. Дана система передбачає виплату премії або її частини у формі акцій. Акції, як правило привілейовані (по ним виплачується фіксований, не залежний від розміру прибутку дивіденд і вони не дають своєму власнику право голосу). Робітник тепер вважається співвласником підприємства і від нього вимагають відмовитись від страйків. Робітники не можуть вільно розпоряджатися цими акціями. При переході на інше підприємство або з виходом на пенсію акції у них викуповують за ринковою ціною.


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. IV. Розподіл нервової системи
  5. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  6. IV. Філогенез кровоносної системи
  7. POS-системи
  8. VI. Філогенез нервової системи
  9. А/. Форми здійснення народовладдя та види виборчих систем.
  10. Автокореляційна характеристика системи
  11. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ
  12. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ДОРОЖНІМ РУХОМ




Переглядів: 1164

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Контрольні завдання | Контрольні завдання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.