Експериментальне визначення взаємної індуктивності та
полярності котушок.
Один з простих способів експериментального визначення взаємної індуктивності заснований на виразі для напруги і пояснюється на прикладі схеми рис. 5.3.
При неробочому ході другої котушки, коли , комплексна напруга на ній
.
Переходячи до діючих значень величин, які вимірюють прилади, маємо
.
Таким чином, якщо виміряти струм першої котушки та напругу неробочого ходу на другій, можна визначити за формулою
.
Найпростіший спосіб визначення однойменних затискачів – візуальний (за видом намотки котушки). Але у більшості практичних випадків такий спосіб визначення однойменних затискачів неможливий.
Розглянемо два експериментальних методи визначення однойменних затискачів.
Дослід 1. Зберемо коло за схемою рис. 5.4 з джерелом гармонічної напруги і амперметром. Запишемо показ амперметра , поміняємо місцями затискачі однієї котушки та знову запишемо показ амперметра .
Якщо , то перше включення котушок було неузгодженим, якщо - то узгодженим.
Дослід 2. Одну з котушок рис. 5.5 будемо підключати до джерела постійної напруги за допомогою ключа чи просто замикати та розмикати провід, а до другої котушки підключимо вольтметр постійної напруги.
У момент замикання ключа у першій котушці виникає ЕРС самоіндукції , що спрямована проти струму . У випадку, коли однойменні затискачі котушок підключені до позитивного полюсу джерела і позитивного затискача вольтметру, ЕРС аналогічного напрямку , але взаємної індукції виникне і у другій котушці. При цьому стрілка вольтметру відхилиться вправо від нуля.
Якщо стрілка вольтметру при замиканні ключа відхиляється в протилежну сторону, то позитивні затискачі джерела і вольтметру підключені до різнойменних затискачів котушок.