Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття системи. Загальна характеристика системи

ТЕМА 2. ЛОГІСТИЧНІ СИСТЕМИ, КАНАЛИ ТА ЛАНЦЮГИ

Одним із основних інструментів дослідження економічних об’єктів, який використовують аналізу їх структурних особливостей є системно-структурний підхід – загальний принцип пізнання економічних систем, що передбачає виділення основних підсистем та їх елементів, комплексу внутрішніх і сталих зв’язків між ними (а отже, структури, що визначає закони розвитку певної системи) відповідно до певних вимог, головною з яких є цілісність.

Під системою розуміють комплекс елементів та їхніх властивостей, взаємодія між, якими зумовлює появу якісно-нової цілісності.Означена взаємодія дозволяє елементам системи досягати синергічного ефекту (синергії).

Синергія – поява нової продуктивної сили або якісно нових джерел розвитку, підвищення ефективності діяльності в результаті поєднання окремих частин, елементів, факторів в єдину систему.

Відповідно до принципів системного підходу визначення логістичної системи можна подати у такому формулюванні:

Логістична система - сукупність взаємопов’язаних логістичних підсистем (елементів) які виконують логістичні функції щодо обслуговування (обробки) матеріальних потоків, які взаємодіючи між собою, досягають синергетичного ефекту у досягненні логістичних цілей.

Як і іншим економічними системам логістичній системі притаманні певні властивості, до яких, як правило, відносять:

Складність, тобто наявність великої кількості елементів, які виконують одну чи декілька споріднених логістичних операцій. Означені елементи групують у системи нижчого порядку, які є елементами (підсистемами) логістичної системи.

Ієрархічність – наявність у логістичній системі рівнів ієрархії та визначеного підпорядкування елементів системи підсистемі вищого рівня.

Структурованість означає, що елементи (підсистеми) впорядковані певним чином у організаційну структуру. Принцип впорядкування елементів враховує оптимальних розподіл логістичних функцій та операцій між ними, а також регламентує їх взаємозв’язки.

Гнучкість – здатність системи швидко реагувати на виникнення нових запитів зовнішнього та внутрішнього оточення та змінюватися для оптимального задоволення цих запитів.

Емерджентність – означає наявність у системи властивостей які не притаманні жодному елементу у відокремленому становищі. Емерджентність є передумовою виникнення ефекту синергії.

 

2.2. Класифікація та структуризація логістичних систем

За ознакою територіально-просторового охоплення логістичні системи поділяють на:

Мікрологістичні системи належать до економічних систем господарюючих суб’єктів (організацій, підприємств чи групи підприємств, об’єднаних на корпоративних засадах), і є їхніми підсистемами.

Металогістичні системи утворені для вирішення логістичних завдань партнерських об’єднань (кластерів, альянсів, тощо) або обслуговування логістичних потреб регіону (муніципального утворення) країни.

Макрологістичні системи створюють для організації та підтримування взаємодії логістичних систем мікро- та мета рівня та обслуговування матеріальних потоків на рівні країни чи групи країн. Серед макрологістичних систем вирізняють національні та міжнародні системи.

За видами господарської діяльності серед мікрологістичних систем виділяють: виробничі логістичні системи, торговельні логістичні системи, сервісні логістичні системи, транспортні логістичні системи, комунальні логістичні системи, військові логістичні системи.

Характер організації руху матеріального та інформаційного потоків через логістичну систему дозволяє виділити штовхаючі та тягнучі логістичні системи.

Організація руху матеріального потоку у штовхаючих системах передбачає виштовхування партії деталей у наступну стадію виробничого процесу після обробки її на попередній. Така система діє на підприємствах які формують річну виробничу програму на основі маркетингових прогнозів та річних обсягів збуту попередніх років.

У тягнучих логістичних системах формування планування виробничих операцій здійснюється на останній стадії виробничого процесу на основі отриманих від споживачів замовлень. У подальшому кожна стадія витягує у попередньої необхідну партію деталей, зробивши їй попередні замовлення

Структуризація логістичних систем.

Ефективність роботи логістичної системи, можливість її оперативної оптимізації та трансформації залежить від вибору її структури, тобто виділення елементів та підсистем. У існуючій літературі є досить багато варіантів структуризації логістичних систем, найбільш поширені з них подано у таблиці 1.

2.2. Логістичні канали та ланцюги.

Логістична система є інтегрованою складовою підприємства і має складні та динамічні зв’язки із його зовнішнім оточенням. Формування таких зв’язків відбувається, як правило з метою налагодження інтегрованої роботи із потенційними та існуючими постачальниками, посередниками та споживачами.

Частково впорядкована сукупність різноманітних підприємств які можуть виконувати логістичні операції щодо обробки матеріального потоку з метою трансформації та переміщення сировини, напівфабрикатів чи готової продукції від первинного джерела до кінцевого споживача утворює логістичний канал.


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  3. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  4. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  5. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  6. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  7. II. Поняття соціального процесу.
  8. IV. Розподіл нервової системи
  9. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  10. IV. Філогенез кровоносної системи
  11. Ni - загальна кількість періодів, протягом яких діє процентна ставка ri.
  12. POS-системи




Переглядів: 526

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Концептуальні підходи у логістиці. | Структуризація логістичних систем

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.