Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Сучасні проблеми енергозабезпечення: забруднення навколишнього середовища, екологічні проблеми людства та шляхи їх вирішення

Різке погіршення стану навколишнього середовища в результаті хижацького використовування ресурсів в 50-70-ті роки ХХ ст. поставило перед людством глобальні проблеми енергозабезпечення і пов’язані з ними екологічні проблеми. Глобальна проблема енергозабезпечення пов’язується насамперед з обмеженістю найважливіших органічних і мінерально-сировинних ресурсів планети. Вчені попереджують про можливості вичерпання відомих і доступних для використання важливіших ресурсів. Сучасні проблеми енергозабезпечення наступні: вичерпаність ресурсів змушує вироблювати ресурсозберігаючу політику, широко використовувати вторинну сировину; розвиток енергозберігаючої технології і всемірна економія енергії у всіх сферах людської діяльності; поступово змінювати структуру паливно-енергетичного балансу за рахунок розвитку альтернативної енергетики; розробка нових технологій із здешевлення здобичі енергоносіїв, їх транспортуванню та переробки. Нераціональне природокористування, тобто система діяльності, що не забезпечує збереження природно-ресурсного потенціалу, притаманне для багатьох країн світу (неконтрольована вирубка лісу, хижацький підхід до вилову риби, великі й часто неконтрольовані викиди відходів в атмосферу і гідросферу, виймання великої кількості корисних копалин, великі перевантаження й зниження родючості ґрунтових ресурсів, зниження оздоровчих і естетичних якостей природи тощо), призвели до виникнення екологічних проблем. Ці проблеми можна згрупувати наступним чином: шкідливі викиди гірничодобувних, переробних і інших підприємств, транспорту (вихлопні гази), велика кількість побутового сміття; хімічне забруднення ґрунту (сільське господарство, техногенні катастрофи, війни тощо); забруднення атмосфери, в зв’язку із величезними викидами вуглекислого газу в результаті промислової діяльності й розвитку енергетики його зміст в атмосфері значно збільшився, що привело до виникнення „парникового ефекту”, підвищенню температури, різкій зміні клімату в різних частинах планети; забруднення гідросфери, тобто рік, озер, морів, Світового океану. Вода, являючись цінною сировиною, постійно отруюється промисловими, погано очищеними відходами, забруднені практично всі ріки й озера Європи й інших регіонів Землі. Світовий океан забезпечує значну частину регенерації кисню і є своє образним регулятором температури на земній кулі. Для вирішення проблем Світового океану необхідні узгоджені міжнародні дії.

Основними шляхами існуючих глобальних екологічних і енергетичних проблем людства є наступні: перехід до матеріало- і енергозберігаючих технологій; розробка регіональних схем використовування ресурсів в залежності від економічних і соціальних особливостей територій; розосередження тих екологічно шкодливих виробництв, які в наступний час неможливо закрити; розширення природно-заповідних зон, парків; координація законодавчих баз (із питань екології) міжнародних організацій і держав; екологічне провіщення й добра воля населення планети.

Крім всеоб’ємлюючої економії енергії й удосконалення використання теплоенергії, людство активно переходить до використання альтернативних джерел енергії: енергія Сонця – практично невичерпна, доступна, екологічна. Земля отримує від Сонця енергії в 22 рази більше, ніж використовує, так як потік енергії приходить на Землю розосередженим. Ще в ІІІ в. До н.е. Архімед, використовуючи дзеркала й фокусуючи сонячне проміння, спалив римський флот під Сіракузами. В теперішній час тільки в Японії активно використовують енергію Сонця; енергія вітру – наприкінці ХІХ ст. 30 тис. вітряків діяло в Данії, близько 250 тис. в Росії (вітряні млини). Перша електростанція, яка використовувала силу вітру, була побудована в Криму в 1931 р. (потужність 100 кВт). На початку 80-х років ХХ ст. в Німеччині побудували електростанцію потужністю 3 тис. кВт, вона забезпечувала електроенергією 250 будинків. В Данії в теперішній час щорічно вводиться до дії до 200 нових вітряків потужністю по 100 кВт; енергія океанів, морів – Румунія розробила електростанцію для використання енергії хвиль. Це полий буй з відкритою нижньою частиною, закріплений недалеко від берегу. Коли буй підстрибує на хвилях, рівень води в ньому змінюється. Конструкція верхньої частини буя, куди встановлена турбіна, приводить до дії електрогенератор. Хвиля висотою 35 см обертає турбіну зі швидкістю 2000 об/хв. Великий резерв мають припливні електростанції (ПЕС). Успішно працює в Росії близько Мурманська Кислогубська ПЕС. Припливні електростанції діють також в Китаї, США, Франції, Канаді (у Франції потужністю 240 тис. кВт); геотермальна енергія – в Японії загальна потужність геотермальних електростанцій дорівнює 5 млн. кВт. За оцінками спеціалістів, в земній корі на глибині 7-10 км є запаси теплової енергії, які в пя’ть тисяч разів перевищують теплотворну здібність всіх видів добутого із землі палива. Геотермальна енергія використовується для опалення житла (Ісландія, Росія). Таким чином, виникнення й загострення цих проблем заставило людство переглянути підходи до використання існуючих ресурсів. Бо застосування й переробка багатьох видів природних ресурсів пов’язані з появою екологічно шкідливих відходів, таких як бітумні сланці, нафтові піски й інші. Подальша інтенсивна їх розробка загрожує навколишньому середовищу, погіршує екологічне оточення в світі.

Висновки. До складу природних ресурсів входять: мінеральні, водні, земельні, кліматичні, ресурси Світового океану, рекреаційні ресурси. Вирізняють вичерпні (в тому числі не поновлювальні та поновлювальні) і невичерпні ресурси. Вичерпні природні ресурси (нафта, газ, вугілля, різноманітні руди, ліси, багатства Світового океану тощо) достатньо швидко занепадають внаслідок низького рівня розвитку продуктивних сил окремих країн і регіонів. Серед країн світу тільки 7 – Росія, Австралія, Індія, США, Канада, Бразилія, Китай, що мають вигідне геополітичне положення й значну територію, - можуть повністю забезпечити себе всіма видами природних ресурсів.

Мінеральні ресурси поділяються на енергохімічні, рудні, нерудні металургійні, гірничо-хімічні, технічні, будівні, гідротермальні. Використовування мінеральних ресурсів пов’язано із забрудненням навколишнього середовища.

До водних ресурсів відносяться води суші та Світового океану. Прісною водою окремі регіони Землі забезпечені неоднаково. Проблеми нестачі води в густозаселених регіонах планети пов’язані з забрудненням вод рік і озер в результаті господарської діяльності людини.

Земельні ресурси – головний засіб виробництва в сільському, лісному й інших господарствах. Земельний фонд складає 26,3% загальної площі Землі.


 


Читайте також:

  1. V. Антропогенне забруднення навколоземного простору.
  2. V. ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. ОХОРОНА НАДР ТА ПРОБЛЕМИ ЕНЕРГЕТИКИ
  3. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  4. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  5. Аграрні проблеми в працях письменників аграрників.
  6. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
  7. АКТУАЛЬНI ПРОБЛЕМИ І ЗАВДАННЯ КУРСУ РОЗМIЩЕННЯ ПРОДУКТИВНИХ СИЛ УКРАЇНИ
  8. Актуальні проблеми біоетики
  9. Актуальні проблеми економічної безпеки України.
  10. Актуальність проблеми професійної етики соціальної роботи
  11. Актуальність проблеми.
  12. Альтернативні шляхи охорони атмосфери




Переглядів: 1779

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація та географія світових запасів ресурсів | Питання: Які функції виконують домогосподарства?

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.