Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Природні ресурси світу: поняття і роль мінерально-сировинних ресурсів у сучасній економіці, головні райони їх розміщення

ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ 4. ПРИРОДНО-РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ СВІТУ

 

При вивченні даної теми студенти повинні ознайомитися: із роллю мінерально-сировинних ресурсів у сучасній економіці та головними районами їхнього розміщення; із класифікацією та географією світових запасів природних ресурсів; із особливостями різних видів природних ресурсів; із проблемою раціонального використовування природних ресурсів і її зв’язком із глобальними проблемами людства. Для вивчення цих понять необхідно розглянути наступні питання теми.

Життя людського суспільства, його господарське життя, тісно пов’язані з навколишнім середовищем. Це місце населення й виробничої діяльності людини, яке також забезпечує його ресурсами для виробництва та споживання. Ресурси – в економіці розглядаються як елементи виробничого потенціалу, яким володіє країна або світове суспільство і який використовується для економічного, соціального та науково-технічного розвитку. Тобто ресурси – це джерела отримання людством матеріальних і духовних благ, які можна використовувати при здійсненні технологічних і соціально-економічних відносин. Економічні ресурси поділяють на матеріальні, природні, трудові, технологічні, фінансові, інформаційні. Найбільш важливе значення мають мінерально-сировинні та паливно-енергетичні ресурси. Забезпечення світового суспільства матеріально-технічними ресурсами є глобальною проблемою світової економіки.

Забезпечення сучасного світового господарства мінерально-сировинними ресурсами тісно пов’язано з енергетичною проблемою, оскільки в сучасному енергозабезпеченні головну роль відіграють нафта, газ, кам’яне вугілля, торф, уран. Нерівномірне розподілення в світі нафти та газу й катастрофічне зменшення їхніх запасів приводять до різких коливань цін на них й створюють гострі проблеми енергопостачання, особливо для тих країн, які недостатньо ними забезпечені.

Головна проблема забезпечення сучасної цивілізації енергоносіями складається в тому, що економіка більшості країн світу протягом тривалого часу орієнтується на нафту та продукти її переробки. Перехід на інші джерела енергозабезпечення потребує значних капіталовкладень, структурної перебудови економіки. Окремим країнам вирішення такої проблеми не під силу. В такій ситуації виявилася більшість країн світу, в тому числі й Україна. Запасів нафти в світі менше, ніж інших ресурсів. При темпах її споживання, які існували в 1980-2000 рр., розвіданих запасів вистачить світовому господарству на 37-40 років. За прогнозами, людство зможе використовувати нафтові ресурси світу близько 120 років.

Сходження людства до вершин соціально-економічного прогресу найтіснішим образом зв'язано з використанням їм різноманітних дарунків природи – природних ресурсів. Природні ресурси - це тіла і сили природи, що на даному рівні розвитку продуктивних сил і вивчення чисельності можна використовувати для задоволення потреб людського суспільства у формі особистої участі в матеріальній діяльності. Вони сприяють створенню матеріального багатства, відновленню трудових ресурсів, підтриманню умов існування людства та підвищення якості його життя. Багато природних ресурсів, розвідані і добуті, стають сировиною для найрізноманітніших галузей матеріального виробництва. У свою, чергу сировинні матеріали, залучені в суспільне виробництво і багаторазово в ньому перетворені, перетворюються вже в економічні ресурси. Таким чином, елементи природи в результаті трудового впливу на них з'являються перед нами у виді знарядь праці, будинків, матеріальних благ. Розміщення природних ресурсів характеризується нерівномірністю. Це обумовлюється розходженнями в кліматичних і тектонічних процесах на Землі і різних умовах утворення корисних копалин у минулі геологічні епохи тощо.

Ресурсозабезпеченість - рівень і характер забезпеченості природними ресурсами великих регіонів, країн або їхніх районів. У світі є кілька держав, що мають практично усі відомі види природних ресурсів - Росія, США, Китай, Індія, Бразилія, Австралія, Канада. Багато країн мають великі запаси тільки одного або декількох ресурсів: Саудівська Аравія - нафта і газ, Малайзія - олов'яні руди, Замбія і Заїр - мідні руди, Україна - марганцеві руди, ПАР - золото, срібло, платина, уран тощо. Велике значення має науково обґрунтована господарська оцінка природних ресурсів Її складеними елементами є розвідка, виявлення, інвентаризація, якісна і кількісна оцінка.

Із всього обсягу мінеральних ресурсів, які використовує світове суспільство, лише 3-5% перероблюються в кінцевий продукт, а решта – різнорідні відходи. Більшість мінеральних ресурсів знаходиться в країнах „третього світу” (колишніх колоніях), які зараз різко виступають проти розграбування їх національного багатства. Це приводить до складних політичних і військових конфліктів. Нестача водних ресурсів в Ізраїлі привела до необ’явленої війни. Така ситуація потребує активного пошуку та розробки нових форм співробітництва країн-експортерів і країн-імпортерів мінеральних ресурсів.

 


Читайте також:

  1. I. Теорія граничної продуктивності і попит на ресурси
  2. II. Поняття соціального процесу.
  3. V. ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. ОХОРОНА НАДР ТА ПРОБЛЕМИ ЕНЕРГЕТИКИ
  4. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  5. А/. Поняття про судовий процес.
  6. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  7. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  8. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  9. Альтернативність ресурсів і проблема економічного вибору
  10. Амортизація як джерело фінансових ресурсів підприємств
  11. Аналіз використання матеріальних ресурсів
  12. Аналіз використання матеріальних ресурсів.




Переглядів: 897

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Міграція населення | Класифікація та географія світових запасів ресурсів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.