Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Фізична сутність надійності

Основні характеристики надійності і довговічності, їх структура і задачі. Кількісні показники надійності і довговічності обладнання харчових і переробних виробництв

Лекція 17.

 

Надійність і довговічність — це властивості технічних об’єктів, які характеризують їхню роботу в часі, тобто визначають ступінь і характер змін, які відбуваються в них при експлуатації. Визначення надійності й довговічності будь-якого виробу машинобудування ґрунтується на понятті його працездатності.

Працездатність — стан об’єкта, який характеризується його здатністю виконувати всі потрібні функції, обумовлені технічною документацією, до настання відмови.

Технічна документація передбачає рівень зовнішніх дій, методи технічного обслуговування і ремонту об’єктів, норми та допустимі відхилення від установлених параметрів. Наприклад, для дифузійного апарата цукрового заводу це – встановлений рівень висолоджування бурякової стружки; для металорізального верстата – точність оброблення і якість обробленої поверхні, продуктивність, затрати часу на його налагодження і ремонт, коефіцієнт корисної дії (ККД) та інші показники працездатності.

Відмова — це стан машини, приладу чи апарата, який полягає в порушенні її працездатності або її елемента. Ознаки (критерії) відмов рекомендується обумовлювати в технічній документації на вироби заданого типу.

Час виникнення відмови і час роботи об’єкта між відмовами є випадковими величинами. Це пояснюється випадковими змінами умов експлуатації об’єкта та іншими чинниками.

Водночас, необхідність підналагоджування машини, яка регламентована умовами експлуатації й обслуговування і пов’язана з недостатньою якістю самої машини, не слід вважати відмовою. Наприклад, підналагодження і зміна інструменту на металорізальних верстатах, регулювання окремих механізмів та інші профілактичні роботи внесені до нормативів технологічного і міжремонтного обслуговування.

 

При вивченні закономірностей відмов найцікавішим є визначення місця виникнення відмови і проміжків часу відновлення та роботи об’єкта між відмовами. Випадковий характер процесів дає змогу стверджувати, що математичним апаратом теорії надійності є теорія ймовірностей і математична статистика. Проте слід мати на увазі, що теорія надійності є самостійною наукою, а не окремим розділом теорії ймовірностей. Вона є технічною, а не математичною дисципліною, а коло задач, які вона розв’язує, не обмежується задачами теорії ймовірностей.

Методи теорії ймовірностей дають можливість досліджувати закономірності відмов як масових випадкових явищ. Вони не дають змоги передбачити час і місце виникнення певної відмови (наприклад, першої). Тому зазвичай розглядають надійність цілого класу однотипних об’єктів, а не одного конкретного зразка. Проте це не означає, що не можна за допомогою ймовірнісних методів визначити надійність конкретного зразка. Спостерігаючи за потоком відмов під час тривалої експлуатації певного зразка, можна дійти висновку про його надійність, а також про надійність цілого класу однотипних об’єктів.

Відмові завжди передують складні внутрішні зміни в системі. Вони можуть проявлятися по-різному, залежно від типу об’єкта, місця та характеру відмови. В одній технічній системі зростає спожита потужність, збільшуються внутрішні витрати, зменшується коефіцієнт корисної дії (ККД) тощо, а в іншій – спостерігається дестабілізація характеристик, з’являються непередбачені зміни вихідних параметрів. Спостерігаючи за цими змінами, можна в кожний момент часу визначити запас надійності системи, передбачити появу відмови, своєчасно її ліквідувати або не допустити. Ці проблеми розв’язує теорія діагностування – наука, що досліджує технічні стани та форми їх виявлення в об’єктах, розробляє методи оцінювання технічних станів, принципи побудови і застосування систем діагностування. Кінцевою метою діагностування є зниження витрат на технічне обслуговування і ремонт, забезпечення встановленого рівня безвідмовності й максимальної продуктивності об’єктів у процесі експлуатації. Отже, технічне діагностування є засобом підвищення надійності технічних об’єктів.

Основними чинниками, які впливають на надійність і довговічність технічних об’єктів, є конструктивні, виробничо-технологічні та експлуатаційно-технічні.

Конструктивні чинники полягають у структурній побудові системи; конструктивному виконанні окремих елементів і системи в цілому; ступені відповідності конструктивних і схемних рішень реальним умовам функціонування; ступені пристосованості складових об’єкта до відновлення працездатності після відмови.

Виробничо-технологічні чинники передбачають реалізацію прогресивних технологічних процесів; використання сучасного обладнання; виконання вимог технічної документації; забезпечення стабільності якості виробів.

Експлуатаційно-технічні чинники, що впливають на надійність, залежать від умов роботи та зовнішніх навантажень на систему, сукупності ремонтно-профілактичних заходів, оскільки стан системи залежить від стану комплектуючих її елементів.

Відмова елемента – явище випадкове, проте поява будь-якої відмови спричинена дефектами вихідних матеріалів; процесами старіння; зовнішніми навантаженнями; конструктивно-технологічними дефектами; експлуатаційним режимом.


Читайте також:

  1. IV група- показники надійності підприємства
  2. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  3. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  4. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  5. Безробіття: сутність, види, соціально – економічні наслідки.
  6. Бізнес-план підприємства: сутність та складові
  7. Біологічна, соціальна та психологічна сутність здоров’я.
  8. Бюджетне регулювання, його сутність та методи здійснення
  9. Бюджетні установи: сутність та класифікація.
  10. Видатки бюджету, їх сутність, склад і класифікація
  11. Визначаючи сутність девіантної поведінки, необхідно зазначити, що вона поділяється на два типи.
  12. Визначення і сутність глобальних проблем.




Переглядів: 548

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція 16. | Одиничні й комплексні властивості та показники надійності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.