Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Електронно-дірковий перехід без зовнішнього електричного поля

 

Розглянемо фізичні процеси, які відбуваються у разі різкого (східчастого) переходу в напівпровіднику з різними типами провідності. Вважаємо, що домішки повністю іонізовані, тобто концентрація основних носіїв nn=NA; pp=NД. Залежно від співвідношення NA i NД розрізняють симет­ричні (NA=NД) і несиметричні р-n-переходи. Останні позначають через n+- р або р*- n, де індекс (+) вказує на ділянку напівпровідника із значно більшою концентрацією домішок. Розглянемо спочатку симетричні р-n-переходи.

Шар на межі двох ділянок напівпровідника з електропровідністю p- і n- типів називають електронно-дірковим переходом або р-n-переходом. Мова йде не про простий контакт двох різних напівпровідників, а про єдиний кристал, одна ділянка якого легована акцепторною домішкою, а друга - донорною. Між електронною та дірковою ділянками такої структури завжди існує тонкий перехідний шар з певними властивостями. Поверхня, по якій контактують р- і n-ділянки, називають металургійною межею.

Проаналізуємо основні фізичні процеси в такому переході без зовнішнього електричного поля, тобто в зрівноваженому стані (рис. 7.5).

Дифузія. Відразу після створення контакту під дією градієнта концентрації починається дифузія носіїв заряду з однієї ділянки напівпровідника в іншу. Як і за будь-якої дифузії, наприклад, у газах і рідинах, носії переміщуються звідти, де концентрація їх більша, туди, де концентрація їх менша.

Таким чином, з напівпровідника л-типу в напівпровідник р-типу дифундують електрони, а у зворотному напрямі з напівпровідника р-типу в напівпровідник n-типу дифундують дірки. Це дифузійне переміщення електронів і дірок показано стрілками на рис 7.5, а.

Не скомпенсований об'ємний заряд. Унаслідок дифузії в р-ділянці біля металургійної межі накопичуються надлишкові електрони. Вони рекомбінують з дірками. Відповідно концентрація дірок у цій ділянці зменшується, що спричиняє появу не скомпенсованих негативних зарядів акцепторних атомів (негативних іонів акцепторів). Ліворуч від металургійної межі з'являються не скомпенсовані позитивні заряди донорних атомів (позитивні іони донорів). Описаному процесу сприяє також дифузія дірок з р-ділянки.

 

 

 

Рис. 7.5 - Електронно-дірковий перехід у рівновазі:

а - структура ЕДП; б - потенціальна діаграма

Некомпенсований об'ємний заряд формує електричне поле і забезпечує в р-n-переході стан термодинамічної рівноваги (рис. 7.5, а).

Запірний шар. Простір об'ємних зарядів має різко знижену концентрацію рухомих носіїв в обох ділянках, внаслідок чого виникає розрідження носіїв (збіднення). Це створює збіднений шар. Такий шар між двома напівпровідниками з різними типами електропровідності або між напівпровідником і металом, збіднений носіями заряду, називають запірним шаром. Його ширину на рис. 7.5, а позначено літерою d.

Розглянемо розподіл концентрації носіїв у р-n-переході. Припустимо, що в напівпровіднику n-типу концентрація основних і неосновних носіїв дорівнює відповідно nn= 1018 і рп = 108 см-3, а в напівпровіднику р-типу концентрація домішок менша і тому рp = 1016 і nр = 1010 см-3. У р-n-переході концентрація електронів плавно змінюється від 1018 до 1010 см-3, а концентрація дірок - від 1016 до 108 см-3. У результаті в середній частині переходу утворюється прошарок з малою концентрацією носіїв (збіднений носіями шар). Для наведених вище значень на самій межі концентрація електронів становить 1014 см-3, тобто вона в 10000 разів менша, ніж в n-ділянці, а концентрація дірок дорівнює 1012 см-3, і вона теж у 10 000 разів менша, ніж в р-ділянці. Відповідно і питома електрична провідність р-n-переходу буде набагато меншою, ніж у нейтральних n- і р-ділянках напівпровідника. У збідненому шарі майже немає вільних носіїв заряду, тому його і називають запірним шаром.

Потенціальний бар'єр. Між протилежними об'ємними зарядами, що утворилися на межі ЕДП, виникає контактна різниця потенціалів (або потен­ціальний бар'єр) jk=jn-jp та електричне поле(вектор напруженості Е)

Потенціальний бар'єр - це різниця потенціалів між двома сусідніми речовинами або однорідними ділянками з різними електричними властивостями, зумовлена дифузією носіїв заряду від кожної з ділянок і ство­ренням зони об'ємного заряду.

Потенціальну діаграму р-n-переходу за умови, якщо зовнішня напруга до переходу не прикладена, показано на рис. 7.5, б. На цій діаграмі, яка ілюструє розподіл потенціалу вздовж осі х, перпендикулярної до площини поділу двох ділянок напівпровідника, за нульовий потенціал взято потенціал межі.

Об'ємні заряди різних знаків виникають поблизу межі n-та р-ділянок а позитивний потенціал jn або негативний jp формуються однаковими по всій ділянці n або р. Якби було не так, то виникла б різниця потенціалів, а отже, проходив би дрейфовий струм. У результаті все одно відбулось би вирівнювання потенціалу у цій ділянці. На рис. 7.5 - 7.7 для наочності використано викривлений масштаб. Насправді товщина р-n-переходу дуже мала порівняно з розмірами нейтральних ділянок р і n. Ділянки об'ємного заряду з кожного боку переходу мають заряд, протилежний заряду тих рухомих носіїв, які дифундують із цієї області. З розвитком дифузії розміри об'ємних зарядів збільшуються, збільшується висота потенціального бар'єра, а тому зростають сили, які відтягують назад основні носії заряду. Ці сили перешкоджають дифузійному потоку. Тому процес дифузії можна розглядати як само обмежувальний. Він триває доти, поки сили тяжіння некомпенсованих зарядів іонів домішок у шарі об'ємного заряду не врівноважать дифузійний потік.

Таким чином, нерухомі заряди утворюють електричне поле, значення якого пропорційне розмірам заряджених ділянок, а напрям такий, що обумовлює дрейф електронів або дірок назустріч дифузійному потоку. Тому підсумкове перенесення носіїв даного типу можна розглядати як різницю між перенесенням внаслідок дифузії та перенесенням внаслідок дрейфу. За умови рівноваги дрейфові та дифузійні компоненти електронних і діркових потоків зрівноважують один одного, і повний струм у зовнішніх виводах дорівнює нулю. На рис. 7.5, а стрілками показано складові струмів, їх значення визначаються співвідношеннями (7.1) - (7.4). Електронно-дірковий перехід без зовнішнього поля знаходиться у стані термодинамічної рівноваги, коли дифузійний струм у переході, зумовлений градієнтом концентрації носіїв заряду, зрівноважується зустрічним дрейфовим струмом, зумовленим напруженістю внутрішнього електричного поля в переході Ек:

 

; (7.15)

 

Наявність у р-n-переході градієнтів концентрації носіїв та градієнтів потенціалу dU/dх. обумовлює суттєву відмінність його електрофізичних властивостей від властивостей прилеглих до нього n- і р-ділянок.

Висота потенціального бар'єра jk завжди встановлюється такою, за якої настає рівновага. За цієї умови визначають його значення. Висота бар'єра дорівнює контактній різниці потенціалів jk.

Згідно з рівнянням (7.5), (7.6) та (7.9) - (7.15) за умови рівноваги (7.3) одержуємо:

;

 

.

 

Розв'язки цих рівнянь дозволяють одержати два рівнозначні вирази визначення висоти потенціального бар'єра: ;

 

, (7.16)

 

де jT=kT/q - тепловий потенціал мікрочастинки; nn і рп, рр і пр - рівноважні концентрації основних і неосновних носіїв заряду в р-області (n-області).

У домішкових напівпровідниках nn»NA, pp»NД. Враховуючи формули (2.11) та (2.12), за умови рівноваги з (2.16) одержуємо

 

. (7.17)

 

Щоб оцінити значення контактної різниці потенціалів, розглянемо германієвий р-n-перехід з концентрацією домішок NA=1018см-3, Nд=1014см-3 і температурою T=300 К (тобто jT=0,026 В). При такій температурі в германії ni = 1013 см3. Тоді з виразу (7.17) маємо

 

.

 

У германієвих переходах зазвичай jk=(0,3...0,4)В, у кремнієвих - більше і досягає jk=(0,7...0,8)В. Добуток qjk=kT- це енергія, яку повинен витратити електрон для того, щоб подолати потенціальний бар'єр р-n-переходу. Порівняємо її із середньою тепловою енергією мікрочастинки kT.

 

.

 

У цьому разі енергія, яка необхідна електрону або дірці для подолання потенціального бар'єра в р-n-переході, в 13,8 рази перевищує їх середню теплову енергію.

Чим більша концентрація домішок, тим більші nn і рр і тим більше вони дифундують через межу. Густина об'ємних зарядів зростає і збільшується висота потенціального бар'єра. При цьому ширина запірного шару d зменшується, оскільки відповідні об'ємні заряди утворюються в шарах меншої товщини. Для германію, наприклад, із середньою концентрацією домішок jk=0,3...0,4 В і d=10-4...10-5 см. Якщо концентрація домішок, що формується в деяких приладах, велика, то jk= 0,7 В і d=10-6 см.

Детальніший аналіз показує, що за умови однакової концентрації домішок висота потенціального бар'єра буде більшою від ЕДП, які створюються в напівпровіднику з більшою шириною забороненої зони. Зі збільшенням температури jk зменшується.

Нижче розглядаються тільки несиметричні або односторонні р+-n- або n+- р-переходи, а тому індекс (+) використовувати не будемо. У таких переходах внаслідок різниці концентрацій домішок значно відрізняються густини зарядів, а тому відрізняються і довжини збіднених шарів. У ділянці напівпровдника з меншою концентрацією домішки (менше легованому) ширина об'ємного заряду значно більша. Несиметричний р-n-перехід, тобто його запірний шар зосереджується біля металургійної межі в ділянці напівпровідника з меншою концентрацією домішок (в менш легованій ділянці - високоомній).

Наявність у р-n-переході запірного шару, нескомпенсованого об'ємного заряду та потенціального бар'єра є дуже важливими властивостями, які використовуються для створення майже всіх типів напівпровіднико­вих приладів.


Читайте також:

  1. Адаптація організму до змін чинників зовнішнього середовища
  2. Аналіз зовнішнього середовища
  3. Безпечні методи звільнення потерпілого від дії електричного струму.
  4. Бистрість – це здатність людини до термінового реагування на подразники та до високої швидкості рухів, що виконуються при відсутності значного зовнішнього опору.
  5. В електронагрівачах використано одну з головних власти­востей електричного струму - здатність нагрівати провідники.
  6. Взаємодія зовнішнього і внутрішнього
  7. Взаємоперехід частин мови
  8. Вибір довжини і параметра перехідної кривої
  9. Види електричних травм та дії електричного струму на людину.
  10. Виділимо групу факторів зовнішнього середовища, які спричиняють певні зміни в організації.
  11. Використання методу сценаріїв при прогнозуванні змін зовнішнього середовища
  12. Вимірювання електричного опору компенсаційним методом




Переглядів: 2274

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Визначення та класифікація електричних переходів | Електронно-дірковий перехід із зовнішнім джерелом напруги

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.